Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Oana multumim pentru prima pagina actualizata!!!
Va ca cele mai multe suntem nascute in martie!! Va dati seama ce va fi aici in martie?? Si tu ziua mamei si tu fete aniversate!! Veti manca si bea incontinuu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Ma bucur ca se mareste gasca cu mamici de bebelusi frumosi si grasani...bun venit
Multumim de urari....azi am sarbatorit.....prin a lasa copii la mama si a ma plimba SINGURICA prin oras si apoi acasa, am facut putina ordine si mancarica....

Acum sunt tot acasa, mai stau o jum de ora si merg sa-l iau pe Luca, Maria mai ramane la bunica


Pt listuta cu zile de nastere......si la mine 11 ianuarie 1982

Giulianaaaa, unde ai disparut?

Imi cer scuze pt ieri, eu i-am urat lui Ruxi prina LMA ....dar am uitat sa specific ca e Ruxi de Alexia
Alexia felicitari pt grasunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ruxiiii, ma bucur ca va place Organix. Cred ca si noi cu ele vom incepe. Am vrut sa cumpar Earth's best indicate de fetele de peste ocean, dar barbate miu a facut un adevarat compendiu ca nu e bine sa cumpar mancarea de pe Amazon si Ebay, ca el nu stie in ce conditii sunt depozitate cutiile, poate le a mai si batut ploaia, umezeala!! El vrea doar de la magazin ca cumpere, sa pipaie ce cumpara, acolo au certificate de garantie a calitatii!!!
Bai, ma innebuneste cu ideile lui fixe, eu nu am fost crescuta asa de strict, dar aici se pare ca britanicii astia (unii, poate doar balantele barbati - a nu ma intelege rau femeile balanta care sunt painea lui Dumnezeu, alde bunica mea)sunt obsedati, mai, obsedati sa fie totul clean, cu 1000 de certificate de protectie si asigurari daca se poate!!!

Uf, greu cu barbat care nu e din aceeasi natie cu noi!! Va zic eu!!
Am avut si un prieten neamt si tot n a mers!!! Probabil de asta m am indragostit nebuneste si am fost prea disperata sa ma marit si sa am bebe ca eram cam batrana!!!

Si stiu ca poate introducerea solidelor nu va rezolva dormitul, dar poate totusi va avea.... Eu inca mai visez.
Oana, am vazut ca ai adaugat si site uri cu diversificarea. Multumim!!
Azi i am dat in saculet o bucatica mica de gutuie si a tot ros la ea, probabil i a placut!!
Am sa pun 2 videoclipuri pe FB cu Imi, unul in care era si cu finutul si m am stricat de ras!!!! De la craciun!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Neatza!
Multumim de cafeluta Alexia! succes la dr!

Bebinuta, bun venit! Abia asteptam sa te cunoastem. Zi-mi te rog si apgar si ce fel de nastere a fost, sa nu mai modific de 2 ori.

Si fetele noi, dat-mi va rog si data nasterii care vreti, sa trecem si la panoul ala



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Bun venit pt Bebinuta si Andy08

Pt panou data nasterii la mine 10.04.1981

la Alex 27.06.2011 apgar 10, cezariana, 3950 gr, 55 cm

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Andy08 - bun venit in gasca noastra! Ce bine ca ai pe cineva din Montreal, eu inca mai astept sa apara si cineva de pe-aici

AlyMih - si Tudor al meu tot asa adoarme, numai in brate sau pe perna de alaptat cand mananca. Singur adoarme doar afara in carut, de la leganatul carutului. As vrea si eu o metoda de adormit copilul singur, dar pt ca am tot incercat si nu mi-a iesit, ma consolez ca asa e el si ca in timp isi va schimba obiceiul. Sau poate va adormi doar cu citit povesti cand va fi vremea lor ;)

Betty - cand scrii tu de ingerasii tai asa ma emotionez...mai ales ca i-am vazut si pe FB cum se joaca. Cred ca esti tare fericita! Apropos,poti sa ne arati si noua te rog scaunelul de baie?

Giuliana - imi pare tare rau de problemele Cristinei la coloana, sper sa o rezolvati pana la urma. Eu mi-am reparat spatele cu acupunctura.

Ruxiiiii - nici Tudor nu raspunde la nume, pt ca il alintam cu tot felul de apelative. Ne-am propus de acum incolo sa ii spunem pe nume, sa incepem frazele cu numele lui si sa nu ii facem diminutive de la nume.




Fetelor, voi in ce le faceti baie bebelusilor? Ca al meu acum nu mai are loc in cadita lui. L-am pus in cada mare cu colacel de doua ori - o zi i-a placut si in a doua nu Asa ca sunt nedumerita in ce sa-l imbaiez de acum incolo.

In legatura cu botezul pe 2 iunie - eu nu mai inteleg nimic. Unii preoti spun ca e ok, altii ca nu! BOR nu are si ea aceleasi reguli pentru toti?



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Eu stiu ca daca e post nu conteaza poti sa faci botezul dar nu si petrecere. Cu asta nu sunt de acord preotii. Eu pe Alex l-am botezat in post si nu mi-a zis nimeni nimic doar ca preotul m-a intrebat daca fac cumatria imediat dupa.

Alex a meu nu transpira noaptea.

Cateodata in timpul zilei eu il adorm pe Alex in scoica pt masina asta cand nu adoarme el in carut. Altfel nu am nici o sansa sa adoarma.

La mine Alex cateodata se intoarce cateodata nu. Am citi ca toata lumea din jurul lor trebuie sa ii strige cu acelasi ume ca el sa se obisnuiasca. Noi asa incercam sa facem si corectam si bunicii si prietenii care folosesc orice alt apelativ numai numele lui nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Eu ,evident, iar sunt chiauna Am descoperit si cauza maraielilor si plangacelilor si nedormitului si... Gingia de sus este super mega umflata.

Ieri am stat toata ziua numai cu el in brate si numai plimbat ca altfel era jale daca ma asezam cu el jos. La fel ca Filip al Andrei.

Aseara cand m-am asezat in pat asa de tare ma durea spatele, parca as fi fost batuta cu bata si toti muschii stateau sa-mi cada Groaznic!

De la 10 de cand s-a culcat pana pe la 2 s-a trezit de numaistiucate ori. Mi-e tare mila de el, dar si de mine Tare rau mai este la durere copilul asta. Celilati nu au fost asa.

...m-am vaitat destul

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Si eu as vrea sa il mut pe Alex din cadita in baia mare. Ii place asa de mult apa si este atat de incantat astfel incat face o balaceala si implicit uda tot in jurul lui. Acum eu pun cadita pe patul noustru si pun niste chestii impermeabile in jur dar binenteles ca ajunge apa unde nici nu te gandesti.

Chiar ma gandeam sa ii iau scaun de ala de baie. Sau sa mai astept pana sta mai bine in fundulet?

Voi ati luat? Sau cum le faceti baia acum?
Ma gandesc ca dupa ce il mut in cada mare sa nu ii mai fac nici in fiecare seara.

Voi faceti baita in fiecare seara?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Oana, multumesc ca m-ai trecut pe listuta.

Lisssa, Aly, Crisspy, Talida, Corry, Babyblue, multumesc de primire.

Bebinuta, bine ai venit.

Miha si eu am una bucata balanta sot cam fixist cu curatenia. Lasa-l sa se ocupe o vreme mai mult de bebe si se mai linisteste.

Lori, poate avem si prieteni comuni.

Eu am folosit mult informatiile de pe wholesome baby. Daca va uitati la sectiunea dedicata alergiilor, veti vedea ca medicii americani si-au schimbat recomandarile referitor la introducerea solidelor. Dupa 10 ani in care recomandau galbenus dupa 8 luni, lactate si gluten dupa 1 an etc., au ajuns la concluzia ca nr. alergiilor nu s-a diminuat, ci dimpotriva. Asa ca acum se recomanda orice si oricand (dupa 6 luni, in principiu), in functie de istoricul de alergii din familie, pe ideea ca daca e sa faca o reactie la un aliment, o va face fie la 8 luni, fie la 1 an. Si asa este, fiul meu a facut reactie f. violenta la nuca la varsta de 3 ani. Studiile arata chiar ca glutenul bagat intre 4-6 luni ar preveni dezvoltarea alergiei la gluten (care nu e acelasi lucru cu celiachia). Din, d.p.d.v. al alergiilor, e ok sa dam ou, peste, lactate, gluten etc. la varste mici. Ramane problema cu sistemul digestiv al bebeilor, care nu e pregatit pt. toate. Am citit intr-un mesaj al lui Krissy detaliile referitoare la cand e pregatit organismul lor sa proceseze proteinele din carne etc. Si mai este si posibilitatea dezvoltarii de intolerante alimentare (ca Andrei, pe langa alergii, a avut si intoleranta la 50 de alimente). Intolerantele se estompeaza cu varsta. Revin cu detalii daca intereseaza pe cineva. Cum ziceam...din pacate stiu prea multe despre alergii/intolerante/ teren atopic/reflux.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Da unde am disparut...ca is pe aici dar asa ma simt aiurea, pt ca una din fetele de la subiectul trombofilie mi-a scris in PM ca sa intru putin acolo ca e un caz disperat de trombofilie si sa povestesc cum si eu am reusit sa nasc un bebe si am trombofilie...in fine....
Am intrat, am citit un carnatoi de poveste de m-am obosit...am expus si eu povestea mea alaturi de cateva din fete, unele ff dragi mie de pe vremea aceea si f bine informate. Era vorba de un tip care povestea de sotie..ca are trombofilie, ca le este frica de complicatii...ca s-a speriar ca trebuie sa bage injectiim( eu am facut 600 buc)...in fine..una peste alta ca vor sa faca avort. Evident , toate am sarit cu incurajari, ca nu este cazul sa avorteze, desigur deja inimioara lui bb au auzit-o. Azi dimineata cica s-au programat la avort. Si asa tare m-a afectat ca mai bine statea omul ala in banca lui si nu mai intra sa ne afecteze pe toate. Am ramas masca......
de asta nici nu am mai putut scrie aici.

Daca totbam facut-o, urez sanatate puilor sarbatoriti, pup toate fetele scumpe, urez bun venit celor doua mamici noi si le urez sanatate puilor lor si sa auzim numai vesti buneeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Fetelor, intru si eu super-rapid sa va urez un An Nou plin de sanatate, si pentru voi, si pentru strumfi, si numai bucurii ! Diversificare usoara si cat mai putine nopti nedormite !

Sunt in urma rau cu cititul, nu mai sunt la curent cu ce si cum, nici pe FB n-am mai intrat ... Noi am inceput cu cerealele in biberon, orez de la Nestle, si nu prea i-au placut; din vina mea, ca pe urma am vazut ca au vanilie, si nici mie nu mi-ar fi placut Asa ca am trecut la Milupa fulgi de orez, care e mai natural. Deci, un NU hotarat Nestle-ului din partea noastra.

Mergem in continuare cu alaptatul + completare LP, nu stiu cat isi ia de la san, cred ca vreo 60 ml, dar mie inca nu mi-a venit CM, deci ceva-ceva mai e acolo.

Gata, va las, ca sunt franta de somn, ma duc sa intind niste rufe pe sarma si pe urma poate apucsa atipesc o jumate de ora ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput