FIV Europa(51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

De acum merg pe mana doctorului de la Sibiu. Dar , sa-l fereasca Dumnezeu sa nu-mi scoata ovocite de calitate.
Nici eu, nu cred ca ovulez f. des, drept dovada e si val progesteronului de luna trecuta. O sa-l dozez si luna asta, sa vad ce iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Balanta, asa aveam si eu colul, lung si inchis, pana la cezariana. Un singur episod de contractii dureroase am avut prin sapt 18 (din cauza stresului de la serviciu) si daca nu as fi avut cerclajul nu stiu, sincer ce s-ar fi intamplat. Eu nu am vrut sa risc si am cerut cerclaj preventiv, nu stiam cum va reactiona colul meu la o marire considerabila a uterului. Mi s-a facut cerclaj in sapt 12 si cateva zile, dupa ce am facut dublul test. Nu a fost dureros, se face sub anestezie, si am stat doar o noapte in spital sub supraveghere medicala si sub tratament cu litice. Am iesit a doua zi super-ok din spital, fara contractii, fara dureri.
Sarcina gemelara este una destul de riscanta, si trebuie sa fii atenta la toate simptomele afectiunilor care se pot declansa in timpul sarcinii (diabetul gestational, colestaza de sarcina, preeclampsia, si altele), pentru ca intr-adevar sunt mai frecvente in sarcinile gemelare decat in sarcinile unice, fiind un aport crescut de hormoni, uterul se mareste mult, retentiile de lichide in corp sunt mai frecvente.
Eu am avut o sarcina usoara (daca e sa ma compar cu alte gravidute de gemeni care au stat numai la pat), am sofat pana in sapt.30, am mers la serviciu pana in sapt.26, nu am stat deloc in pat. Insa nu am scapat de o colestaza de sarcina destul de urata spre finalul sarcinii, un sidrom de tunel carpian (nu mai puteam sa desfac un dop la o sticla), si o retentie de lichide care s-a manifetstat inca din luna a 5-a cu umflarea picioarelor. Insa cu ajutorul Domnului am nascut la 37 saptamani 2 copii mari, 3060 gr si 2700 gr care sunt sanatosi, nu au avut deloc nevoie sa stea la incubator.
Trebuie sa fii foarte atenta la tensiunea arteriala, eu imi cumparasem un tensiometru (asta in trim. 2-3 cand se poate declansa preeclampsia) si sa iei permanent supliment de calciu, fier si vitamine pentru ca sarcina gemelara iti "mananca" toate rezervele!

toate cele bune tuturor fetelor, sa traiti curand toate ceea ce traieste Balanta acum si sa va aduca anul acesta bebelusi sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ariadna, multumesc mult
Te rog, poti sa imi recomanzi suplimente de fier si calciu (denumirea) si sa imi spui de cand ar trebui sa incep sa iau?
As vrea sa te mai intreb, cand crezi ca ar fi bine sa fac cerclajul? Inainte de amniocenteza sau dupa? (noi am decis sa facem amnio direct si sa sarim peste DT si TT). Ma gandesc ca poate inainte de amnio e mai bine, in sensul ca in caz de contractii dupa amnio, sa fiu "acoperita"?
Tu progesteron pana cand ai luat/facut in sarcina?
Multumesc inca o data pt ca ma ajuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

balanta
ce mai faci, cum este cu 2 bebei ?
ce dr. te supravegheaza ?

sarcina usoara si fara probleme !
te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

la multi ani fetele.
jaguar nu stiu mai mult despre transpiratii decat ceea ce am dedus atunci...
probabil cand are loc o scadere a estradiolului, cam dupa a 7-a zi de la ovulatie incep sa transpir noaptea. in cazul meu...cateva nopti inainte de a veni ciclul, cateodata si noptile de ciclu menstrual. doctorul de la budapesta sustinea ca antiTPO trebuie sa fie. m-a pus de cateva ori sa fac antiTPO si eu una cel putin nu aveam antiTPO.
ce am sesizat e ca intr-adevar am TSH nitel marit in perioada cu transpiratii. in celelalte zile nu. dar nici nu stii cu laboratoarele astea...
intr-o zi mi-a iesit 2,1 TSH (luasem dimineata pastila) si a doua zi 1,8 (nu luasem pastila in dimineata asta) - acleasi laborator.
inca o data va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vio, nu ma simt grozav, dar nu ma plang.
Am greturi mai toata ziua, ameteli, stari de rau. Probabil ca e firesc ca la sarcinile gemelare sa fie mai accentuate simptomele decat la sarcinile unice.
Dr meu din TM deocamdata este Craina, de la spitalul Bega (zic "deocamdata" fiindca am mai fost pacienta lui in trecut si m-a suparat la un moment dat si am renuntat la el; insa am inteles ca are experienta f mare pe sarcinile cu riscuri, cum este si cea gemelara, asa ca m-am intors la el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Balanta, ce fac minunatiile tale? Chiar ii spuneam sotului meu ce surpriza placuta ne-ai facut de craciun. Sarcina usoara!
Eu am facut laparo si dupa cum ma asteptam, am endometrioza destul de naspa, e extinsa si nu a putut curata nimic fiindca am zeci de focare minuscule. Deci probabil asta e cauza neimplantarii la mine. Ramane de vazut cum procedez in continuare. Poti sa-mi spui unde ai facut histero in TM? Ca vreau sa fac inainte de fiv-ul urmator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

loretta, imi pare f rau sa aud ca ai endometrioza asa avansata. Cine ti-a facut laparo? Ok, nu te-a curatat, am inteles, dar ce solutie ti-a propus? Injectii cu Diphereline? Pe ovare ai chisturi?
Eu am facut 2 histeroscopii: una cu dr Simedrea si cealalta cu dr Ciupa. Ti-l recomand pe dr Simedrea, doar ca el nu mai lucreaza la stat si la privat este destul de scumpa histero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Sabina, cu transiratiile astea, ce pot sa te sfatuiesc din experienta proprie - e sa te apuci de facut miscare, un pic de sport, sa schimbi putin stilul de viata si sa incerci sa detoxifici organismul, mare parte din transpiratii sunt datorate si incarcarii organismului cu toxine si cu "surplus" de hormoni administrati in timpul tratamenteleor fiv. Eu timp de 5 luni inainte de ultimul fiv, cel norocos, am facut abonament la o sala de fitness unde aveam acces atat la aparate de fitness, cat si instructor de aerobic, sauna si masaj. Faceam toate astea si beam foarte mult ceai verde (in loc de apa). Trebuie sa-ti spun ca nu am mai avut transpiratiile alea nocturne (la mine se manifestau cu 1 zi-doua inainte de a veni ciclul menstrual) si m-am simtit excelent, am dormit foarte bine noaptea, desi ianinte sufeream de insomnie.

Balanta, eu nu am facut amniocenteza, pentru ca acel risc de 2% de a pierde sarcina nu mi l-am asumat la 38 ani dupa ce obtinusem asa greu sarcina. Am facut dublul test in paralel la doua laboratoare bune, din care unul de genetica, am facut ecografii la doctori excelenti ( Pop, Iosup) care nu ar fi ratat semnele unui SD sau alte anomalii genetice care s-ar depista prin amniocenteza. Riscul la DT mi-a iesit la ambele laboratoare infim (parca 1 la 99999) si doctorii mi-au recomandat sa nu mai fac nici TT, nici amniocenteza. Din cate stiu eu, amniocenteza se face in jur de 18-22 saptamani, nu mai retin exact, insa dupa 20 saptamani nu prea se mai face cerclaj. De asemenea, cerclajul nu se face pe un uter care are contractii. Cu alte cuvinte, daca nu s-a facut cerclajul inainte de declansarea contractiilor dureroase si se deschide colul, atunci toti doctorii te pun sa stai la pat sub tratament cu litice, nu mai fac cerclaj pentru ca e prea tarziu atunci. Ma gandesc ca daca ai face cerclajul preventiv pana in 14-16 saptamani, nu ar fi niciun impediment sa faci apoi amniocenteza. Si eu aveam in plan, daca DT iesea cu risc mare sa fac amniocenteza, desi aveam cerclaj facut anterior, nu are nimic una cu alta.

Cat despre vitamine, eu am luat permanent 1 vit. C 1 gr CETEBE, am alternat de la Doppel Herz omega 3 cu B-uri cu amega 3 cu ulei de somon si vit. E (fac un efort de memorie, ca a trecut ceva timp de atunci) , acifol, complex de B-uri (eu am MTHFR heterozigot) cate jumatate de pastila de vitamine prenatale Elevit sau Centrum materna. Inainte de sarcina facusem analizele uzuale pentru fiv si aveam toate in limite, iar in luna 5 de sarcina hemoglobina, calciul, sideremia, magneziul, scauzera dramatic, sub limite. Drept pentru care am inceput cu calciu de la Osteocare (tablete) care are si magneziu si D3 si se asimileaza mai bine decat calciul simplu, fier Maltofer-fol (fier cu acid folic) 2 pastile pe zi. Apoi in ultimul trimestru au inceput carceii la gambe si am luat magneziu (nu mai retin denumirea, era la plic, efervescent, parca Aditiva).
Eu progesteron nu am mai luat dupa 5 sapt de sarcina decat 2 utrogestan pe zi pentru ca aveam niste valori care cresteau exponential la progesteron, se situau undeva peste nivelul din trim 3 de sarcina.
Daca te hotarasti sa faci amnio, sa ai in caz de nevoie gynipral si no-spa. Eu atunci cand am avut episodul acela cu contractii dureroase prin sapt.18 din cauza ca am stat mult peste program la serviciu sa finalizez niste lucrari si m-am implicat cam tare, am luat cateva zile gynipral si am facut no-spa injectabil (pilulele nu aveau niciun efect) si dupa un weekend s-au incheiat neplacerile. Dupa aia am lasat-o mai usor cu munca, adica nu mai stateam la serviciu 10-12 ore, stateam doar 8.
Sper sa-ti fie de folos experienta mea. Ar fi bine sa te imprietenesti cu fetele de la gemeni, caci afli multe lucruri interesante de acolo. Sunt si viitoare mamici, nu numai mamici acolo. sarcina usoara iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Aadina cum se numeste dr tau de la Sibiu?

Balanta felicitari pentru sarcina !



MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+euthirox 25

Mergi la inceput