Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Bine v-am regasit in noua casuta!

Ane, tu ai luat acid folic in sarcina?

Noi am facut vaccinul de 2 luni. Am scapat pe 3. Urmatorul va fi in martie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Carola, ceva reactii la vaccin?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Nu prea vin cu vesti bune legate de vaccinuri. Mi-a facut febra 38,7 si diaree, care nici acum nu s-a remis. E marat si nu a dormit legat nici macar o juma de ora. Ii dau paracetamol la 8 ore pt febra, iar pt diaree am incercat initial cu apa de orez, pe care a varsat-o. A acceptat insa smecta 1/2 plic si hidrasec 1 plic.
Noi am facut vaccinurile: Infarix, Synflorix si Rotarix. Se pare ca nu am ales o schema tocmai buna. Mai bine le faceam pe cele gratuite si gata.
Partea buna a lucrurilor e ca am luat 1800 gr in ultima luna, asa ca de la 2500 de gr de la nastere avem acum 5500 gr. Incepem sa trecem in extrema cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

salutare

eu sunt zombi...copilul meu nu a vrut sa doarma deloc toata noaptea...abia la ora 5.30 dimineata s-a culcat si atunci tot mai vroia sa stea dar nu mai putea sa tina ochii deschisi...toata noaptea a urlat de nu mai stiam cum sa o tin..in brate in carut in patut ...imi venea sa urlu...si nu pot sa imi dau seama ce a avut pt ca burtica nu o durea ca nu se strangea,caca erea facuta,mancata era...deci a fost horror...acum doarme bustean

loredana frumoasa recuperare la puiutul tau cu kg...sa o tina tot asa...cat despre febra de la vaccin mie pediatra mi-a spus ca este bine sa faca febra ca inseamna ca lupta organismul cu anticorpii care au fost administrati...mi-e groaza pe 20 cand vom merge si noi...asta a mea si asa fara vaccin e maraita si nu doarme noaptea ... dupa vaccin cred ca innebunim

carola ce mai face puiutul tau...ii dai san sau lp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare pentru mamicile de baietei legata de decalotare: o faceti sau nu? Mie nu mi-a spus nimeni nimic si prin urmare nu fac decalotare dar voi? E adevarat ca nici nu am intrebat, nici nu mi-a trecut prin cap ca ar trebui decalotat pana nu a venit in vizita o prietena care a fost foarte uimita ca nu am inceput decalotarea.
Gabriel are aproape 3 saptamani si chiar daca ar trebui eventual decalotat la un moment dat ma gandesc ca acum e foarte mic. Poate dupa 1 an...Astept opiniile voastre.

Si altceva: cum adorm copiii vostri? Ca al meu adoarme la san si daca nu adoarme dupa titi nu mai adoarme deloc si de aici plansete si maraiala ca nimic nu ii intra in voie. De ex avem program de veghe in fiecare noapte de la 4 la 8. Greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare pentru mamicile de baietei legata de decalotare: o faceti sau nu? Mie nu mi-a spus nimeni nimic si prin urmare nu fac decalotare dar voi? E adevarat ca nici nu am intrebat, nici nu mi-a trecut prin cap ca ar trebui decalotat pana nu a venit in vizita o prietena care a fost foarte uimita ca nu am inceput decalotarea.
Gabriel are aproape 3 saptamani si chiar daca ar trebui eventual decalotat la un moment dat ma gandesc ca acum e foarte mic. Poate dupa 1 an...Astept opiniile voastre.

Si altceva: cum adorm copiii vostri? Ca al meu adoarme la san si daca nu adoarme dupa titi nu mai adoarme deloc si de aici plansete si maraiala ca nimic nu ii intra in voie. De ex avem program de veghe in fiecare noapte de la 4 la 8. Greu...

Noi il decalotam la fiecare baitza, in apa. La inceput e mai greu, dar devine rutina.
Si al meu mai adoarme la tzitzi, dar se trezeste automat cand ii vine sa ragaie si il ridic pe umar. Il adorm apoi in brate, stand in funduletz pe o mana de-a mea si cu caputul in extensie pe cealalta mana. Si ma misc de pe un picior pe altul sau dansez. Fara muzica la noi nu se poate. Dupa ce adoarme profund il pun pe pat langa mine, pentru ca mai deschide un ochi din cand in cand si daca nu ma vede se trezeste. E smecher. Cand e f agitat (colici) il adorm in portbebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Ma bucur fetelor ca va place noua casuta, mai am de lucru un pic, sa adaug si fratiori si surorile mai mari..dar asta incet incet...cat ma lasa Calin
Noi sumtem relativ bine, mai maraim, ne chinuim cu ragaitul si cu besinutele...ne place mai mult in brate, dar nu oricum, ci ridicati pe umar pentru a ragaii mai usor... De dormit ziua doarme si in landou si in patut, dar de vreo cateva zile s-a smecherit, si noaptea doar cu noi in pat vrea . De fapt ii dau sa manance, eventual ragaie (nu de fiecare data) si apoi il pun in patut, doarme vreo 15 minute si incepe sa se agite, si o da in plans daca nu il bag in seama. Si invariabil totul se termina cu pusul in patul mare, la san, unde adoarme. Si acolo doarme si daca nu e ragait ..uneori 3-4 ore, alteori 2-3, depinde cat de mult a supt inainte de a adormi. Am noroc cu el ca nu plange cu orele, sa iti vina sa te dai cu capul de pereti ca nu stii ce sa ii mai faci. Daca plange si daca e ridicat (e obicei se linisteste), sau tinut pe burta si nu mai am solutii, il pun la san si automat tace. Asa ca traiasca laptele din tzatza

Asa, in alta ordine de idei trebuie sa il vaccinez si eu pe Stefan, ca imediat (in mai) face 5 ani si eu nu i-am facut inca vaccinul de 4 ani . Daca mi-a fost tot bolnavior...Probabil cand face Calin 1 luna ma duc cu amandoi, cu unul la vaccin si cu celalalt la masurat si cantarit.

Si legat de vaccin, dana stai linistita, nu e problema daca mergi mai tarziu la vaccin. Si eu cu Stefan mergeam dupa data de 20 la vaccin, ca atunci le primea, chiar daca el e nascut pe 14. Si vaccinul de 6 luni l-am facut la 7 luni, ca era racit cand trebuia sa il fac normal. Trebuie sa fie 2 luni intre ele, 2-4-6 luni...atata tot. Eu cred ca de data asta la Calin voi face schema gratuita, la Stefan am facut Infarix...dar sincer m-au rupt cate 2 mil si ceva (acum nu stiu cat costa) tot la 2 luni. Si cica daca ai inceput cu un tip de vaccin, tot cu ala mergi, si la 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Multumim Diana pt noua casuta Sa fie mare si sa avem de invatat din ea

Multumesc fetelor pt raspunsuri, am fost la pediatra si mi-a zis ca e ok sa il alaptez cat pot, dupa care sa ii dau lp...incerc sa il pun la san cat de mult pot, poate poate o sa il mai lungesc si nu o sa pierd laptele. Din pacate, asta e, nu are mami rezerva mare de laptic
De dormit, doarme 4-5 ore, dupa care sta treaz vreo 2...Pediatra mi-a recomandat sa il las pe el sa stabileasca programul, nu sa i-l impunem noi.

Altesa, iti tin pumnii

Ane, multa sanatate bebelusului tau si refacere rapida

Antonia, noi ii facem decalotarea, iar pediatra ne-a aratat ieri cum sa procedam (noi decalotam doar putin, ca imi era mila de el, chiar daca nu plange): tragem usurel de putica pana apare punctuletul rosu.

In rest, ne-a cazut buricutul azi noapte , dar nu cred ca o sa il bag de tot in apa, pana nu se vindeca complet.

Va pup pe toate, o intind la facut ceva de mancare


mamica de Stefan Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

LA MULTI ANI! VA DORESC UN AN BUN PLIN DE BUCURII ALATURI DE CEI DRAGI!

Bun gasit in casuta noua!

Eu nu am intrat de mult, dar am fost tare prinsa cu sarbatorile - primele in casa noua, si doar noi, ca familie (am stat la ai mei pana anul asta), am avut o mastita de toata frumusetea, cu febra si zacut la pat, dar acum sunt bine. Mai am inca o ragada urata la sanul productiv, inca nu s-a vindecat de la nastere, dar e spre bine.

Sofia e bine, mananca tare bine san + completare, e grasuta, nu plange exagerat, doarme bine, iar eu sunt infinit mai relaxata decat la Miruna, care era o mica urlatoare dependenta de brate (spun asta cu toata afectiunea din lume ).

Acum ca a trecut presiunea sarbatorilor, poate ma mai eliberez sa mai povestim.

Va si va doresc o seara si o noapte linistita!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Bine v-am gasit in casa noua!!!

Sa ne fie copiii sanatosi si mancaciosi!!

Bogdan adoarme cand la san, cand in brate la tatal lui sau cu suzeta in gura. Cel mare imi adormea mai mereu la san, Bogdan insa nu prea vrea. In schimb a acceptat biberonul ca i-am dat de vreo 3 ori cand am fost eu plecata putin. De mancat cred ca mananca bine, nu prea stiu cat ca suge dar pare OK. Acum sper sa scapam si de dermatita asta urata, avea numai pe fata si acum are si pe spate si pe piept.

Zilele astea a fost soare si am putut sta si cu el afara dar acum vad ca iar vin norii si vremea urata.

Sambata viitoare cand o sa faca 2 luni avem si botezul. Mai este cineva care are botezul in perioada asta? La noi e mai mult o masa dupa amiaza cu prieteni si colegi.

Mergi la inceput