Concediu fara plata

Concediu fara plata | Autor: delsim

Link direct la acest mesaj

Buna. Sunt in prezent in CIC. La sfarsitul lui martie ar trebui sa ma intorc la servici.As dori sa-mi iau 6 luni de concediu fara plata.Se poate?Cat e maximul?Cum ar trebui sa procedez?Care sunt pasii de urmat?E realizabila hotararea mea?Ar putea sa mi se refuze aprobarea concediului fara plata?
Please...ajutati-ma cu raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este obligat sa ti se acorde. Daca doreste, da, daca nu doreste, nu. Poate sa refuze, sigur ca poate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Multumesc, Marius!
Ai putea sa-mi raspunzi si la celelalte intrebari?
Cum sa procedez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care ar fi intrebarile? pentru concediu fara plata se face cerere scrisa. Daca este aprobata - se ia concediul, daca nu se aproba - nu se ia concediul.
Nu stiu la ce sa mai raspund.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Iti raspund eu mai clar caci tocmai am trecut prin asta.

Te prezinti la firma inainte ca bebe sa faca 2 ani cu cererea de reintoarcere la lucru din CIC (incepand cu ziua urmatoare celei in care copilul face 2 ani) + cererea de concediu fara plata pe perioada pe care o vrei.

Eu stiu ca sunt obligati sa accepte deoarece noi am iesit pe legea veche unde spune ca ai dreptul la 1 an de concediu fara plata in prelungirea CIC cu garantarea locului de munca.
In practica insa.... Dumnezeu cu mila... eu spre exemplu am ramas fara job dar asta s-ar fi intamplat probabil oricum si nu a avut legatura cu concediul fara plata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Cand trebuie sa fac cererea mai exact?Ar trebui sa ma intorc la servici cu data de 22 martie.Cand sa fac cererea de concediu fara plata? Cu cateva zile inainte de 22 martie?Pot sa o fac de acum?As avea nevoie sa stiu in ce conditii se poate acorda, nu pot sa stau pana in ultimele zile sa aranjez ce sa fac cu copilul in caz ca nu mi se acorda.Trebuie sa caut bona sau sa aranjez la gradinita.
Cat concediu fara plata maxim se poate acorda?
Trebuie sa scriu vre-un motiv in cerere?Sau pur si simplu rog acordarea a 6 luni de CFP?Exista undeva vre-un paragraf de lege in legatura cu acordarea CFP, ca sa-l citesc?

Imi cer scuze daca intrebarile mele sunt puerile ,insa chiar am nevoie de indrumare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Ce legislatie mi se aplica?Cea veche sau noul cod al muncii?Care nu stiu ce prevede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am fost clar - nu exista nici o prevedere legala prin care angajatorul sa fie obligat sa-ti acorde concediu fara plata. Eu nu stiu de vreuna - daca altcineva stie altceva il rog sa precizeze baza legala.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaEmi


Eu stiu ca sunt obligati sa accepte deoarece noi am iesit pe legea veche unde spune ca ai dreptul la 1 an de concediu fara plata in prelungirea CIC cu garantarea locului de munca.
Mamica de Calin 26.11.2009


Nu exista asa ceva - care este baza legala?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, am priceput deja ca angajatorul nu este obligat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Faci cerere - o inregistrezi si vezi daca se aproba. Asta e tot ce poti sa faci. Desigur prima zi de CFP poate fi prima zi de revenire la serviciu. Poti sa ceri 6 luni - nu este ilegal sa ceri.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput