Aspirante optimiste (748)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

woow alex, dar vad ca stii
vreti si voi

noi vrem sa emigram pe partea federala, adica pe engleza ci nu pe franceza acolo unde dureaza mai putin

pe partea federala se cauta anumite domenii printre care si domeniul meu lucru care ma bucura enorm ca si daca imi gasesc doar eu tot ne descurcam cu un singur salariu acolo

maine al meu e la ambasada pt acte, inca nu am bagat actele
am mai avut un interviu pt viza in septembrie dar atunci nu era direct la ambasada ci la o firma de intermediere si am renuntat ca ei percep o taxa destul de mare si fac lucruri pe care le poti face si singur

tocmai de banii aia ne temem si noi dar macar sa fie ok cu actele si vedem noi ce facem
am facut o cerere si se pare ca actele sunt ok dar sa vedem maine ce zic cei de acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, eu ma refeream la partea franceza unde poti sta cateva luni si apoi pleci in cea engleza. Te poti descurca cu un salariu, iti spun sigur. Stiu familie cu un copil care s-a descurcat cu salariul lui de administrator de cladire si i-a platit si ei studiile de contabilitate...Ne-am interesat la un moment dat, dar am cam lasat-o balta din cauza banilor si a varstei. In plus, ne era greu sa ne lasam parintii aici.
Ne gandim la o emigrare in Europa, parca e altceva, i-am putea vedea si ar putea veni ei la noi mai des. Franta accepta imigranti romani iar si poti gasi un contract de aici...asa am vrea noi sa plecam.


9 saptamani si 5 zile



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 600 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

si eu as vrea europa dar sotul e obsedat cu canada
si mie imi place dar mi se pare un vis

acum a fost o prietena la ambasada si se pare ca nu mai au birou de emigrari in romania, singurul din europa este in viena, acum totul de face online
acum tot o agentie de intermediari e solutia

noi avem pe unchiul lui in bruxelles si a zis ca daca noi ne hotaram ne primeste la el dar eu stau foarte prost cu franceza

eu tot in anglia vreau dar e cam greu cu actele

eu am mai avut o tentativa de a ma stabili in anglia dar a esuat pt ca mi-a fost foarte greu sa stau fara sot asa ca daca e sa plecam plec doar cu el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, trebuie sa plecati impreuna. E foarte greu sa fii singur chiar daca ai o ruda sau un prieten. E f greu in Anglia.


9 saptamani si 5 zile



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 600 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Hop si eu
Ma pregatesc sa plec la solduri, dar am intrat sa vad ce faceti
Alex, da adresa ca trimit eu acum o galeata de adeziv , stai in pat, ca sa fie totul ok.
Lore, nu vreau sa te superi pe mine, dar eu cred ca la starea in care esti tu, nu esti pregatita sa imigrati. Trebuie nervi de otel pentru asa ceva, iti spun din propie experienta...Stiu ca o sa zici, ca e oriunde mai bine decat in Ro, dar cand o sa te lovesti de probleme de imigrare, o sa vrei acasa. Ori mai lucrezi putin la psihic, sa te mai calmezi si o sa rezisti, dar nu uita ca domeniul tau este unul cautat, iar in tarile in care te vei duce, nu vei fi prioritara, din cauza nationalitatii.
Oricum eu sper sa fie asa cum vreti voi
Cineva intreba de anticonceptionale...da, e normal, prima luna vine mai repede pentru ca iti scad hormonii din corp, iar organismul nu stie sa se adapteze repede. Apoi cicul urmator e mai lung, ideal ar fi sa-ti scada, dar am observat de pe alte forumuri, ca dupa AC-uri, devine cam 30-35 de zile.
Cat despre mine, nimic nou...asteptam...
Vb mai tarziu, acum ma duc la vanatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina85 spune:

Buna fetelor!

Am citit in pic din urma,a-ti fost ff harnice....

Despre mine ce sa va spun :ca maine merg la doc de familie sa-mi dea reteta pt ginecolog,nu vad ora sa merg la un control si tot de maine i
ncep testele de ovulatie.

Cat despre strainatate va pot spune ca noua ne e mai bine aici,ne confruntam cu discriminari cu orice tip de problema fie ea mica sau mare dar parerea mea ca si acasa daca am fi ar fi la fel.
Cu siguranta nu vom ramane definitiv aici dar nici prea devreme sper sa nu ne intoarcem acasa


pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Gina , in care parte a Italiei esti ?
Si sora mea este acolo . Spune si ea ca este greu dar nu se mai intoarce "decat la batranete - " spune ea .

www.gradinacris.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

gaby ai mare dreptate
sunt destul de instabila psihic, acum sunt fericita apoi plang din orice
sunt constienta de asta
de aceia am si renuntat si am plecat acasa cand am fost in londra la fete
ele au incercat pe cat posibil sa ma convinga sa lupt si sa raman dar eu am dat inapoi gandindu-ma ca am la cine sa ma intorc in tara adica la sotiorul meu iubit
ai mare dreptate in privinta mea, m-ai citit foarte bine dar eu am mare incredere in al meu ca e foarte convins si foarte hotarat
el nu prea da inapoi odata plecat pe un anume drum

stiu ca ne va fi foarte greu dar noi nu prea mai avem nimic de pierdut
oricum o sa vedem ce o sa fie

m-am cam intins
sper ca nu am suparat pe nimeni cu postarile mele of topic

aaaa si acum am baut un pahar cu vin rosu natural de la bunica de la tara
foarte bun dar sunt putin ametita, parca euforica

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crismac

Gina , in care parte a Italiei esti ?
Si sora mea este acolo . Spune si ea ca este greu dar nu se mai intoarce "decat la batranete - " spune ea .

www.gradinacris.blogspot.com






Pai suntem in partea de nord,la 100 km de Torino.
Suntem bine,lucram amandoi,ne e dor de casa si in fiecare an de abia ast sa venim acasa dar cat avem lucru aici,ramanem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Bravo, Lore, da-i cu vin, asta-i reteta.
Trebuie sa te linistesti un pic, cu stres nu faci nimic...va spun o poveste, cand eram in facultate si aveam emotii la vreun examen, sotul meu imi spunea: daca esti calma, te poti concentra, iti aduci aminte, mai improvizezi, poate te uiti la un coleg sa te inspiri sau poate chiar copiezi dupa copiute...daca esti stresata si agitata, ti se incurca gandurile, uiti, nu te concentrezi...si te mai si vede proful ca esti agitata si incerci sa copiezi.
Gaby, ! Sa na spui ce ti-ai luat!

9 saptamani si 5 zile



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 600 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput