Lupta pentru a fi crestin

Lupta pentru a fi crestin | Autor: Ingrid S

Link direct la acest mesaj

A trecut Craciunul si nu ne-am rugat pentru fratii nostri ucisi in ziua sfanta a Nasterii Mantuitorului chiar in biserica, unde mergi ca sa gasesti alinare si pace.
http://stirileprotv.ro/stiri/international/masacru-in-biserica-in-ziua-de-craciun-28-de-persoane-au-fost-ucise-in-nigeria.html

Dumnezeu sa-i odihneasca!

Si alta stire:
http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/un-iranian-condamnat-la-moarte-pentru-apostazie-cere-azil-autoritatilor-romane-248647.html
Este o incercare grea sa fii azi crestin in unele zone de pe glob.
De pastorul Yusuf Nadarkhani nu se mai stie nimic, sta tot in inchisoare cu amenintarea mortii deasupra capului. Ultimele stiri pe care le-am gasit despre el dateaza din 7 otombrie.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Este cutremurator ce se intampla. Am citit pe un alt site (razboiintrucuvant) ca de fapt au fost ucise 40 de persoane in atentatele de Craciun din Nigeria de anul acesta. Din ce am priceput eu, in fiecare an se intampla astfel de atentate, neaparat in ziua de Craciun...umbrind fireste bucuria crestinilor.
Asta inseamna sa traiesti mucenicie: stiind ca poti muri, totusi sa mergi la Biserica sa te impartasesti cu Hristos...

De altfel lucrurile se precipita si in tarile civilizate- vezi Grecia, unde parintelee (Batranul - Geronda) Efrem Vatopedinul a fost intemnitat, fara a fi insa vreo sentinta sau ceva ca s-ar face vinovat de acuzele aduse.
Ba inca s-a facut o adevarata desfasurare de forte ca sa scoata un batranel bolnav din chilia Sfantului Munte.... Trist, foarte trist...

Si apoi nu e mare lucru sa se intoarca vremurile cand la noi mureau pe capete preotii si crestinii in inchisori (vezi Sfintii inchisorilor, dintre care cel mai renumit este Valeriu Gafencu)...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

http://www.jurnalul.ro/externe/o-secta-islamista-le-a-dat-ultimatum-crestinilor-din-nordul-nigeriei-600337.htm

Secta radicala islamista Boko Haram le-a dat un ultimatum de trei zile crestinilor care traiesc in nordul majoritar musulman din Nigeria pentru a parasi aceasta regiune, amenintand totodata ca va lupta impotriva trupelor guvernamentale din zonele unde a fost decretata stare de urgenta.

Boko Haram da "un ultimatum de trei zile crestinilor pentru a parasi nordul Nigeriei", a declarat un reprezentant al grupului islamist, potrivit AFP. "Noi dorim de asemenea sa facem apel la fratii nostri musulmani din sud (majoritar crestin) sa revina in nord, intrucat noi avem dovezi ca ei vor fi atacati", a adaugat reprezentantul sectei. "Vom lupta pentru a ne proteja fratii", a mai declarat el.

Cruzime si nesimtire cat cuprinde.
Daca crestinii nu vor pune mana pe arme sa-si apere familiile, vor fi epurati sub ochii blanzi ai autoritatilor.

Iasmin, am citit despre Valeriu Gafencu. Unii isi dau masura sfinteniei in cele mai grele incercari la care sunt supusi.
Ma minunez continuu de frumusetea sufleteasca si abnegatia omului, citind ce traiesc unii crestini.



Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

In unele zone de pe glob prigoana crestinilor e continuata pana in zilele noastre iar martiriul este un fenomen contemporan. Dumnezeu sa-i odihneasa pe cei omorati in aceste atentate!

Eu ma intreb cateodata daca ar trebui facut ceva in sensul stoparii acestor atrocitati - prin interventii politice, sanctiuni economice, incursiuni armate (de ce nu?). Pana cand vom refuza sa spunem Adevarului pe nume ascunzandu-ne dupa cliseele ofilite ale multiculturalistilor? E clar ca aceste pierderi inutile de vieti omenesti nu vor inceta prea curand, de ce nu intreprinde ceva comunitatea internationala? Se multumesc sa se declare oripilati / ingrijorati / profund intristati.... de parca declaratiile ar ajuta cu ceva.

Pe de alta parte stim ca este de datoria crestinilor sa intoarca si obrazul celalalt si chiar sa-si iubeasca asupritorii. Este acesta un asemenea caz? Unde se trage linia intre iubirea de aproapele si denuntarea fatisa a unei agresiuni ingrozitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

M-am gandit mult Coracora, nu la intrebarile tale, ci la raspunsul meu. Aveam atatea de comunicat, dar am renuntat.
Batalia nu-i a mea, nici a ta. Ci a fiecarui crestin caruia i se ia dreptul la libertate. Sunt singuri si vor ramane asa. Cand simti ca esti atacat din toate partile, iti raman doar doua lucruri de facut: sa fugi sau sa lupti.
Aici nu puteam lua in discutie un caz de intoarcere a obrazului. Azi nu impresioneaza decat pe putina lume un martiriu. Cei mai multi il pot lua in ras sau chiar acuza, de ce stau nebunii aia acolo, in calea altor nebuni? Si atunci, "nebunii", frumosii nostri nebuni, trebuie sa puna mana pe orice, bata, pistol, pietre si sa se apere, sa-si apere credinta, familia, casa, locul in care s-au nascut si au crescut.
Indiferenta de azi e stupida, moartea zgarie retina, retelele de socializare cuceresc lumea, iar timpul, timpul pentru a intelege drama unor persoane se reduce dramatic.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput