Probleme cu glanda?

Probleme cu glanda? | Autor: diuta_20

Link direct la acest mesaj

Am fost diagnosticata cu ovar polichistic, doctorita de familie mi-a gasit cate un ganglion la fiecare san,dar e in acelasi loc si cica nu ar fi problematici si 2 la gat.De o sapt am senzatia de nod in gat,o tratez cu calciu dar nu dispare.Am nascut acum un an,iar inainte nu aveam ovar polichistic.Toate astea indica o problema a glandei tiroide?
Mediul de familie nu mi-a recomandat sa mai fac alte analize,mi-a recomandat doar tratament cu diclofenac unguent.Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

De obicei, hipotiroidia da senzatia de nod in gat. Nu ai neaparat nevoie de trimitere ca sa faci analize, dar e bine sa vorbesti cu endocrinolog inainte. Spun asta pentru ca la gusa polinodulara, de pilda, relevanta e analiza imagistica (ecografia), coroborata desigur cu analizele de laborator.

Nu stiu cat mai costa acum analizele, erau pana in 200 de lei acum ceva timp (t3, t4 si tsh). Poate e nevoie si de altceva, deci vorbeste cu un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuta_20

Am fost diagnosticata cu ovar polichistic, doctorita de familie mi-a gasit cate un ganglion la fiecare san,dar e in acelasi loc si cica nu ar fi problematici si 2 la gat.De o sapt am senzatia de nod in gat,o tratez cu calciu dar nu dispare.Am nascut acum un an,iar inainte nu aveam ovar polichistic.Toate astea indica o problema a glandei tiroide?
Mediul de familie nu mi-a recomandat sa mai fac alte analize,mi-a recomandat doar tratament cu diclofenac unguent.Multumesc!

Diclofenac unguent?! pentru ce?!
" DICLOFENAC UNGUENT este un produs ce face parte din grupa farmacoterapeutica a antiinflamatoarelor nesteroidiene de uz topic.
DICLOFENAC UNGUENT se foloseste cu succes in afectiuni inflamatorii si traumatisme ale lendoanelor, ligamentelor, muschilor si articulatiilor, in edeme postoperatorii si postiraumatice."
Poate vrei sa spui DUPHASTON ?
Nimic din ce spui tu nu se trateaza cu unguent diclofenac. Cine te-a diagnosticat cu ovar polichistic? Nu mai sta, du-te la un medic ginecolog si la endocrinolog. Am si eu ovar polichistic, asa ca stiu ce vorbesc.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Si duphaston trebuie sa iau,dar diclofenacul unguent mi s-a recomandat pentru ganglionii de la gat si piept.Am fost la ginecolog si mi-a recomandat duphastonul,voi merge si la endocrinolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuta_20

Si duphaston trebuie sa iau,dar diclofenacul unguent mi s-a recomandat pentru ganglionii de la gat si piept.Am fost la ginecolog si mi-a recomandat duphastonul,voi merge si la endocrinolog.


Sa stii ca sunt chiar curioasa, n-am mai auzit asa ceva. Ai grija.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui diuta_20

Si duphaston trebuie sa iau,dar diclofenacul unguent mi s-a recomandat pentru ganglionii de la gat si piept.Am fost la ginecolog si mi-a recomandat duphastonul,voi merge si la endocrinolog.


Sa stii ca sunt chiar curioasa, n-am mai auzit asa ceva. Ai grija.

Alexandra Maria
14.12.2007



Totusi a fost la medic,deci are tratament dat de medic,nu de vreo baba care face vraji!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Diclofenacul i l-au dat pt ca este antiinflamator si este posibil sa o ajute un pic
T3,t4 si tsh, le-am facut eu de curand si am dat 98 de lei


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Mi-am facut cele 3 analize si banuiala mi s-a confirmat:hipotiroidism.Valoarea tsh este dubla,iat valorile t3 si t4 sunt mult sub limita.Voi merge la endocrinolog,cu teama insa de a nu descoperi si altceva.Mi-am facut si vsh-ul,care este 17,peste limite si el.Poate avea vreo legatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

daca tot mergi la endocrinolog cere sa-ti faca analize mai complexe, legate de hipofiza si hormonii hipofizari. tiroida si ovarele pot fi influentate de o disfunctie hipofizara...daca ti-a dat duphaston, banuiesc ca ai nivelul de progesteron scazut si/sau un raport estrogen/progesteron dezechilibrat. de aici si chisturile pe ovare...banuiesc ca ai si probleme cu menstruatia.
sa fii atenta la zilele in care se fac determinarile! estradiolul se face in anumite zile, progesteronul in altele. ar mai fi de masurat si testosteronul, mai ales daca ai observat anumite semne specifice (acnee, hirsutism). Urmareste si nivelul prolactinei.

diclofenac am primit si eu pentru a atenua nodulii, insa am ales sa nu folosesc, in schimb am facut masaje si cataplasme cu ulei de ricin (la sfatul medicului), am luat tratament Mastodynon timp de 3 luni, apoi Premestril, acum sunt in a 3 a luna si sunt incantata de rezultate. Tot in acest timp am luat zilnic extras din mladite de zmeur si extras de coacaz negru.
Inca mai am dureri si stari premenstruale, insa am reusit a 2 a luna sa ovulez iar, nodulii s-au retras (mai apar chiar inainte de menstruatie, insa se domolesc sub actiunea uleiului de ricin) si 2 dintre cele 3 chisturi ovariene au disparut, prolactina mi-a scazut.
Cativa ani in urma am avut si probleme tiroidiene (eu aveam TSH marit, insa T3 si T4 ok), s-au reglat, acum aparusera iar simptomele, insa analizele ieseau ok...Dr. meu a zis ca toate problemele provin din aceeasi sursa: hipofiza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Problema se rezolva la endocrinolog. Cu un tratament adecvat se rezolva.
Daca vrei iti trimit prin PM o reteta naturista

Mami cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput