Strumfi&prichindei iul-aug'11- An Nou Fericit!(32)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

La multe lunite
MATEI de mariaruxi
ALEXIA-CARLA de roxybarbu
ANDREI-SABIN de gogoshika10
AMIRA de omibaba
LUCA-TUDOR de navicula
ANDRA MARIA de Crisspy -
ERIC de Gliana
KATE RINA de MatzaRebela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Edu face 7 luni, ce baiat mare ai!
La cat ai introdus carnita? Sincer mie imi place cum ai mers tu cu Edu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Eu stiu ca banana se introduce dupa 8 luni pe motiv de alergii.

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Sarbatori fericite!


Sunt pareri si pareri legate de aspectul asta, eu nu zic sa faca nicicum insa eu i-am dat lui edu la 6 luni si n-a patit nimica. In afara de faptul ca il constipa putin insa ii dau doar o data pe saptamana in combinatie cu pruna.
Iar pentru carnita 6 luni nu este devreme (e doar parerea mea din ce-am citit si aplicat) din moment ce a inceput diversificarea de 2 saptamani, oricum se incepe cu o lingurita si se da de aproximativ 3 ori pe saptamana.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Dr mea a zis sa nu ii dau avocado decat dupa un an, pai toate cunostintele mele au dat avocado de la inceput. O sa il incerc si eu sa vad daca ii place.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)



Eu i-am dat, dupa indelungi articole citite am aflat ca are o compozitie foarte aproape de laptele matern si este chiar recomandat incepand cu varsta de 6 luni.

Intr-un interviu acordat, Dr. Sears declara: “Avocado sunt ideale in alimentatia bebelusilor. Aroma lor delicata si consistenta cremoasa sunt perfecte in mancarea lor. Fructul de avocado le ofera sugarilor mai multe vitamine (B1, B2, niacina, acid folic, potasiu si magneziu) decat orice alt fruct sau leguma recomandate.
Cu continut scazut de sodiu si neamenintand colesterolul, avocado contine nutrienti valorosi". "Defalcat, avocado contine mai mult potasiu decat alte 45 de fructe, sucuri sau legume… si sunt unele dintre putinele fructe care contin grasimi monosaturate, esentiale in dezvoltarea copilului."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Paula una din carti este scrisa de Laurentiu Cernaianu si se cheama "400 de retete culinare pentru copilul tau 0-3 ani ", alta este "Retete sanatoase pentru copii- Gustari ingenioase pentru cei mici" colectia Adevarul, si alte cateva micute de la editura Bebe.

Cu unele retete nu sunt de acord insa ma inspir si inlocuiesc ingredientul care nu-mi convine cu ce stiu eu ca e mai bine ptr edu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

total de acord cu pufi despre avocado. E fff sanatos si f usor de digerat.
Cu carnita, noi vom astepta pana la 8 luni.


In legatura cu diversificarea, fiecare va face cum va crede si in functie de copil. Degeaba cartea zice ca ar trebui sa pape nu stiu la o anumita varsta cand copilul nu deshcide gurita decat la un anumit fel de mancare.

Oricum e bine sa citim , sa comaparam si sa alegem ce e mai bun

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Oricum e bine sa citim , sa comaparam si sa alegem ce e mai bun

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)



EVIDENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Eu n-am scris ca cineva trebuie sa faca ca si mine, doar am impartasit din experienta mea care poate fi sau nu utila, asta decide fiecare in parte.

Am repetat de fiecare data ca fiecare copil e unic si ca fiecare decide impreuna cu medicul pediatru tinand cont de starea de sanatate a copilului.

Noi am fost un caz fericit ca nu au fost deloc probleme de respingere a alimentelor si nici de alergii.

In consecinta dragi mamicute, nu luati de bun ce-am scris eu, consultati-va cu medicul pediatru .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Bebelusi alaptati, care au inceput diversificarea, cand pot primi ceai sau apica? Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Parca betty zicea ca spre 1 an...cata vreme e alaptat la cerere...cred ca nu e nevoie...

Mergi la inceput