Bulg de ian-feb 2012 (44) Bv Ana! Hai Alice,iaura

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Alina: cele care sunt sigur pe stoc au pretul afisat.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si 31+ Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Nu-mi vine sa cred ca se apropie primele nasteri. Tin pumnii in data de 27, sa aveti nasteri usoare si bebelusi minunati!

Ileana ma bucur ca esti bine, eu o tin pe a mea, cat timp tii contractile in frau nu ai cum sa nasti prematur, iar dr ta imi pare super atenta si prudenta. Va fi bine.

Despre sex, cred ca am mai spus-o… nu as risca acum, cu toate ca impulsul exista. Pe de alta parte sunt convinsa ca sunt persoane carora sexul nu le provoaca nimic rau… doar ca eu nu sunt una dintre acestea.

Nu stiu daca mai intru zilele acestea, desi sunt in prenatal mi s-au adunat multe de facut, si din pacate m-a prins si pe mine o pasa proasta... nu am intelegere din partea familiei asa cum mi-as dori, sunt singura cu treburile administrative si nu numai. Sotul meu parca vad ca va lucra pana deseara tarziu. Am si parinti, si sora (care ma ignora cu desavarsire), si soacra (care desi se arata devotata, nu e). Singura care e pe aceeasi lungime de unda cu mine e Andra, dar ea are doar 6 ani. In plus m-am preocupat de cadouri pt toata lumea, si prevad ca singurul meu dar de la Mos va fi - ca intotdeauna - format din dulciuri, si alea nu toate de calitate. De cateva luni bune nu ma pot atinge de ciocolata, bomboane, etc (pe care la devoram in trecut) dar nimeni n-a observat asta...
Usor nemultumita dupa mos Nicolae (in afara de nuia am primit o ciocolata amaruie) , am indraznit o remarca in acest sens, la care mi s-a raspuns taios ca hormonii de sarcina ma fac nemultumita si "insuportabila"... Povestesc asta aici unde nu ma cunoaste nimeni, nu m-am mai plans demult nimanui si simteam nevoia .
Ei, dar o sa imi treaca pana maine seara, sunt sigura.

Va doresc sa aveti un Craciun fericit, iar Mosul sa va aduca sanatate, liniste in suflete, armonie si multa iubire.

Mami de Andra (18.02.2006) si 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

salut tuturor!
dana - eu una nu am insomnii, insa voiam sa te intreb daca nu cumva Cetebe poate cauza asemenea probleme. din cate stiu eu se ia dimineatza tocmai din cauza faptului ca agita organismul.
adc - din cate vad eu, tu iti cunosti foarte bine familia si deja stii la ce sa te astepti... lasa-l pe mos craciun sa va aduca sanatate tie, bebelului si celor apropiati, ca este cea mai importanta. Sincer, eu de sarbatorile astea nu prea m-am omorat sa fac curatenie, iar cadouri am luat aproape la toata lumea de pe lista. nu astept prea mult de la mos, doar sanatate si liniste sufleteasca. hai sa lasam problemele si lucrurile materiale si sa incercam sa intelegem sarbatoarea Craciunului in esenta sa: minunea nasterii domnului, vremea colindelor si vremea bucuriei.
pe 27 dam petrecere? curaj fetelor si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

neata fetele...mai pe la pranz,am avut, si am de cateva nopti insomnii de la ora 4 pana la 6 iar apoi dorm pana pe la 10 -11
Jesamine, mersi ,ai grija de tine si sanatate sotului
Alina,Ileana ,am bucur ca va place caruciorul,eram reticenta putin ca e destul de ieftin dar e masiv si rezisteat si se manevreaza f. usor,dar la cele mai mici de inaltime nu merge deloc ca e cam inaltut,la noi da...nu vroiam unul mic.
Anda ,eu nu reusesc sa vad caruciorul,dar mai incerc...
si fetele ,mai terminati cu inducerea ca azi noapte am avut niste vise , eu nu m-as prea incumeta la inducere(desi cam tropaie hormonii) iar sotului ii e cam frica de mine si burta mea sa nu-mi faca ceva rau ,deci nu as avea cu cine.
eu ieri am facut 2 prajituri ,cu mama bine-nteles ,mancarea o fac sambata asa ca azi pierd vremea pe-acasa,printre curatenie...
Alice, deci marti dupa craciun si tu ,bravo

minunea mea 38+

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

off, draguta adc ar trebui sa vorbesti deschis cu sotul tau cand sunteti calmi amandoi, fara reprosuri, ii spui doar ce simti. Barbatii pricep mai greu lucrurile daca nu le spui verde in fata. uite o sa-ti treaca supararea si sa aveti un Craciun minunat!

anda, f f frumos caruciorul, sa-l folositi sanatosi! spor la cozonaci


cu baietel mare si 37+ cu zburdalnica
AMR 2 SAPT

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

adc desi nu e chiar placut sa te simti putin lasata de o parte (mai ales de Craciun, si MAI ALES cand esti GRAVDIDA) totusi eu te simt f ok, optimista si cu un tonus psihic f bun! Bravo! Noi sa fim bine, si copiii. Inchipuie-ti ca socrii mei abia anul asta se gandesc sa imi faca un cadou (si sa isi si aminteasca) de ziua mea (pe 12 ian). Asta dupa 10 ani de convietuire cu fiul lor, deci....cunosc..

Anda, ok, am inteles. Doar ca nici unul nu are pretul afisat... Ma mai interesez. Merci

Am ciorba pe foc, blatul pt tortul de cioco in cuptor. Si miroaseeeee Iar la pranz incalzesc niste sarmale ca Sara e innebunita dupa ele. Doar ca nu le mananca si varza, decat carnea..Dar chiar si asa, aseara a papat 4!!! Iar eu doar 2!!
Dupa-amiaza fac si o prajitura si pun in bait friptura de curcan. Si gata. Maine doar ma aranjez



Alina 36+cu Robert-Andrei si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Adc, ma doare ce spui...Eu sper sa fie doar hormonii de sarina si lucrurile sa stea altfel. Te inteleg perfect, toate avem nevoie de atentie si intelegere in perioada asta.Cat despre cadouri, noi am renuntat, am hotarat de comun acord ca pe noi Mosul sa ne ignore anul asta si sa-i aduca lui bebe tot ce are nevoie. Si eu sunt de parere ca nimic nu trebuie lasat sa te macine si ar fi tare bine daca ai discuta cu sotul tau.Ma gandesc ca nu cumva Andra sa-ti simta tristetea si sa sufere si ea.Ar fi pacat...Te imbratisez cu drag si astept vesti bune!
Lady, unde bantui astazi?Pe ce calorifer mai esti cocotata?Sau poate impachetezi la sarmale de zor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alina pai poti sa stai atat in picioare sa faci toate astea?


eu nu mai pot obosesc si ma apuca contraciile asa ca anul asta sar peste prajituri si mancaruri deosebite ma limitez doar la sarmale ciorbita de oase si friptura ,salata boeuf,plus preparatele traditionale pe care le-am facut deja lebar,toba una alta.


Am comandat prajituri si cozonac la o cofetarie care lucreaza cu ingradiente naturale iar pentru revelion comand 2 torturi desii nu stiu daca o sa pap din ele ca s-ar putea sa fiu pe la maternitate.


Anu asta o sa am cele mai linistite sarbatori nu musafiri ,nu delicatese nu doar noi si familia.

Dar imi iau revansa de paste

37+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Salutare fetele!

Ce ma bucur! Cu pasi repezi se apropie perioada cand o sa se umple de bulgarasi!
In primul rand sa le spun fetelor la prima sarcina si care o sa foloseasca pompa pt laptic sa aiba mare grija sa nu faca rani! Obligatoriu crema inainte si dupa, si mare atentie la vid. Cand vedeti ca va doare dati vidul mai incet! Nu fortati ca nu o sa vina laptele mai repede! Eu la Eric mi-am facut niste rani de plangeam, dra de data asta nu. Mare grija si la furia laptelui, cam in a 3-4-5 zi depinde! Ajuta mult dusurile, compresile calde pe sani inainte de pompare!
Gata, ca de mult vroiam sa va scriu si am tot uitat!
Noi suntem bine, raportam azi 1700 si prima baitza in caditza, in afara incubatorului! Stam 5 ore fara tubul de O2, 3 cu si tot asa!
nu stiu daca apuc sa mai intru maine, va doresc un Craciun minunat alaturi de cei dragi, multa multa sanatate, fericire, bucurii si noroc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Buna fetelor, ne primiti si pe noi in odiseea voastra, asa pe ultima suta de metri?

DPN-ul nostru e 31 decembrie, iar pe bebe il vom boteza Tudor-Ioan (abia saptamana asta ne-am decis in privinta numelui). Daca mai sunt necesare si alte date, va rog sa imi spuneti.

Multumim si spor la bucatareala in continuare, ca mi-ati facut o pofta de prajituri si sarmalute... noroc ca vine mama-soacra in seara asta la noi si sta pt Craciun

38 +

Mergi la inceput