Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (78)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1325221200" target="_blank"> Sinxarul de azi!

La multi ani, tuturor celor care poarta numele Sfintei Mucenite Anisia si Cuvioasei Teodora!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Cateva cuvinte despre www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/sfanta-mucenita-anisia-cuvioasa-teodora-cezareea-sfantul-cuvios-leon-arhimandritul-35884.html" target="_blank">Sfanta Mucenita Anisia


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Doamne ajuta!

Ioanact, multumesc mult pentru tot ce ne trimiti, eu desi nu prea citesc, din lipsa timp - am eu impresia - apreciez foarte mult ca ne tii pe toate impreuna si adesea trimiti mesaje pentru suflet, despre Sfinti si despre credinta. Bunul Dumnezeu sa iti rasplateasca!

Georgia, esti f draguta si mesajele tale mi se par de multe ori f amuzante si spirituale, multumesc si eu de intrebare. Nu prea am multe de spus, tot cu baiatul pe stil vechi, cum o vrea Dumnezeu, imi place mult de el, e foarte special pentru mine, stiu, Mara, si tu ai intrebat, dar nu stiam, pur si simplu, ce sa spun atunci fiindca am momente si momente, momente cand imi e f drag, momente in care nu dau nicio sansa relatiei noastre, fie din cauza religiei, fie din cauza oboselii mele sau ale lui, sau din ratiuni de defecte personale, fie ale mele, fie ale lui, care ma scot din sarite adesea, e mai greu, cred, cand ai o varsta si foarte clar in minte CUM vrei sa fie lucrurile.... in fine!... eu cred ca atunci cand da Dumnezeu o sa fie clar si in ciuda defectelor noastre, temerilor, experientelor esuate, etc etc etc va fi limpdede ca e ce trebuie si totul se va implini frumos, pana atunci, rabdare, rabdare, rabdare, sa ne ducem crucea cu recunostinta ca Dumnezeu a fost bun si nu ne-a pregatit una si mai grea, ca de meritat o meritam.... eu una, despre mine vorbesc. (si va rog frumos sa nu ma contraziceti... [:-)]) Iti doresc o sarcina usoara si fara stress si sa ne mai tii si pe noi la curent cu ceeace vrei si consideri ca e important... ca eu sunt foarte curioasa si "excited"...

Astept cu interes sa ne scrie Cleo cand va putea, Cleo, daca iti putem fi de folos cu ceva te rog mult sa spui, poate in afara de rugaciune te mai putem si altfel sprijini, sa ne spui, te rog

Maria08, ce bine ca ne-ai scris, ma rog pentru tine, sa ai o nastere usoara si sa fie bine, sa va tineti copilasul in brate curand, cu ajutorul Lui Dumnezeu!

Vreau sa urez TUTUROR de pe acum Un An Nou Fericit, Binecuvantat, cu multi bebei sanatosi si gravidute fericite, un An in care sa sporim in Credinta si sa fim sanatosi, cu ajutorul Lui Dumnezeu! Si sa implinim, asa frumos, ceeace dorim sa implinim, pentru noi insine si pentru cei pe care ii iubim, dar mai mult decat toate, sa ne straduim sa Ii placem Lui Dumnezeu in toate, ca asta este, cred, cel mai important!

Va imbratisez cu multa multa dragoste si va multumesc pentru tot ce insemnati voi pentru mine!


Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani!
Un An Nou binecuvantat cu iubire, bucurii duhovnicesti si haruri pentru a birui ispitele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1325307600" target="_blank">Sinaxarul de azi!

si cu aceasta ocazie va trimit si urarea pentru Noul An:

Se ia binecuvantare,
se adaug-un strop de soare,
si o pulbere de stele;
se amesteca-ntre ele.
Se mai pune bunatate,
si iertare de pacate.
Iar iubire?…
Cat cuprinde!
Si de la Domnul Hristos
Sa aveti un an frumos.
Multumire pentru toate:
MULTI ANI CU SANATATE!



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Primiti cu Plugusorul ?




ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Cateva cuvinte despre Revelion:

Reveria de Revelion


Un crestin "petrece" de Revelion cu moderatie. Nu se imbata, nu mananca prea mult, tine postul gurii. Se roaga discret, multumeste si se bucura in familie si in biserica. Poate bea un pahar de sampanie, dar sa nu fie prea mare paharul. De regula, la ora 24 fara 5 minute, ca a a doua zi crestinul se va impartasi de Sfantul Vasile.

Nu are o euforie ilogica, ci descopera noi sensuri. Aceste lucruri le pot marturisi tinerii din ASCOR si LTCOR. De Revelion, si nu numai atunci, un crestin isi aminteste ca el este paine oferita Cerului. Nu se va destrabala, nu va rancezi aceasta paine. Nu soarbe cockteiluri, ci se pastreaza pentru leacul nemuririi.

Nu e trist de sarbatori pentru detalii anoste, ci are chipul luminos: Mesia e nascut in inima lui. Revelionul nu inseamna mancare, bautura si femei pentru el (cum mi-a amintit recent un taximetrist). Rugaciunea din noaptea de Revelion (trezire, desteptare)e ascultata de catre Destinatar. Un crestin este un om placut Cerului, un om al pacii si al curajului, nu al petrecerilor pagane.

De Revelion, un crestin il invita pe Sf. Vasile la masa lui. Este momentul in care nu mai amana lepadarea de idoli. Puterea nevazuta a harului il invaluie pe crestin si il intareste in credinta lui. Un crestin nu risipeste banii pe delicatese pentru meniul special de Revelion, ci pune o paine pe masa saracului. Se hraneste cu psalmi, rugaciuni si cantari.

Un crestin e eliberat doar prin rugaciune, nu prin ciocniri de pahare si ragusiri zgomotoase. Nu Il tradeaza pe Hristos pentru o seara, nu isi uita vocatia. Isi aminteste ca principalul il constituie starea inimii indreptate catre Dumnezeu. Un crestin nu isi ingrasa excesiv trupul, infometandu-si sufletul. Un crestin stie ca, daca Domnul l-a iubit atat de mult, inseamna ca ii iubeste pe toti pacatosii.



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:

Dragele mele fete,

Va doresc An Nou fericit alaturi de cei dragi! La multi ani, tuturor!
Va multumesc pentru vorbele voastre frumoase, pentru toate rugaciunile facute pentru mine decand am deschis acest topic special si pana in prezent, va mai multumesc ca ati pastrat aprinsa flacara credintei pana acum si stiu ca va continua mult timp inainte acest subiect minunat!
Va doresc, sa va dea Dumnezeu multa sanatate, daruri binecuvantate, iubire si Anul Nou care se apropie sa va aduca copilasii mult doriti, gravidutelor nastere usoara cu prunci sanatosi si frumosi iar noua mamelor rabdare si intelepciune sa ne crestem si educam puisorii in credinta noastra crestina!
Acum in acest moment cu ajutorul Lui Dumnezeu va trimit multa iubire si lumina, deschideti-va inima sa o primiti! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinuta spune:

La multi ani tuturor si un an mai bun cu sanatate, bucurii si bineinteles cu muuuuulti ! La multi ani celor care isi sarbatoresc ziua maine !
Noi am petrecut un Craciun minunat! A venit Mosul si i-a adus daruri lui Rares, dar i-a luat si motul... de fapt i l-a luat nasa lui nu Mosul, dar a fost minunat.
Astazi a vazut uratorii si caprele si de atunci ma innebuneste cu "na..na..na" . Acum am reusit sa-l adorm si pot sa va spun si eu la multi ani!Oricum petrecem revelionul amandoi ca tati e la servici si il vedem la anul.
Pogo multumesc de pozici....sunt grozave amandoua printesele!

tuturor ...Distractie placuta! si
LA MULTI ANI!

Am o comoara: Rares- Nectarie!

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png
http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Revelionul

"Revelion" este un termen care vine din limba franceza, réveillon, un derivat de la réveil. La inceput, acest cuvant era folosit pentru masa care avea loc in noaptea de Craciun. Cu timpul, cuvantul "revelion" a ajuns sa fie folosit pentru orice masa luata noaptea tarziu. In dictionarul de neologisme al paharnicului Const. Stamati, aparut la Iasi, in 1851, prin "revelion" se intelegea "cina dupa bal, mai ales la anul nou", deci nu numai la sfarsitul anului civil. Astazi, cuvantul "revelion" desemneaza petrecerea care are loc in noaptea de 31 decembrie.

Revelionul - Ingropatul Anului Vechi

Profesorul universitar Ion Ghinoiu sustine ca Revelionul nu este altceva decat un ceremonial funerar al antichitatii geto-dace ocazionat de moartea si renasterea simbolica a primului zeu al omenirii, Anul. Astfel, stingerea luminilor in noaptea de Revelion ar semnifica intunericul si haosul desavarsit provocat de moartea divinitatii, iar aprinderea luminilor ar simboliza nasterea divinitatii. Incepand cu 1 ianuarie am ajunge sa vorbim de un an intinerit. Ion Ghoniu sustine ca ideea innoirii timpului supravietuieste si in Calendarul popular unde Dragobete, Sangiorz, sunt tineri si sarbatoriti in prima parte a anului, in vreme ce la finele anului sunt sarbatoriti batranii: Mos Nicolae, Mos Ajun, Mos Craciun.

Te Deum la cumpana anilor

De cativa ani a devenit o traditie ca la trecerea dintre ani, in bisericile ortodoxe sa se oficieze o slujba de multumire adresata lui Dumnezeu, slujba ce poarta denumirea de "Te Deum". Aceasta denumire vine de la imnul "Te Deum Laudamus...", care inseamna "Pe Tine, Dumnezeule, Te laudam...". In cadrul acestei slujbe se rostesc rugaciuni de multumire pentru anul care a trecut, dar si de cerere pentru anul care urmeaza.

31 decembrie in trecut

Tinand seama de faptul ca in trecut oamenii plecau in dimineata zilei de 1 ianuarie spre biserica, pentru a praznui Taierea imprejur cea dupa trup a Domnului si a-l sarbatori pe Sfantul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, nu putem vorbi de o petrecere de toata noaptea.

Noaptea zilei de 31 decembrie era vreme de colindat, era seara Sfantului Vasile cand se rosteau urari:

"Asta seara-i seara mare
Seara Sfantului Vasile...
Seara Sfantului Vasile
Sa va fie el cu bine
Si noua si Dumneavoastra...
Seara Sfantului Vasile
Sa va fie tot spre bine
La multi ani cu sanatate
S-aiba si plugarii parte...
Sfant Vasile cel frumos
Sa va fie de folos...
Seara Sfantului Vasile
Fie-va, gazde, cu bine
La multi ani cu sanatate
Si spor mare la bucate...
Sfant Vasile intr-ajutor
La multi ani cu sanatate..."

In aceasta noapte nu va indemn sa mancati si sa beti peste masura, caci "Anul iti va merge bine, nu cand tu vei zace beat in ziua cea dintai a lui, ci cand atat in ziua cea dintai, cat si in cea de pe urma, si in fiecare zi tu vei face fapte placute lui Dumnezeu" dupa cum afirma Sfantul Ioan Gura de Aur.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput