Scoala Pro Ingenio

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Chiar nimeni???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Mamavlad, profesoara care ti-a spus ca "nu se face carte" este din interiorul scolii sau nu? Si noua ne-a placut, in curand vom merge acolo pentru o testare. Eu am adunat doar pareri bune despre acesta scoala. Una peste alta, sunt foarte multi parinti care sustin ca la privat "nu se face carte". Nici nu stiu ce sa mai zic...Pana la urma, am decis ca mai bine aleg o scoala privata decat scoala de stat + o bona sau un afterschool. Baietelul tau va merge in acest an in clasa intai? Poate vom fi colegi de clasa ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Din pacate mi-a zis o profesoara de germana a lui Vlad care e o persoana f serioasa si sufletista, care s-a interesat la alti profesori, nu cred ca din scoala. A fost asa de categorica "NU" ca m-a dezumflat total...Noi tot clasa I vom fi...dar inca nu ne-am hotarat unde. Avem probleme si cu transportul, ne-au cerut cei de la firma niste sume ...dublu cat face scoala pe luna! Incerc sa aflu pareri despre Proingenio, dar esti prima care zice ceva de bine. Cum as putea sa aflu amanunte??? Sau poate Alina ne poate spune ceva?? Nu cred ca pot intra pe pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamavlad

Buna! Sunt o mamica interesata de scoala Pro ingenio. Am vizitat-o, e f frumoasa, dar ne-am tuflit cand o profesoara ne-a spus ca nu se face carte si s-o sterg de pe lista. Din pacate acesta e singurul forum unde am gasit ceva despre ea. Va rog se poate sa-mi dati cateva detalii vis a vis de curiculum, seriozitate profesori, etc?? Chiar nu se face carte?? Multumesc!


Care profesoara?? S-a referit la scoala sau la mediul privat in general?
Cum am mai zis mai sus, eu nu am sa pledez ptr scoala anume, eu mi-am facut singura parerea, am avut si eu aceleas griji, emotii, dar uite ca suntem deja in cl.2, si avem rezultate foarte bune, si nu ma refer doar la note.
Ca si la scoala de stat, si la particular copii trebuie verificati periodic, ca nu intotdeauna notele reflecta realitatea. Eu il mai verific pe al meu, ce stie, cum se descurca, asa de siguranta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Mamavlad, activeaza-ti pm-ul ca sa iti dau numarul meu de telefon si sa vorbim mai multe! In ce zona locuiti? Si eu sunt in aceeasi situatie, dupa sapte mii (exagerez desigur) de gradinite schimbate, abia ne-am gasit linistea la gradinita OG! Doar ca scoala Og e foarte departe de noi si nici nu am avut feedback pozitiv despre aceasta scoala, asa cum am avut despre Proingenio. In plus, am descoperit ca Proingenio este si acreditata incepand cu 7.11.2011 pentru ca eu aveam o problema si din acest punct de vedere! Ma gandeam ca cine stie ce lege mai dau nebunii si ma trezesc in cine stie ce situatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Ca in orice scoala,ori e de stat ori e privata, vor fi copii care nu invata/nu se descurca. Avem si noi la scoala olimpici, copii care au rezultate foarte bune la olimpiade, concursuri gen Arhimede(a participat si fii-miu cu rezultat foarte bun-eu mi-am prins urechile la subiecte de la Arhimede).
E usor sa arunci copilul intr-o scoala privata, si sa uiti de el acolo, si pe urma sa strigi cu gura mare, ca nu fac carte. La urma urmei nu platim scoala privata sa preia atributiile parintesti, ci platim conditii decente de lucru/studii, igiena, sa fie mai putini copii in clasa, etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

In 2 ani de zile din cele 2 clase a 2 nu a plecat nici un copil, ci invers au mai venit cativa, la noi in clasa au venit inca 3(ca fapt divers de la scoala Genesis).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Multumim, Alina! Tu cum procedezi ca sa il verifici? In weekend? Sau seara, cand vine de la scoala? Primesti saptamanal pe email informatii despre ceea ce fac la scoala? Sau care este procedura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Alina,in ce clasa e copilul tau? ai perfecta dreptate ca vrem conditii mai bune de la o scoala privata, de aceea nu am ales Spectrum care era mult mai aproape de casa. Dar as dori totusi si o pregatire mai buna, o limba intensiv, etc. Daca vine acasa la ora 5, cand sa mai fac lectii cu el??? Si de ce as mai face, atunci mai bine il dau la stat! Cei de Pro Ingenio spun ca isi fac lectiile pana la 5, e adevarat? As dori sa ma ocup de altele dupa 5 (inot, pian, etc) nu sa o iau de la capat cu lectiile, ma gandesc ca e prea mult pt un copil in clasa I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Scuze Alina, acum vad ca sunteti intr-a 2-a. Parerea profesoarei era despre scoala Pro Ingenio, nu invatamant privat in general. A spus; "clasele I-IV mai merg, dar EXCLUS din clasa V..." Ce spui despre engleza? A invatat ceva intr-un an? In particular nu se face mai nimic, chiar cu 2-3 ore/sapt, va spun cu germana din experienta.
Alemam, incerc sa activez pm.

Mergi la inceput