Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

neatza....cafea?????

lissa ms de idee dar nu am nici o oala minune

lori tu parca ai dat o reteta de vita pe facebook si nu am notat0o...o mai dai odata????

andra ma bucur ca i-a placut evei la bazin...pe razvi il duc la tenis de 2 ori pe sapt

lulusor sa dea bunul Dumnezeu sa gasiti solutii ptr micul eric!multa sanatate

laura sarbatori fericite!!!



Mami de Razvan si Rares


Nu era de vita,era de porc:
ungi muschiul cu ulei ,il condimentezi cu sare/piper si apoi cu mustar boabe+miere(faci sosul intr-un bol si apoi ungi ).Lasi in frigider pentru 1-2 ore si apoi il lasi la cuptor pt aprox. 1 ora acoperit cu ceva daca ai,daca nu,il lasi asa.In ultimele 15 min dai focul mai mare cu 15 grade ca sa se rumeneasca si adaugi un pahar de vin rosu .Paula spunea ca-i bun daca pui si o crenguta de rozmarin
O putem intreba si pe Cristina daca l-a facut si daca i-a placut
Pofta buna!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Miha ,Crisspy multumesc ! O sa incerc si eu !

Miha, te asteptam in tara!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Cu placere! Multumesc pentru gandurile frumoase! S a mai calmat 'leul'? Sincer, din pozele cu sotul tau, mi se pare un om atat de calm, binevoitor, care lasa de la sine, adica se vede clar ca tu esti sefa acolo!! O pardon, am uitat, cred ca sefa e Anastasia! Ca doar si ea e leu!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Daca ar vedea soacra-mea mesajul taaaauuuu....

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Ce ar zice Anamaria???

11 ani impreuna?
Esti cu el de la 15 ani? Anamaria nu am cuvinte!!! Imi placi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25

Citat:
citat din mesajul lui navicula

cristelle25am ras copios.Multumesc am vazut poze sunteti o familie foarte frumoasa
Andra ma bucur ca ia placut Evei la bazin.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Multumim Gliana!!

Din ce mi-am mai adus aminte .. Bravo Bobo tine-o tot asa..

Lulusor sper sa gasiti un tratament pt dermatita

Lissa ma bucur ca Ana nu mai are febra.

Super ca Evei ii place la bazin..Am vazut ca si Sofia a lui Krissy e mare inotatoare.Si noi vrem sa il facem pe Vlad deja tati face lectii cu el in fiecare seara..in curand nici nu o sa ne mai trebuiasca colacul..

Al meu se plictiseste foarte repede si el de jucarii..daca nu iesim afara cum s-a intamplat luni pentru ca a plouat torential toata ziua , e teroare ..Se smiorcaie in continuu..Oricum am un copil cuminte..ca in burtica..

Am mai cumparat cate ceva pentru masa de Craciun..Cum suntem mai multe familii de romani , ne strangem la noi acasa..Menu-ul e compus in afara de aperitive si salata boeuf din sarmale , friptura, cozonaci si eclere..Sper sa ma lase strumfulica sa framant cozonacii..Apropos ..mersi Anamaria de ideea cu Finetti
Desi e primul Craciun in trei , parca tot nu simt ca e Craciun..e al treilea Craciun in Singapore si mi se pare tare ciudat la 30 de grade ..plus faptul ca aici e mai mult o sarbatoare comerciala..cu toate decoratiunile si brazii lor..Mi-e dor de mirosul de brad, de frigul intepator , de colindatori, de zapada..Cred ca daca as fi acasa acum, mi-as dori sa fie cald

Scuze de divagatie...




mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)


Adevaru-i ca-i tare ciudat sa faci Craciunul vara ,dar ....asta este!
Multe bunatati face-ti voi acolo si ca de obicei,noi romanii mancam nu gluma
Sarbatori fericite si va invitam la noi,la frig

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Am dat si eu search pe DC sa vad si eu ce se discuta despre copiii vegetarieni. Ce i drept am vazut un topic deschis acu vreun an (Adra am vazut ca si tu ai postat acolo), dar am sa l citesc cu atentie pe tot si am sa vad daca mai sunt si alte mamici cu sfaturi pentru copiii vegetarieni.





cred ca stiu despre ce vorbesti, este subiectul unei mamici de la odiseea Evei, care are 2 fetite, cea mare cu astm bronsic. A observat ca alimentatia raw-vegan reduce crizele de astm. Fetele nu sunt vegetariene, dar mesele raw-vegan tind sa depaseasca 50% din alimentatie

Da, eu cred in echilibru, si ma intereseaza meniurile vegetariene, in plus imi place sa gatesc, si-mi place noul, sa incerc retete de toate tipurile.

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Adra, multumesc pentru raspuns. Citesc si acum postarile ei (printre plansetele lui Imi ) si mi se par super interesante. Este vorba de Softurela. Imi place de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

fetele vreau si eu o reteta buna ptr o fripturica de muschi de vita...va rog!vreau sa fac de craciun,asta isi doreste sotul meu...



Mami de Razvan si Rares


Cel mai bine muschiul de vita merge la gratar, nu trebuie prajit prea tare pentru ca isi pierde din savoare si cu cat il gatesti mai mult cu atat se intareste carnea. Si sa cumperi muschi de vaca, sa fie inchis la culoare e mai bun decat de vita tanara.


Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Sincer,cred ca esti cea mai buna/informata in ale bucatariei

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Lulusor multa sanatate puiului si sa mearga tratamentul!
Andra-felicitari pentru micuta inotatoare!Si Alexia a inceput la 4 ani si acum e super buna.Inca facem cursuri de inot sa ne prfectionam

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Eu personal admir vagan ii, dar mi se pare super greu sa fiu unul pentru faptul ca mi plac prajiturile astea la nebunie!! Rusine sa mi fie, caci acolo se zice ca zaharul e rau(si se stie asta in general) dar am perioade lungi tare in care mananc mult dulce. Dupa ce se potoleste Imi (poate cand ii introduc solide) ma bate un gand sa merg la sala. In decembrie 2009 aveam 79 kg (cred ca acum tot pe acolo sunt!!!! ) si pana la sfarsitul lui martie (cu sala si dieta) aveam 66. Asa vreau sa fac si acum, sa nu ma vedeti o cand vin in romania.

Anaemi, si voi doi cum suntem si noi doi!!! Si cu ei si fara ei e greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Am dat si eu search pe DC sa vad si eu ce se discuta despre copiii vegetarieni. Ce i drept am vazut un topic deschis acu vreun an (Adra am vazut ca si tu ai postat acolo), dar am sa l citesc cu atentie pe tot si am sa vad daca mai sunt si alte mamici cu sfaturi pentru copiii vegetarieni.
Buna dimineata doamnelor! Again, iar intru de la serviciu, dar asa fac cand sunt stresata sa mai evadez, desi nu imi prea permit luxul asta...

Dar am zis sa scriu din nou, sa iti raspund scurt si tie Miha la topicul de mai sus. Sfatul meu, care e subiectiv datorita formarii mele profesionale, e sa fii atenta cu alimentatia vegetariana la copil, trebuie sa studiezi f bine si sa ai disciplina multa daca vrei sa o cresti asa pe Imi, dar fara a o dezavantaza nutritiv... Depinde f mult si la ce regim vegetarian te gandesti: lacto-ovo-vegetarian, vegan sau in-between, vegan fiind cel pe care te sfatuiesc cel mai putin sa il urmezi cu ea... Astea sunt regimuri de viata sanatoase cu masura, nu zic nu, mai ales prima varianta, dar din nou, cu conditia sa fii foarte disciplinat si educat in a te hrani, ca sa te asiguri ca prin diversitate si calitate iti asiguri necesarul minim de compusi nutritivi. In general vegetarienii sufera de carenta de vitamina B12, foarte importanta pt copii, si care e furnizata doar de produsele din carne sau suplimentata artificial. De asemenea necesarul de proteine si mai ales amino-acizii esentiali sunt mai greu de luat exclusiv din vegetale, nu imposibil, dar trebuie sa fii sigura ca mananca o varietate destul de mare de ciuperci, cereale si nuci ca sa compenseze. In plus vegetarienii de tip vegan (fara carne sau peste, lactate si oua) au o dieta saraca in general in fier, calciu si zinc, elemente pe care le vrei neaparata in dieta unui copil. Eu una vad si o componenta etica a dietei vegetariene la copii: in esenta tu decizi pentru el un stil de viata pe care altfel poate nu l-ar imbratisa la varsta cand poate lua decizii, si nu e vorba de credinte si crezuri, ci de o chestie esentiala vietii care este alimentatia. De ce sa nu o expui la varsta dezvoltarii si explorarii la toate gusturile si optiunile firesti cu care e inconjurata, si sa o lasi sa ia decizia singura, in urma propriei experiente si credinte, ce regim de viata vrea sa urmeze? Mie asa mi se pare mai normal, sa nu te superi pe mine daca nu esti de acord cu ce spun, caci nu te judec si fiecare face cum doreste.

Anda, imi pare rau ca micuta e suspecta de alergie, si revin sa intaresc si pentru tine ca da, problemele digestive pot indica o alergie de la o varsta frageda, cum a fost si la noi dar nu ne-a indrumat nimeni devreme desi am tot cautat raspunsuri. Bebelusii sunt prea mici pt testarea clasica, dar se poate incerca verificarea prin eliminare din alimentatiei a alergenului suspectat pt o perioada de proba si observare. La copilul mic hranit doar cu lapte nu e posibil sa scoti complet laptele pt cateva zile, dar incearca cum i-am sugerat si lui Lulusor, schimba formula cu una hipoalergenica sau daca e pe LM, elimina tu orice lacatate din alimentatia ta 2 sapt si vezi daca e vreo schimbare. Succes mult!

Floare de colt. Cuvintele sunt de prisos, nimeni nu poate sa-ti ridice povara de pe umeri si durerea din suflet, dar suntem multe care rezonam cu tine, incercam sa te intelegem si sa iti fim virtual alaturi. Pot sa-ti spun si eu ca si restul fetelor ca pari o mama extraordinara, o fiinta sensibila dar puternica, si Dzeu o sa-ti ajute sa iti cresti amandoi copiii frumos. Usor de spus scutura-te, zambeste si mergi inainte cu incredere, dar asta iti doresc eu de Sarbatori, pe langa sanatate, sa iti gasesti puterea sa o faci, pentru tine si copiii tai cei frumosi!

Va pup pe toate si pe(cat de)curand,

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Eu personal admir vagan ii, dar mi se pare super greu sa fiu unul pentru faptul ca mi plac prajiturile astea la nebunie!! Rusine sa mi fie, caci acolo se zice ca zaharul e rau(si se stie asta in general) dar am perioade lungi tare in care mananc mult dulce. Dupa ce se potoleste Imi (poate cand ii introduc solide) ma bate un gand sa merg la sala. In decembrie 2009 aveam 79 kg (cred ca acum tot pe acolo sunt!!!! ) si pana la sfarsitul lui martie (cu sala si dieta) aveam 66. Asa vreau sa fac si acum, sa nu ma vedeti o cand vin in romania.

Anaemi, si voi doi cum suntem si noi doi!!! Si cu ei si fara ei e greu!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Sau rau e cu rau,dar mai rau e fara rau

Ana-felicitari si multi ani fericiti inainte!Sti ca se zice ca daca nu exista si discutii contradictorii,atunci nu evoluam in relatie!?

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

lori, adica nu mai pui apa sau altceva peste carne? in vas yena merge?

Mergi la inceput