Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

remember us?

Noi ne luptam cu viroze de ianuarie, amigdalita pultacee si bronsiolite cat cuprinde.Nici macar nu am ajuns in zona gradinitei anul asta, asa ca nu e de acolo. Partea nasoala e ca refuza antibioticul, il simt in orice incerc sa-l ascund . Sper sa nu ajungem la branula
Subscriu la ce a spus adipazi in legatura cu evolutia fata/baiat, mai putin faza cu suptul. Eva a refuzat total sanul, probabil pt ca fusese fomista in burta (am avut Ir marite pe partea ei si nu se alimenta suficient, nu lua in greutate, un soi de retard de crestere) si s-a gandit sa recupere outside. Asa ca nu putea pierde timpul cu suptul cand de la biberon venea k lumea....
La nasrtere au fost micuti Eva 1910 si Dragos 2140
De recuperat au recuperat amandoi repede si bine, acum Eva are cu 2 kg peste Dragos.Nu e neaparat ea grasa ci mai degraba el slab. Iar racelile astea vin la pachet cu greva foamei la el.... decat lapte ca la 2 luni.
Eu am nascut la privat si le-am facut testele auditive, si alea metabolice si niste eco de sold, transfontanela, etc
Acum as vrea sa le fac candva si York-ul....
Noi ne-am spalat in cadita in camera, apoi am trecut la cadita in cada de baie, apoi la cada cu ei in suport din ala ca olita si acum doar cada



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

SALUTARE TUTUROR!

Asa....ca incerc si eu sa revin usor usor la normal.

Am nascut pe 13 ianuarie seara la 20:05 si 20:07, doua bebeline frumose, curatele, foarte asemanatoare si galagioase. Antonia-2830gr si Ema-2530gr. M-a tinut aproape o saptamana inainte sa nasc internata. Tot primeau urgente si pe mine ma amanau pana am ajuns in saptamana 37.
A fost neasteptat de usoara nasterea...m-am recuperat zic eu, nesperat de repede. Iar azi, la 10 zile dupa, am 70kg in loc de 91kg, cat aveam in ziua operatiei.
Fetitele sunt cuminti tare...exceptand anumite momente cand se pun pe plans...de fapt tipat, si cate 2 ore continuu. Indiferent daca e noapte sau zi. Medicul pediatru ne-a dat sa luam infacol. Zice ca e posibil sa aiba deja colici.
Suntem de miercurea trecuta acasa...dar inca tot nu m-am obisnuit. Mi se pare foarte greu. Mama vine la mine si sta in timpul zilei, iar noaptea sunt cu sotul....dar parca nu facem fata. Trece asa repede intervalul de 3 ore la care mananaca ele incat nu apuci sa mai faci altceva. Trebuie sa ne obisnuim.
Lactatia mea din pacate a trebuit sa o intrerup cu medicamente din cauza hipertiroidiei mele...si hipotiroidiei tranzitorii (speram) care le-a iesit lor. Recunosc ca am fost cam deprimata si am plans...si acum sunt uneori trista dar incerc sa ma inveselesc si sa nu le transmit si lor starea mea.

In rest...sunt icredibile....nici nu imi vine sa cred ca au venit acasa...asa mult le-am asteptat. Abi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Abia astept sa mai treaca cateva saptamani sa putem interactiona mai mult. Acum au nevoie de papica si liniste. Asa ca respectam cu strictete ritualul: schimbam scutecelul, papam bine si dormim 3 ore. :)
Partea buna e ca sunt sincronizate mai tot timpul. Si asa apucam sa mai prindem niste ore de somn.

Va pup si sper sa revin curand!

De fapt o sa revin cu poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Alexa: bine ati revenit! Abia asteptam poze de la voi. Da..un timp asa o sa ti se para , ca trece repede intervalul de papica. Odata eu nu-mi dadeam seama ce au de urla...cand colo trecuse timpul si eu nu bagasem de seama. Le era foame . Nu te mai amara ca ai intrerupt laptele matern. Si eu am avut doar doua luni apoi lapte praf. Si mai sunt mamici care le-au dat de la inceput lapte praf.Eu una sunt bucurosa ca m-am aflat in aceste timpuri in care avem alternative pt laptele matern .
Va pupam si asteptam aici cand s epoate.
Gabitza: si noi am avut probleme cu inceput de bronsita insa le-am tratat. Vrei sa spui ca daca cresc refuza antibioticul> Dar l-am gustat si eu si e destul de bun la gust...Si asa faceau de acum mascambe la unmele sirouri si picaturi...daca pe masura ce cresc fac mai urat, e clar ca albesc total


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna alexa.bine ati venit acasa!!! profita si mai dormi si tu cand dorm ele,si incet-incet o sa-ti revii.deci ai calcat pe urmele mele,ai slabit 20kg.felicitari!desi cred ca oboseala,stresul pre si postoperator si-a spus cuvantul.eu de-abea acum in dec.am mai pus ceva la loc..m-am mai relaxat,am mai mancat,am inceput sa mai dorm la pranz...va asteptam cu pozici musai
-anna-vazut si pozele vaostre-intr-adevar babetele isncriptionate mi s-au parut bestiale,de beleafetitele niste papusele mici,dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Alexa, felicitari! Sa fie sanatoase si norocoase!
Eu nu cred ca au colici, ai mei erau la fel de plangaciosi, nu adormeau dupa masa, mai mult in brate stateam cu ei, asta e, trece.

pt ca majoritatea suntem in jurul anisorului: ce parere aveti de vaccinul ROR?? La noi ambii pediatri care ne supraveghezeaza baitii sunt pentru, s-a demonstrat cumva stiintific ca da autism??

Si inca ceva: ce puneti in iaurt sa le tina vreo 3h de foame? alor mei le place simplu, iar lapte cu orez ce inseamna ?orez fiert in apa + LP?

Mami de taurasi gemenasi Luca si marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Am pus si eu citeva poze sa-mi vedeti nazdravanii.
Pozele www.flickr.com/photos/10458757@N08/" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, ma bucur tare ca ai revenit cu bine....Mai intai, felicitari pentru bebicile grasunele, ma bucur ca sunteti bine si ca ti-ai revenit asa repede. Imi pare rau pentru laptic, dar in zilele noastre nu-i o tragedie, altele n-au contraindicatie si totusi nu vor sa alapteze (se strica podoabele). Daca ai vreme vreodata, astept sa-mi povestesti ce s-a intamplat din cauza tiroidei, ca si eu am un morcovel......
Profita cat poti de timpul in care dorm ele,odihneste-te ca ai nevoie, mai tarziu isi reduc programul de somn, si multi copii se trezesc mult timp noaptea... Baietelul meu nici acum nu doarme toata noaptea.
Despre colici, sunt afurisite rau, eu am incercat toate medicamentele si ceaiurile, nu treceau cu nimic, dar in jur de 3-4 luni trec de la sine....
Asteptam pozele

Rayuela, tare dragalasi copilasii...Sa ne spui si noua secretul, cum reusesti sa te mentii asa slabuta??....

Amary 18+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Alexa_H bine ai revenit! pupam printesele Antonia si Ema si asteptam cu drag poze.
Daca plang degeaba (adica mancate si schimbate si dormite bine) da e de la burtica. Da infacol/bonisan/Sab simplex - eu le alternam. E posibil sa mearga si pernita cu samburi de cires incalzita. Se gaseste la magazinele DM. (eu nu am folosit personal da stiu pe cineva la care a mers). La unii mai merge cu foenul.
Ziua sa mai dormi si tu, daca tot nu alaptezi poa sa dea cu bibi mama ta, ca tu esti de servici nuaptea. Eventual noaptea faceti cu bipu la telefon : sa vie sotu si ia una si tu de ocupi de aialanta.
(e mai rapid cu unu doar nu? )
Ai inceput sa iesi afara cu ele?

Sa le culci pe o parte, si salteluta putin inclinata-unghi 30gr.

Camelia la ce ora le dai tu iaurtu de vrei sa ii tie 3h? Eu dau de ex cam la 18-18.30 si la 20si un pic au laptele cu cerelae deci nu apuca sa faca tri ore. Poti amesteca cu cereale iaurtu, cu bananuta..

Orez cu lapte eu faceam si cand aveau cat ai tai cu lapte normal (albastru) se fierbe in lapte orezul.

Rayuela am vazut pozele cu puii! sunt minunati! si Amelie e asa de mamoasa cu ei! te ajuta mult imi imaginez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Bine v-am regasit!

Alexa, sa traiesti, sa-ti traiesca fetele of, ce frumos este totusi cand nasti, acum zambesc, am nostalgii...

astazi a fost prima zi la job, fetele mele fac pe 26 ian un an, sunt tare uimita, a trecut timpul, sambata avem petrecerea, rupem turta.

Alexa, va trece timpul, bucura-te de aceste clipe unice.

fetele stau cu bona+mama, dupa Pasti le dau la cresa..

Va pup, va tin la curent, va citesc constant

Mergi la inceput