Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

multumesc de primire mmammarutza!
eu am mai intrat pe aici ca sa urmaresc subiectul, dar de scris nu prea am avut timp. nici acum nu prea am ca ma tin in priza!
si eu am avut multe emotii inainte de operatie, dar la mine din pacate nu au mai vreut bbeii sa astepte, aveam contractii nasoale la 5 minute siu riscam sa mi se rupa cercajul, asa ca m-a bagat de urgenta in cezariana. oricum nu mai conteaza nici un fel de durere sau frica atunci cand iti vezi minunile si cand apuci sa le tii in brate!
curaj tuturor viitoarelor mamici de gemenasi! important este sa fie sanatosi! noi ne recuperam repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Buna Alina,

eu sunt in 36 si maine ma internez. Nu stiu cat mai rezist. Probabil cat sa mai imi faca niste analize. Sper!
Succes in continuare cu sarcina...o sa fie totul ok daca ai ajuns aici. Sanatate!

By the way....mi s-a facut o frica de mor. Acum ca am pus bagajul in hol....

MERSI MULT ALEXA,o sa ajungem si noi pana la 36 saptamani(optimista,cred ca la toate gravidutele le-a fost frica in ultimul moment,nastere usoara iti doresc si asteptam vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

ALINA, tinem pumnii sa rezisti cat mai mult. E important ptr. ingerashele!!! (Si pe mine ma cheama Patricia)

GEO, nu mai ai nici tu mult. Rabdare maxima!!!

EMILYJEULIE, sa-ti traiasca minunile! Te asteptam sa ne mai scrii.

Noi suntem ok, in general. Cu mucishori de vreo o saptamana. Asta e maxim ce au avut pana acum. Slava Domnului ca nu au primit medicamente! Luca are deja 2 dintzishori, ar patrula in picioare, tinut de manute peste tot. Doar pe noi sa ne tina spatele . Carla e tot la 0 dinti si mai lenesa, in sensul ca se ridica in picioare cand e chiar musai, in rest in 4 labe peste tot.

Nu-mi vine sa cred ca sunt deja atat de mari! Mi se pare ca nu mai am in casa chiar bebelushi . In fiecare zi parca se perfectioneaza in ceva, fac un lucru nou, sunt in continua cercetare si dezvoltare...II ADOR !

Multumesc Patricia,astazi pe la 18.00 mergem la doctorita sa vedem ce zice sa fim bine toate,sincer cred ca sunt mai curioasa sa vad cat au luat bebitele in greutate si ce fac ca sunt foarte active noaptea cat si ziua le simt mereu cu cate un piciorus sau o manuta prin casa lor de acum,Cred ca e foarte frumos sa ii vezi cum cresc si cuminti,iti doresc tot binele si multa sanatate pt tine si copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna fetelor, am intrat si eu in graba sa va salut si sa citesc noutatile!
Alexa, iti tinem pumnii, sa intri cand poti sa ne dai vesti!
Pupici bolnaviorilor, sa treaca orice neplacere!
Viitoarelor mamici, multa putere si rabdare, ajuta Dumnezeu!

Noi suntem bine, Matei cu nasucul putin infundat, m-am speriat crezand ca a racit, dar probabil ca nu, alte simptome nu are, l-am curatat cu aspiratorul nazal si acum e ok. Papa amandoi la san, si-au facut un program fain, baietelul mananca la 3 ore si fetita la 4, asa ca ne descurcam. Fug la ei ca incep sa miorlaie, mai vb, revin!


Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei)

Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

alina257 BINE AI VENIT! ce nume frumoase ai ales! Hai ca nu mai ai mult, max doo luni. Eu am rezistat pana in sapt 35cu 4z. (probleme tensiune, edeme, trombofilie) Acu pare un vis a trecut un an asa repede si frumos. A , si greu da acu nu mai se simte. Acu e usooor si frumos!
Ale tale sunt in aceiasi placenta?

geo80 se da 85% din sal pt unu si pt nr doi 6mil. Sansele sa stati mai mult de tri zile in spital sunt destul de ridicate..Daca zici ca esti pe limita si ai putea doar trei zile mai bine orienteaza-te pe cel de stat..Acum tu stii mai bine. Succes si putere sa ai!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

ALEXA Succes!


E internata de azi dimi, inca nu a nascut. Va tiu eu la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, tinem pumnii!

Felicitari celor care au reusit sa ajunga la 35 de saptamani sau peste! Mie mi se pare acum un vis frumos...Iar cele care reusesc sa ajunga la 37 sau peste sunt eroine, pe cuvant! Nici nu pot sa-mi imaginez cum arata o burtica cu gemeni peste 37 de saptamani!

Amary 16+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

alina257 BINE AI VENIT! ce nume frumoase ai ales! Hai ca nu mai ai mult, max doo luni. Eu am rezistat pana in sapt 35cu 4z. (probleme tensiune, edeme, trombofilie) Acu pare un vis a trecut un an asa repede si frumos. A , si greu da acu nu mai se simte. Acu e usooor si frumos!
Ale tale sunt in aceiasi placenta?

geo80 se da 85% din sal pt unu si pt nr doi 6mil. Sansele sa stati mai mult de tri zile in spital sunt destul de ridicate..Daca zici ca esti pe limita si ai putea doar trei zile mai bine orienteaza-te pe cel de stat..Acum tu stii mai bine. Succes si putere sa ai!
Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Blogul Puficelor-aventuri din gemenie



Multumesc mult pt primire"sugubina"da am ales numele impreuna cu taticu desi ar fi vrut si un baietel ,scumpele mele sunt in placente diferite si astazi a spus doctorita ca au cate 1,200 kg fiecare cu mici diferente intre ele de 100 gr deci crestem usor sunt sanatoase si foarte active de abia a reusit sa le vedem la eco ca sa le auzim inimioarele ,mai trebuie sa maergem pe 26 ianuarie la un alt control.da din fericire trece repede timpul si o sa avem acasa langa noi sanatoase,multumesc inca odata si sa cresteti mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Bun venit printre noi burticilor noi de gemenasi. Sa fiti cat mai ,cuminti ca sa-i nasteti pe copilasi cat mai aproape de dpn.
Sa raspund si eu unor intrebari puse de voi ....
Am nascut la Giulesti si am fost multumita, la privat costa enorm de mult... 2300 euro cezariana. In spital am stat dor de 3 zile cu ei, ca aveau peste 2500g si erau sanatosi.
Indemnizatia e 75 % din salarul net( calculat din ultimul an ) ptr un bebe si 600 ron ptr celalalt bebe.
La 30 saptamani ai mei aveau in jur de 1200 g.
Anahadasa, nici eu nu pot vedea pozele, doar pe cea de la avatar, in care se vad toti copilasii tai. Sa fie sanatosi si voi pe langa ei.
Ma bucur ca sunt cuminti gemenasii, asa au fost si ai mei in primele 3 saptamani, doar mancau si dormeau. Asta te va ajuta sa-ti revii dupa operatie si sa-ti incarci bateriile ptr ce va urma. E bine ca te ajuta si ceilalti mai maricei, poate nu vor fi gelosi deloc ...

Sugubina, au inceput ai mei sa se joace si singurei, Ianis nici nu-mi simte lipsa , dar Luca e cel care plange daca ma pierde din vizor. Ma mai fofilesc eu, dar nu-mi merge mai mult de 30 min, ca vine imediat dupa mine la bucatarie in 4 labute. Au primit jucarii noi acum de sarbatori si vad ca oarecum sunt atrasi de ele si mai pot respira si eu diminetile ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna dimineata,

As vrea sa intreb atat burticutzele, cat si mamicile daca ati facut triplu test. Am inteles ca la gemelare nu are o precizie atat de mare ca dublul test, la voi a fost de folos? Eu am facut pana acum DT, au iesit valori bune si 2 morfofetale, dar stiti cum e: "paza buna trece primejdia rea" si am implinit de curand 33 de ani, deci sunt si putin cam batrana...
Si mai am o intrebare pentru cele care au facut amnio cu gemeni fraternali, cat de riscanta vi s-a spus ca este procedura (nu cum a fost, ca banuiesc ca daca ati trecut de asta cu bine, nu vi se mai pare mare lucru).


Amary 16+ de +


Mergi la inceput