Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA

va rog, mi-ati putea da datele de contact ale doctorului din Ungaria? vreau sa ajut o prietena care e din Cugir, Alba. ce alte resurse are in zona asta ptr niste analize cat mai edificatoare?

multumesc!

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

Poate sa mearga la Craiova e mai aproape. Parerea mea desigur

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUAB spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA

va rog, mi-ati putea da datele de contact ale doctorului din Ungaria? vreau sa ajut o prietena care e din Cugir, Alba. ce alte resurse are in zona asta ptr niste analize cat mai edificatoare?

sau la targu mures la spitalul de boli infectioase 1&2 (dr. Dr. Sumandea-Simionescu Daniela; Dr. Butiurca Domnica; Dr.#354;ilea Br๎ndu#351;a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Lista medicilor din Romania care cunosc si/sau trateaza borrelioza Lyme
Ordinea este absolut aleatorie…
• Dr. Delia Enache, Centrul medical “Sanatatea”, Craiova
• Dr. Mihaela Leucian Orodan – Spitalul Clinic Judetean Arad (medic urgentist)
• Dr. Alice Dascalu, Ploiesti
• Dr. Lupu Adina , Bacau (infectionist)
• Dr. Bogdan Cristian Ion – Constanta
• Dr. Irina Butte – Bucuresti
• Dr. Tatiana Rosca – Bucuresti
• Dr. Biolog Gogoase Ghervan Marian – parazitolog, Bucuresti
• Dr. Cristian Moscu – pethome.ro, microscopie in camp intunecat, Bucuresti
• Dr. Epure si Dr. Leica – microscopie in camp intunecat, Constanta
• Dr. Sumandea-Simionescu Daniela – Spitalul de Boli Infectioase 2, Targu Mures
• Dr. Butiurca Domnica – Spitalul de Boli Infectioase 2, Targu Mures
• Dr. Antonela Oniciuc - infectionist Deva
• Dr. Doina Lazar – Bacau
• Dr. Iosif Szanto – Cluj?
• Dr. Cretu Carmen – Medic primar infectionist, Spitalul Colentina, Bucuresti
• Dr. Emilia Lungut – medic primar neurolog Spitalul Militar Bucuresti
• Dr.Tilea Br๎ndusa , boli infectioase 1, Tg.Mures




Sursa acestor informatii

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionescu.cris spune:


Buna ziua,
Cred ca toti sunteti la curent cu boala actorului Serban Ionescu. Ce este frapant, guvernul aloca un fond foarte mare pentru tratamentul acestuia in strainatate.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/fondul-necesar-pentru-tratamentul-lui-serban-ionescu-981917.html#ixzz1vJKFLaTI
Acum ca o persoana normala ma intreb: de ce Ministrul sanatatii si guvernul nu trateaza la fel ceilalti bolnavi? De ce trebuie sa existe o diferenta intre omul de rand (care cu mari dificultati poate sa-si aloce sumele de bani necesare pt testele lyme, apoi pt tratament) si actorul S.Ionescu??
Se specifica faptul ca nu sunt liste de asteptare.. actualul ministru probabil ca nu si-a piedut pretiosul timp sa se informeze ca lyme este prezenta in teritoriu de multi ani, si numai pana in 2009 ( dupa statistica d-lui Barbu de la Protectia pacientilor erau inregistrati intre 8000-9000 de bolnavi.

Intr-o discutie telefonica avuta cu dl. Dr.Iosif Szanto, acesta mi-a spus: "mi-as dori foarte mult sa pot cumpara un aparat cu care sa pot face microscopia pe camp intunecat, as putea ajuta mult mai mult decat o fac acum..." L-am intrebat care ar fi pretul microscopului cu pricina, si mi-a raspuns ca este in jur de 10 000 €.
De ce ministrul sanatatii nu aloca cu acelasi elan de generozitate, 10000 € din banii contribuabililor pentru a cumpara un microscop care poate fi util alor zeci si sute de bolnavi?? In felul asta lumea nu ar mai fi obligati sa bata drumul pana la Budapesta.
Sunt doar intrebari retorice, dar tare as dori un raspuns din partea celor care se preocupa de soarta bolnavilor.

Va doresc la toti multa sanatate, si mult bine.
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si eu ma intrebam...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La fel cum pentru solistul de la Iris s-au gasit bani platiti de statul roman pentru transplant de ficat,dar unui copil bolnav de cancer......asta nu beneficiaza nici de medicamente....gratuite macar.
Pentru ei de ce nu sunt bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

e simplu , pentru ca guvernu ia de la toti si da la cine vrea muschiu lui .Si pentru ca intra in campanie si un microscop nu face campanie dar un gest de mecenat in vazul lumii, da.
De ce nu strangem bani aici pe site -ca la dati un leu ...fiecare cate un leu macar s s-ar face banii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa stii ca aici s-au facut si se fac foarte multe gesturi umanitare pentru multi copii si nu numai.
Aici insa suntem pe DC care are alte reguli si calitati. Insa una din pricipalele calitati intalnite de mine a fost si este umanitatea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

La fel cum pentru solistul de la Iris s-au gasit bani platiti de statul roman pentru transplant de ficat,dar unui copil bolnav de cancer......asta nu beneficiaza nici de medicamente....gratuite macar.
Pentru ei de ce nu sunt bani?
Madalina


Copiii gasesc de toate ๎n nimic. Adultii, nimic ๎n toate."


pentru cristi minculescu s-au facut donatii, statul roman nu a dat nici macar un leut. s-a mai purtat discutia asta pe forum, mai demult.
la fel, in cazul fetitei lianei stanciu - donatii.
si pentru serban ionescu se strang bani, se va organiza un concert, e deschisa o initiativa si pe facebook...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar a fost si alocata suma de 88.000 lei doar pentru el de la bugetul de stat ceea ce este incorect si imoral.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput