Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dgc spune:

Buna ziua,
Eu Craciunul o sa-l petrec cu copilul, cu nepotelele mele si cu toata familia care este destul de numeroasa, o sa-l asteptam pe Mos Craciun impreuna. O sa facem bradul impreuna dupa care pregatirile de rigoare, adica (sarmale, friptura, prajituri, etc). Noi facem intodeuana Craciunul in familie .
Va urez sa aveti un Craciun Fericit!!! tuturor cu multe impliniri si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Anul acesta imi doresc un Craciun perfect alturi de familia mea , acasa , langa bradutul nostru deosebit, cu colinde si colindatori, cu zapada multa, cu bucate traditonale . As vrea sa fim sanatosi sa putem sa avem parte de astfel de Craciunuri , multi ani de acum inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinne spune:

O manuta mica ma trage spre cutiile de globuri multicolore>,,Mami, hai sa decolam bradutul!Te log, mami!,,.Zambesc senin si ma las ghidata de manutele mici si calde ale copilului meu.Colindele de Craciun imi rasuna in urechi si ne asezam cu mic, cu mare, in liniste in jurul bradului minunat si verde care urmeaza a fi decorat.Il imbracam si in cateva ore totul pare fermecat, vrajit si magic.O magie pe care numai Craciunul ne-o poate darui si ne-o poate transfera in sufletele atat de lipsite de linistea si pacea fireasca a unui timp demult apus.Pentru noi Craciunul este incarcat de atmosfera mesianica a colindelor cantate din mosi-stramosi, a colindelor cantate in jurul bradului alaturi de bunicul meu preot,a cozonacilor care miros atat de frumos cand se scot din cuptorul-minune,atmosfera pe care numai sentimentul iubirii, credintei si pacii o poate crea.
Cand pe hornul casei intra Mosul cu renii lui fermecati asteptam emotionati ivirea artificiilor multicolore si patrundem in lumea de basm mult visata de cei mici.,,Unde e Mos Craciun?Vleau sa-l vad!Langa brad, mici cutiute frumos impachetate isi asteapta stapanii,in timp ce Mos Craciun se indeparteaza lasandu-ne nedumeriti in jurul bradului,a povestilor rostite la lumina lumanarilor,a bucatelor delicioase si a colindelor, lasand in urma sa mult asteptata binecuvantare pe care an de an o aduce in sufletele noastre, aceea a Nasterii Domnului Iisus Hristos.Asa cum Lumina Invierii ne patrunde in suflet dandu-ne forta noua si putere, Lumina Stelei Calauzitoare a Nasterii se revarsa in inimi cu preaplinul sperantei, pacii, armoniei si linistii, spre a ne purifica spre mai bine, mai frumos, mai nobil.
Pentru mine Craciunul este cadoul lui Dumnezeu pentru mantuire si renastere alaturi de familia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robertatic spune:

buna tuturor
Craciunul pentru mine este cel mai frumos acasa cu cei dragi alaturi ,in jurul mesei,ascultand colinde si bradutul zambindune din coltul camerei.
Anul acesta suntem mai multi cu un membru,un ingeras de baietel.Va doresc tuturor un Craciun Fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Craciunul perfect inseamna pentru mine rasete de copii, armonie, cadouri sub brad si multa, multa zapada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75ella spune:

Se apropie Craciunul....e agitatie in jur,toata lumea cu sacose,braduti ..eu doar ii privesc...mi-as dori un craciun de vis,dar nu va fi...ma uit la micuta mea...e vesela,jucausa ,plina de viata...inca nu isi da seama ca noi,parintii ne "zbatem" sa cautam un bradut mic si ieftin sa il impodobim cu ce avem,acolo in locusorul lui-pe balcon...ceva in sufletul meu e "putred" o parte din suflet nu e langa mine-fetita mea cea mare-a ales celalalt parinte-tatal..familia mea e incompleta fara ea...mie dor de ea,o lacrima se prelinge pe obraz,inima imi plange- am doua fete -frumoase,superbe,deosebite-dar ea,Bianca e acolo,la tatal ei..e aproape dar totusi departe..tatal nu o lasa(asa spune ea),sa vina la mine...speranta moare ultima...inca o astept..si intr-o zi va veni...sa facem un Craciun de vis!
Craciun fericit,tutUror!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

am ajuns sa imi doresc sa petrec Craciunul in liniste, acasa sau la munte, cu familia restransa, sot&copil adica si cu vin fiert cu scortisoara....anul asta imi doresc sa nu calatoresc deloc intre case de la unul la altul...sa stau in casa si sa ma odihnesc:)
daar, la anul o luam de la capat cu colindat si urat pe la mame si soacre, pe la nasi si fini:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalilica spune:

anul acesta imi voi petrece craciunul acasa , ca si in alti ani,de altfel,dar acesta este mai special pentru ca este primul craciun al fiului meu, vladut, de 3 luni.nu-mi doresc decat sa petrec craciunul alaturi de familia mea, sa fie liniste si fericire.
CRACIUN FERICIT TUTUROR//

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle0403 spune:

Acest Craciun il voi petrece cu drag alaturi de familia mea, avand in vedere ca anul acesta ne-am mutat in casa noua, cred ca acesta a fost si este pentru noi cel mai frumos cadou.
Pot spune ca ma simt norocoasa in aceasta privinta avand in vedere cat de greu este sa achizitionezi o casa in aceste timpuri. Nu suntem o familie de bogatasi, nu, suntem o familie normala care ca si altii si-au dorit sau isi doresc sa stea intr-o casa doar cu familia lor, fara parinti si socrii, doar cu copii.
Intradevar este un vis devenit realitate dupa multi ani de munca.
Abea astept sa vina ziua de Craciun. Sa ne bucuram de linistea in familie.Il asteptam cu drag pe Mosul sa vina, sa vada ce frumos ne-am pregatit pentru el.Copii au fost si ei foarte cuminti si sunt nerabdatori sa vada cu ce daruri va veni.
Va dorim si voua Craciun plin de bucurie si Sarbatori Fericite!

Cu dragoste, Nicoleta si copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacsik spune:

Eu vreau sa petrec zilele de Craciun cu sotul si fetita de 14 luni. Cand tremin curatenia generala (azi inca mai am ceva de facut), vreau sa fac o supa si sarmale cu varza murata, salata de vinete si de boeuf, dar si o prajitura. Astfel, sambata dimineata, cand casa noastra va mirosi a bunatati, vom impodobi bradul toti trei si-l vom pregati si pentru Mos Craciun si pentru Ingeras (la catolici vine Ingerasul). De abia astept sa punem beteala si beculete si sa vad bucuria fetitei cand deschide cutiile cu jucarii noi, dar si bucuria noastra cand o invatam noi jocuri, langa bradul de Craciun.

Mergi la inceput