Strengari de Martie-Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Anda frumos patutul lui Toma, abia astept sa ne arati si camera lui . Distractie placuta maine la petrecere si bafta la stat pe tocuri

Monica, fericita 26+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Patutul pe care l-am luat noi e cam ca asta http://www.cribs.com/cribs/crib-and-changer-combos/kalanicribandchangercombowith3drawerscherry.cfm numai ca nu se face pat mare. Si noi n-am dat atatia bani pe el ca l-am luat de la o colega de-a sotului cu 100$ cu tot cu salteluta

Monica, fericita 26+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

va dau eu de baut cand va fi ziua mea. daca va merge netul langa Sovata unde ne ducem.

Anda, ce compliment :) multumesc!
Mona, superb patutul, sa il ocupati sanatosi!
Dara, fortza cu injectiile! sa fie totul cu folos maxim si sa le suporti.
Chito, si eu imi tot adun diplomatia sa ii anunt pe nasi ca de data asta o vreau pe sora sa boteze! si e doar ea, stiu ca se poate. tot asa sunt convinsa ca va fi nasa perfecta, e tot timplul alaturi de noi si o iubesc astia micii la nebunie. N-am avut probleme cu nasii, dar stau la Cj si ne vedem in medie odata pe an, mai ales acum ca tocmai au nascut, va fi mai dificil sa ii cazez si sa le port de grija la buc, cu ambele familii marite. Mie imi plac botezurile mai low profile, intime si fara stress.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Sovi deci nu vrei sa ne spui sa ne pregatim si noi dinainte tinutele de gala

Fetele (cele care au deja bebei si nu numai) voi ce fel de detergent folositi sa spalati hainutele bebelui in primele luni? Folositi de ala fara parfum sau acelasi detergent cu care spalati si hainele voastre?

Monica, fericita 26+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Mona, eu am luat persil sensitive, nu ceva special. ideea era sa aibe cat mai putin miros. spalam laolalta cu hainele tuturor, ca nu imi venea sa pun toata masina pentru 2 bodiuri. M-a invatat pediatra ca la finalul programului sa mai pun o clatire, dar intr-un anume fel: apasam butonul de clatire si dupa ce se umplea masina cu apa, dadeam pauza, si le lasam acolo in balta paste noapte, cica daca le las 8-12 h in apa curata si apoi continui clatirea, se clatesc mult mai bine.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Kovacs stai linistita ca o sa vina si momente cand o sa vrei putina pauza. La prima sarcina, daca dormeam cu burta lipita de sot uneori bebe il trezea si pe el cu miscarile noaptea, asa ca ai grija ce-ti doresti....Legat de arsuri incearca sa eviti lactatele - mie astea mi le provoaca. Legat de dureri am inteles ca in sarcina se intampla sa se mareasca splina, poate de aici si durerile tale, sau pot fi si de la balonare in zona aceea.
Eu nu am nascut natural, nici nu stiu ce-s alea contractii desi mi-ar fi placut, dar in acelasi timp ma bucur ca nu a trebuit sa decid eu cum nasc (pt ca mi-ar fi fost tare greu). Insa ce stiu esta ca in general nasterea e la fel la toate femeile doar ca o traiesc diferit din cauza diferentei nivelului de anduranta. Stiu mamici care au dat cu pumnul in pereti de durere pana le-a curs sange si mamici care vorbeau la telefon in timp ce nasteau. Pana la urma cele care veti naste natural incercati sa scapati de teama si sa va bucurati de minunea pe care o veti produce, aducand o viata pe lume
Legat de constipatie eu am probleme doar cand mananc aiurea, dar stiu ca remediul natural suprem este: semintele de in. Asa l-am tratat pe David pt ca el a avut pana de curand probleme mari cu constipatia. Cand nu ceda la prune, pere, portocale, spanac, miere si iaurt ii pisam niste seminte de in si i le puneam in orice fel de mancare. Adultii ar trebui sa le consume inmuiate de cu o seara inainte.
Ca sa nu uit: cine are de facut vreo ecografie luna asta in Bucuresti, am aflat ca la Med-as in decembrie este reducere 50% si stiu de la dr mea ca au ecograf bun.
Chito, Elevit sunt vitamine? de ce nu le schimbi? Eu iau Centrum Materna si separat fier (Tradiferon) plus acid folic.
Mona merci pt urari, cred ca mi-au facut bine pt ca aproape nu mai am nimic . Tare frumos patutul.
Carina si eu sunt somnoroasa rau de tot, ieri am simtit la un moment dat ca daca nu ma culc fix atunci (era cam 4) lesin de somn. Am dormit 20 de minute si eram ca noua.
Ronina foarte bine, asa sa faci sa nu te ingrijorezi ca sa nu lasi subconstientul sa lucreze invers decat ar trebui. Poate alunec putin in sfera paranormalului dar eu de fiecare data cand am refuzat boala...a disparut (inca sunt considerata de medici o ciudatenie dpdv medical )
Dara multumesc pentru incurajari. Ai dreptate ca atunci cand intervine discernamantul lucrurile ar trebui sa se schimbe, din pacate se pare ca putini il folosesc. Sa stii ca desi sunt o persoana introspecta (poate exagerat de mult) m-am 'trezit' de cateva ori facand lucruri pe care eu le-am urat la ai mei, dintr-un fel de automatism cred. M-am corectat apoi, dar ...
Am vazut intr-un film o mama care spunea copiilor (avea 3) la culcare fiecaruia in parte 'tu stii ca esti preferatul meu' (copiii stiau de lucrul asta si se amuzau, filmul era o comedie, dar in profunzime cam asa ceva imi doresc, sa stie fiecare ca are locul lui f special in inima mea)
Imi pare rau ca va chinuiti cu injectiile alea.
Amy si noi am facut bradul inca dinainte de Mos Nicolae. Si fara sa exagerez este cel mai frumos brad pe care l-am vazut (la mine in casa cel putin). A fost facut in intregime de David care a trecut de barierele mele cu simetria, o sa fac poze sa vi le arat. Cand a inceput el sa tropaie pe langa brad am cumparat doar ornamente de lemn si l-am lasat sa le studieze in voie.
Gabriela felicitari pentru fetita ta frumoasa (si pt ca ai un dr comunicativ, eu nu-l mai suport pe Pop cu maraielile lui ). Eu sotului i-am luat un parfum si un deo Bvlgari de pe laparfum.ro. Nu fac reclama ci doar va recomand site-ul asta pt ca sincer mi se pare grozav (parfumurile chiar sunt originale doar ca la jumatate de pret decat in oras)
pupici





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Tala ma bucur ca a fugit raceala de la tine, asa si trebuia . Abia astept sa vad pozici cu bradutul


edit: am pus pozica cu burtica de 26 saptamani in albumul meu

Monica, fericita 26+ cu Cezar-Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

A, da, am uitat sa va zic ce voi incerca la disperare cand voi avea arsuri. Am citit de o lingura de ulei de masline bauta dimineata, cu putina lamaie eventual (ar putea da bine si la constipatie), si suc de cartof crud. ambele-s nasoale la gust, adica cine are si greturi, nu prea merg.

Si pentru desensibilizarea mameloanelor (sa nu facem rani de la bebe), in ultimele 2 saptamani merg frecate cu o jumate de lamaie care cica le caleste si le intareste.
tot in ultimele 2 saptamani voi bea ceai de zmeur, si voi face bai de sezut (abureli de fapt) cu ceai de sunatoare si galbenele, sa inmoaie zona. Merita efortul, la cat dor copcile alea de la epiziotomie.

Fetele constipate, poate studiati putin si despre sarea amara, cica e f ok in sarcina. daca atacati constipatia pe mai multe planuri, mai o fibra, mai o apa calda, mai o sare amara sau herbolax, sau supozitor, nu se poate sa nu cedeze. Eu la celelalte sarcini am avut probleme, dar acum, de cand beau blenduiala cu verdeata si fructe, vad ca n-am probleme.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Sovietica eu zic sa nu bei suc de cartof crud. Am niste cunostinte care sunt vegetarieni si mi-au spus ca ei nu consuma niciodata cartoful crud pt ca are nu stiu ce toxine. Poate e bine de luat in considerare. La fel si cu ceaiurile, nu toate fac bine mai ales in sarcina (dar eu nu le cunosc pt ca nu le consum de obicei, poate e bine sa intrebati un nutritionist sau homeopat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Tala, mercic de sfat, voi studia. era un site pt gravide, dar sigur voi studia cum e cu toxina, si pun cartofii pe foc :)
De ceaiuri stiu, studiez cam orice planta inainte sa o consum, preferabil in saiturile straine, ca la noi o tin una si buna: mai nimic nu e voie.
si la farmacie m-am dus sa imi dea niste bombonele banale de gat, ca mi se usuca gatul, cica aaa, n-aveti voie nimic, decat tonsilotren. vreau bumboaneeee!

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput