Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *16*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna


Cum sa fac diferenta dintr-un puseu si greva de supt ?

In general la puseu acepta sanul si la greva nu. la puseu mananca des de te capiaza. La greva cere sanul si plange fara sa-l accepte.
La puseu plange cand suge in gol, dar suge( unii nici nu plang, doar sug intr-o veselie). Marait e copilul si la greva si la puseu. la puseu e de la oboseala psihica in urma acumularii de informatii, abilitati noi....

Citat:
Daca alaptez din ora in ora cate un pic,nu-si da stomacul peste cap ?

Nu ii dai stomacul peste cap. In timpul puseului nici nu ai ce face decat sa ii dai sanul la discretii din minut in minut, nu din ora in ora. Ba chiar e imperios necesat pentru ca asa stimuleaza lactatia.
Daca ar papa prea mult ti-ar da semne ... ( regurgiteaza dupa masa... se agita si dupa ce a scos bine aerul... etc... ambele, numai una... nu e ore regula, dar ai vedea ca nu e ok... si oricum, un bebe alaptat exclusiv nu apuca sa manance mult mai mult decat ii este necesar)


Citat:
De ce se zice ca e recomandat sa alaptam la 3 ore.

Din ce stiu eu asta e intervalul in care se digera LP. Din lipsa de informare se recomanda tot asa si mamicilor care alapteaza. Ideea e ca da, un program la 3 ore usureaza ziua mamei... e mai simplu sa te uti la ceas si sa afli de ce plange bebe. Dar, alaptarea se face la cerere. Cum un bebe alaptat poate manca la fiecare 30 minute seara, poate cere la 4-5 ore noaptea si la 2 ore ziua... sau oricum altfel... EL E SEFUL!


Citat:
Un bebe poate creste intr-o luna mai mult in cm decat gr ?

De multe ori copii stationeaza in greutate cand iau mult in lungime. Multi copii patesc asa. Tot ma gandesc la asta sa iti spun si uit. Noroc de tine ca ai intrebat. Da, daca a crescut in lungime si in greutate a stagnat inseamna ca e perfect asa....








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)




[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anilansa

Multumesc pt raspuns ... m-am linistit ... asera sa oferit sotul sa imi faca un ceai ca era fata agitata si plingea si nu voia la nimeni inafara de mine ... si mi-a facut de tei si azi fata are un chef de somn nebun... cred ca i se trage de la ceai

Lena, ultumesc pt sugestii ... cam cat ajunge un centru de activitate?

Alina cu Darius Gabriel si Miruna Mihaela
http://community.webshots.com/user/Anilansa




Alina, depinde de care. Sunt cu salteluta inclusa care costa de la 200 ron in sus
si sunt de genu asta http:// www.piticulvesel .ro/store/piticulvesel_viewItem.asp?idProduct=711
ceva de genu am gasit la Mogaldeata la 55 ron. Cu cat e mai complex cu atat mai scump.

Eu prefer genul 2. Mie mi se par incomode si greu de depozitat bastoanele alea care trebuie sa le pliezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Am murit de ras cand a scris Mikka ca ma vede cu coc si ochelari pe nas Sa inteleg ca toata lumea ma percepe asa distanta. Nu ma caracterizeaza deloc asta, insa cred ca e vina mea ca am transmis mesajul asta prin mesaje scurte si la obiect. Insa cum am spus, timpul e de vina, si ca sa nu dau impresia ca ma conversez doar cu anumite mamici, am ales sa ma adresez la modul general.

Legat de poze, la inceputul odiseii cerusem si eu parola de la contul cu poze. Am primit-o dar n-am apucat sa pun. Intre timp, s-a intamplat ce s-a intamplat cu contul si apoi n-am mai cerut-o ca si asa nu apucam sa pun poze si nu era corect fata de voi sa le vad doar eu. Trebuie sa recunosc ca am devenit si mai retincenta in a pune poze de cand cu cazurile acelea de intrusi care urmaresc pozele. Insa va promit ca o sa pun poze pe fb ok?

Revenind la lucruri serioase. Eu ma confrunt cu o problema nasoala, imi sangereaza tare mameloanele. Nu stiu cum naiba am reusit sa fac rani asa nasoale acum, cand are copilul 4 luni. La Filip am tras in prima luna, apoi n-am mai avut treaba. Acum cu Cate e a 3 oara cand fac rani, dar ca acum niciodata. Eu nu stiam ca sangereaza, credeam doar ca ma ustura foarte tare. Dar intr-o seara m-a lasat mandrutza cu un san plin si s-a culcat asa ca am pus pompa. Nici nu ma ustura prea tare, dar cand am inceput sa tra, efectiv tasnea sange pe langa lapte. Ma dau permanent cu Garmastan dar vad ca nu trece. Am pus mameloane de silicon la alaptat ca sa nu fac vreo infectie. Si acum intrebari pt Ionela:
- Daca suge cu sange o afecteaza in vreun fel?
- Ce sa fac sa se vindece mai repede? Ca e exclus sa n-o pun la san, cu pompa sangereaza si mai tare iar la mana nu iese laptele si ma doare de mor daca mulg la mana.
- E posibil ca scaunul ei sa fie foarte inchis de la sangele ingerat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

la noi s-au dus vremurile cand dormea asta mica afara in carut si inca o ora in casa
de ceva timp ma plange o gramada si pe afara si cum ajungem acasa casca ochii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Bujo, sunteti superbi toti trei. Se vede din poze ce distractie e la voi acolo :)
Legat de problema eu nu stiu, dar sigur te ajuta Ionela
sper sa treaca repede.

May, same here. Noi azi chiar nu am iesit deloc (deci nici somnul de afara nu l-am avut), a dormit doar cu tzitza in gura, dupa ce m-am chinuit so o pun la san, k tipa intr-un hal... acum m-am ridicat de langa ea si se matzaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

hallo...
am vazut ca se intreba de diversificare; daca e util cuiva adaug si eu un articol; luati ce vi se pare bun din el

Schema de diversificare Dr. Culcer

Se incepe dupa 6 luni, iar la cei foarte grasi dupa 4-5 luni. Se inlocuieste la inceput masa a 2 a din zi adica masa de la ora 10.

Se incepe cu suc de morcov, suc de mar, separat sau impreuna...o lingurita in prima zi , apoi 2 apoi 4, aproximativ 20 ml , apoi 40 ml , apoi 60, 100 ml, se adauga si pulpa de fruct cate putin.

Se sta 2-3 zile pe loc, pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduc cite o lingurita, doua, trei din pulpa de fruct. Pireul de fructe , trebuie sa fie semifluid , sa curga. In amestecul de mar se pot introduce alte sucuri sau fructe in cantitati progresive. Apoi trebuiesc adaugate la masa aceasta si proteine sub forma de brinza de vaci cite 1-2 pina la 4-6 lingurite sau pulbere de biscuiti pina la aceeasi cantitate.

Biscuitii trebuiesc rumeniti in cuptor si umflati cu ceai fierbinte dupa care se amesteca in pireul de fructe. Amestecurile de fructe se alterneaza, nu se da mai mult de 2 zile acelasi fel de pireut.

MASA a 3 a .

Supa de legume. Pireul de legume. Supa se face din morcov, telina pastirnac, cartof, ardei gras...se fierb cu putina sare si ulei. La inceput se da doar zeama cu 1-2 masuri de orez instant, 30 ml , 60 ml , ...pina la 200. Dupa ce s-a obisnuit cu supa se incepe cu pireul de legume.La fel se administreaza si el progresiv, cu putin unt...apoi se introduc in pireul de legume, pe rind galbenus de ou, carne de piept de pui (galbenusul fiert tare , la inceput cite un sfert...iar carnita cite o lingurita...si crestem progresiv) ficat de pasare , peste.

MASA a 4 a - la ora 18, dupa 7-8 luni se inlocuieste....cu iaurt cu sau fara fructe, mamaliguta cu brinza si smintina, papanasi fierti.Pina la 2 ani jumate si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese de lapte pe zi .



Alimente recomandate sugarului de 5-6 luni

Sucuri fructe (mere, morcovi) incepand cu caeva picaturi crescand progresiv la 30 ml/zi.
Piureuri de fructe (mere crude sau coapte, piersici). Capsunile, fragii, kiwi, bananele, zmeura se dau dupa varsta de 1 an, fiind alergizante.
Legume (morcovi, patrunjel, telina, cartofi, dovlecei, ardei, fasole verde) la inceput sub forma de supa strecurata, si ulterior sub forma de piure imbogatit cu unt si lapte.
Fainoase fara gluten (orez, porumb) folosite pentru a imbogatii o masa de lapte, supa (1-3%), piureul de legume sau fructe.

Pana la varsta de 8 luni carnea de pui si vita se fierb separat de restul alimentelelor!

asta cu biscuiti umflati cu ceai eu n-o inteleg si n-am facut-o

oricum, sunt f bune sfaturile pe care le-am citit si mai inainte de la voi, legat de asta chiar daca sunt la al treilea copil si eu mai invat sau imi reamintesc


Invitatii evenimente, felicitari, decoratii craciun - manuale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

aa..., si nici supa n-am dat, doar piure; iar sucul mai tarziu un pic, de mar, iar cel de morcov sa stiti ca-l constipa un pic pe bebe (cel putin la madalina asa s-a intamplat)

sei, tinem pumnii sa fie fetita bine!


Invitatii evenimente, felicitari, decoratii craciun - manuale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny.. da asa e Ela creste bine in greutate, si eu mor de oftic cum pot sa scape asa ceva pe gura, mai ales ca nu e vb de o raceala, e primul copil si mai ales ca nici nu a vazut-o

Pinky, Simmo
multumesc

Ionela.. si eu am tot filtrat informatiile si le tot readuc in minte sa le rumeg iara, am mom cand sunt convinsa ca nu e vorba de asa ceva, insa mom in care ma speriu iar si plang si ma gandesc ca e o sansa..
Logica mea imi zice asa: o boala congenitala e din nastere deci Ela din nastere trebuia sa fie constipata, pe cand ei i-au aparut pb abia dupa7-8 sapt, era balonata insa de la colici, si nu dadea gazele afara, dupa masaj pe burtica si bibiclit erafrumoasa , ca un balon desumflat, de varsat varsa doar can nu o ridic sus si mananca haplea, diaree a avut numai dupa debridat ( de fapt nici macar nu pot sa zic ca era diaree, era doar apa ), de crescut creste.. cu meconiu.. dupa cum imi zice Natalia .. de unde stiu eu ca a eliminat doar in ziua 4, daca in primele 4 zile fata a stat cu mine doar 2 zile?

Am vb cu dr.. mi-i se pare ca e f dura desi zambitoare.. ii zic ca am citit despre boala si ma intreaba daca corespunde, eu ii zic ca in afara de faptul ca nu face kk nu..
ea: Doamne ajuta sa aveti d-voatra dreptate( am impresia ca fata are deja un diagnostic clar, desi fara nici un test)
- sa aduceti copilul nemancat de 4 h.
- eu dar nu pot sa o tin 4 h pt ca urla
ea: - toti copii urla , aveti im[presia ca a d-voatra e mai cu mot?
- trebuie sa fie nemancata cand o sa-i facem ceva..

CEVA??? adik ce? (colonoscopie, rezectie din intestin?)sincer prefer sa aman aceasta interventie, sa ii dau ceai, sa mananc fructe cu tonele, sa fac orice.. mi-i se pare odioasa o interventie asa brutala la un bb asa mic, si mai ales la bb-le meu
Am ramas ca miercuri la 10 sa merg cu ea nemancata de 3 ore, sa ii faca"ceva"..
Am mai luat nr de telefon de la un dr si o sa sun luni dimineata savad cand ne poate primi la un consult.. cred ca innebunesc incet , si nu inteleg cum doctorii pot fi atat de cruzi uneori...

Ma scuzati ca sunt egoista si nu raspund, am citit tot insa nu sunt in stare de nimik.. imi vine doar sa plang pana sec si sa o iau de la capat...

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

daca tot vorbiti de sarbatori si de cadouri am si eu, de fapt Adiel, ceva pentru voi

www.dancingsantacard.com/?santa=154395" target="_blank">URARE pentru toti strugurasii nostri, ale lor mamici, tatici, fratiori si surioare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

of, of sei, mamico asa de incercata...; iti inteleg starea (am trecut si noi prin situatii fel de fel cu boboceii), dar sa stii ca in tine - si cu ajutorul celor dragi - gasesti puterea sa te ridici si sa fii increzatoare si linistita pentru puiul tau...
pentru tine si Ela mititica!

Mergi la inceput