Caucasian ovcharka-ciobanesc caucazian

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Amonar, cu cine ati lasat cainii cand ati plecat in concediu ? Pt ca si asta este o problema

Succes la Expo, am fost si noi cu a noastra de cateva ori, mai mult pentru a obtine dreptul de monta
Mi-a prezentat-o insa dresoarea, eu am stat pe margine cu emotiile si cu aparatul foto

va pupam

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ingridnen, sotul meuarmacasacu cainii. Esteintr_adevar o problema mersul in vacanta. La noi e problema mai mare ca ursu nupoate sta singur cu altcineva. Probabil ca data viitoare ne vom pregati din timpsi vom inchiria casapt o pefioada scurta, in romania. Sau ar mai fi posibilitate, o msina gen casa, cum se zice. Duci ce vrei cu tine, catrl,
Urcel, pisici,,samd

Carmencat, da, stiu ce inseamna o competitie. Am fost in mai la competia din Timisoara, tot la cucazieni. Antrenorul cu care l am "reabilitat" pe ursu duce siel caini in ring si mi a spus tot despre cerinte. Stiu ca va fi f greu si s ar putea sa fiu descalificata. Cu aratatul dintilor am inceput deja de cand m am intors. Cu periatul zilnic la fel, in general ma ocup de atingerea corporala in fiecare zi in asa fel sa nu reactioneze gresit. In ceea ce priveste mangaiatul de alte persoane, el face selectia. In ultimul timp este f axat pe a cere magaieri de la ANUMITE persoane. In general acestea sunt reprezentate de barbati solizi, cu poxgura mare si care au, in general, tangenta cu munca grea fizica. Avem in zona fermieri sau persoane care lucrezza cu anumale mari, cai, vaci sau ceva cu natura. Oamenii cu poztura mijlocie sunt neglijati. Cu copiii nu are treaba, nu il deranjeaza dar nici nu il atrag. Pe baiatul meu il vede ca un membru al grupului pe care el trebuie sa il apere.
Dar aceeasi persoana care il magaie ar fi un intrus pe teritoriul lui. Este foarte alb si negru la el. In schimb daca noi primim musafiri si il ducdm in curte si ii spunem sa fie cuminte, intelege. Pe persoanele care vin mai des, le accepta. A


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Atunci e ok, ca in genere arbitrii sunt barbati. Eu am avut probleme cu a mea ca accepta mult mai usor femei decat barbati. Probabil ca i se pareau ei mai putin potential periculoase. Si s-a si vazut asta. Cand am avut arbitru femeie s-a comportat aproape impecabil.
Oricum, se poarte altfel in expo, surprinzator de bine. Nu stiu care e explicatia.
Cand ajungeti la etapa de pipait il tii cu capul usor intors spre tine, in caz de ceva sa poti contracara.
Fiind Europene sper sa se poarte si arbitrii mai ok.
Ca sunt si unii care provoaca deliberat cainele, ca nah... uneori trebuie sa iasa cine trebuie...
Pe mine, sa fiu sincera, chestia asta m-a dezgustat si dupa ce am obtinut dreptul de monta nu am mai dus-o in expo. Nici nu e genul sa lesine de placere sa fie in centrul atentiei, ne mutaseram si la casa si imi trebuia sa faca paza nu sa o socializez cu oricine. Una peste alta... am renuntat la expo-uri. Deocamdata.
Poate alta data, cu un alt caine... nu stiu...


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am ratat iar un mesaj lung. Frustrant!

Sotul mi a spus ca probabil e imposibil sa merg singura la competitie. Nu stim cum va reactiona in ring pt ca nu ne putem antrena. Nimeni , aici, nu doreste compania unui caucazian. Toti proprietarii de caini isi feresc cainii de ursu. Asa ca vom intra intr un fel de self fulfilling profecy. Ursu va reactiona exact asa cum ei nu si doresc. As vrea tare mult sa il pot socializa mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ne intelegem f bine cu un vecin care are o femela labrador. Acum cateva zile a venit la usa pe neasteptate si ursu a intrat in pozitia de atac. A facut asa de urat ca vecinul a ramas socat. Si afara sunt cei mai buni prieteni, primea cockies de la el si cand il vede se gudura si vrea sa fie mangaiat. Este cainele de paza perfect. Si sotul a ramas perplex, chiar s a simtit putin prost fiindca vecinul il apara pe ursu la barfa satului. Ca asa am ajuns.....la barfa satului....nebunii cu caine fioros:-) A m auzit povesti infioratoaredespreursu nostru, pe care le o fi facut in timp ce dormea la noi acasa.:-) Nu a muscat pe nimeni, latra doar la gard sa isi apere teritoriul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ceea ce am facut f bine este faptul ca l am crescut langa doi caini cu o mare will to please. Australienii l au invatat multe lucruri bune, de la cerut afectiune, la a fi social, guduros, mai relaxed, sa alerge dupa minge si sa relativeze o pierdere de competitie. Copiaza f mult de la ei. Vede ce efecte bune are faptul de a fi lovely .
In plus accepta f multe de la ei, sunt camarazi, unul pt toti, toti pt unu. Cu toate astea stiu sigur ca daca ar primi un impuls care i ar reinvia instictul salbatic nu ar ezita sa reactioneze ca atare. Sotul zice ca avem o fiara domestica, un fel de tigru crescut de oameni. Oricum ursu are un prag al accptatiei nedreptatii, foarte jos. Daca l am pedepsi sau mustra nedrept, ar reactiona agresiv, cu toate aspectele pozitive pe care le am enumerat. Si stie perfect cand este certat cu dreptate, tine minte o viata intreaga. Accepta cearta, am verificat acest lucru. Uneori ii tin morala ca unui copil si intelege. Pe australieni trebuie saii corectez in mod autoritar. Cu toate astea stiu ca vor repeta greseala. Este o diferenta de la cer la pamant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mai scriu numai ca are acum 52 kg si mai creste inca vreo 8 luni. Va ajunge probabil la 60, 70 de kg. Antrenorul roman si crescatoarea rusoaica m au indemnat la expo. Au zis ca e un exemplar f frumos. Rusoaiaca mi a zis sa ma duc neaparat. Nu o fac pt monta, pt ca pedigriul lui este unul de renume si am avut deja cereri de monta. As vrea un fel de incoronare a efortului si curajului nostru de a ne aventura in aceasta calatorie alaturi de un animal salbatic cu inima de om (pt noi). Imi place sufletul lui 'primitiv' nealterat de civilizatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dar sa stii ca degeaba are "pedigre de renume" si ti l-a cerut lumea la monta, fiindca oficial el NU are dreptul la monta pana nu primeste numarul de calificative "excelent" care trebuie. Puii lui nu vor primi pedigre doar pe baza pedigreului tatalui sau al mamei si ar fi pacat, avand in vedere ca spui ca e un exemplar foarte reusit. Dar in niciun caz sa nu te duci singura la expozitie!

Mergi la inceput