Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna fetelor, nu am apucat aseara sa citesc ce-ati scris,iar acum citind am fost surprinsa sa vad ce multe informatii mi-ati dat .Va multumesc
Voi avea un pic de umblat ,nu gluma
N-am mai sunat la consulat ca nu-mi raspunde nimeni ,oricum se apropie sarbatorile si cred ca angajatii si-au luat vacanta mai devreme
Am salvat tot ce mi-ati scris si dupa sarbatori voi merge in Bonn sa ne facem pasapoarte noi

Pentru cineva intreba ,nu mai retin numele (scuze) :
-ne-am casatorit in Romania, certificatul este tradus in germana (cu apostila)
-certificatul fetei nu are apostila ,cred ca vom merge personal la Darmstadt s-o obtinem


Pentru cetatenie tot la consulat ?
Cred ca vom cere dubla cetatenie (rom-egipt.)


Sarbatori fericite !







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Seara buna tuturor!

Alayna,adica cum pentru cetatenie?Nu ai nimic de facut acum ca sa ii iei cetatenie...Tu poti sa ii faci fetei acte fie egiptene,fie romanesti,fie germane....Deocamdata asta nu inseamna ca e romanca sau egipteanca sau nemtoaica,asta se decide la 18 ani,decide ea ce cetatenie vrea sa aiba...Pana atunci,poti sa ii faci ce acte vrei,daca vrea acte romanesti apoi,i le poti face si mai tarziu...Recomand sa ii faci acte germane,daca poti,iti va fi mai usor daca calatoresti cu micuta doar tu...Cu acte romanesti,trebuie sa faci mereu procura legalizata...

Va urez Craciun fericit si un an nou plin de bucurie si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hohoho! Sarbatorile cu bine la toata lumea!

Masa incarcata, brad frumos, multe cadouri si un pic de zapada in loc de ploaie!

Noi plecam in curind la rude sa sarbatorim, monstruletzul vesel e deja in culmea incintarii de luminite si globuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Craciun Fericit tuturor!

Daniela, noi avem zapada, ca ne-am dus dupa ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Frohe Weihnacht!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Craciun Fericit tuturor!

Daniela, noi avem zapada, ca ne-am dus dupa ea

Andreia




Fie-va mila astora din sud si vest si trimiteti-ne si noua in nord peste Harz un pic de zapada, ca ne-a plouat de am intrat la apa .

Juniorul a primit un bobby-car si lego cu masinutze si tot face brrrrum-brrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Craciun fericit tuturor!

Petrecere frumoasa in continuare!

Aschiutza ,eu cred ca Helbi e prin alte tari,nici in sud la noi nu e zapada...sa nu ma certati dar eu ma bucur de vremea asta...
Si fiu-miu a fost f incintat de Mos si de cadouri si a primit o gramada de masinute mici,mari si foarte mari,carti,carpeta cu strazi,parcari,etc,hainute,dvd-uri.

Seara faina sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, sunt la 200 km de tine in Oberstdorf, Allgäu si a nins si ieri si azi-noapte, iar azi pe munte era de vis: soare si zapada. Bianca e de 3 zile la scoala de ski, si mai are si maine.
Era cit pe ce maine sa ne oprim la cunsotintele comune (stii tu), dar am decis ca e ocolul prea mare pt 3-4 ore petrecute impreuna, asa ca ne intoarcem acasa pe seara, dar prin Ulm...cu promisiunea de a trece pe acolo cit de curind.

Mosul a ajuns chiar si la noi la munte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Craciun fericit tuturor!

Imi lipseste zapada, chiar ar fi fost frumos sa avem un pic si aici:) azi e soare, frumos si o sa iesim la plimbare dupa masa de pranz.

Am petrecut frumos in familie in Ajun, iar ieri am avut niste prieteni pe la noi cu bebele lor. Bradut, cadouri (Mosul a fost darnic si ne-a trimis daruri si din RO), papa bun, dar fara excese

Cadoul cel mai simpatic: primul dintisor aparut ieri lui Sofi a spart si al doilea fara dureri, plansete si alte cele...deocamdata:)

Pupici si Sarbatori frumoase in continuare!

Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:


Craciun Fericit !

Sper ca a fost Mosul pe la voi


Loredana ,am inteles deci cetatenia si-o poate alege la 18 ani ,dar se pare ca momentan nu are dreptul sa-si faca acte germane ,nu ne incadram in lege






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput