Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

salutari dintre stropii de ploaie

Andreia, schimba putin prioritatile si odihneste-te mai mult. spune baba din experienta. in septembrie am fost in RO ptr 4 zile, tot timpul am fost obosita si simteam nevoia de somn. da cum naiba sa dorm cand eram la reuniunea de douaj'de ani? stateam drepti acolo, de parca imi facea careva statuie la intoarcerea acasa, oboseala mi-a iesit pe nas si mai ales pe urechi. mi-am jurat ca schimb foaia rapid.
si am facut ceva schimbari. cand mi-e somn, sau daca ma simt obosita ma duc la culcare. si dorm. apoi ma simt ok. si nu, nu s-au intmplat catastrofe cum credeam io. lucrurile din jurul meu fuctioneaza la fel.
de ceva timp am schimbat si ora de culcare seara. la 9 jumate toata lumea e in scutece. am schimbat treptat, ca sa se acomodeze toata gasca.
daca noi nu ne ingrijim pe noi insine, nimeni nu va veni sa ne ingrijasca. iar sanatatea odata pierduta....

ma ocup sa fac prajiturele, cand am chef doar. barbatul zice sa cumpar gata facute, dau cativa euro si mi-am facut pofta. dar cateodata mi-e dor de prajituri ca la mama acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Vad ca nu mai scrie nimeni..
Eu sunt racita cobza. Nu am dormit toata noaptea de rau si abia pe la 4 dimineata mi-am amintit ca aveam Wick Medinait in casa, dar era prea tarziu si trebuia sa fiu apta sa conduc. Oricuma facut rahatul praf ca m-am dus la birou si doua ore mai tarziu am plecat ca abia ma mai tineam pe picioare. Ma doare capul, imi curge nasul si parca m-a batut cineva. Mi-au facut copiii ceai si un pseudo-masaj (adica Henrik a incercat ceva cu manutele lui mici) ...sper sa imi treaca repede ca urasc racelile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Miri, sanatate multa! Sa-ti treaca repede!. Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar multi au cate ceva in perioada asta. Noi suntem cu Magen-Darm, ne-a luat pe rand si e interesant sa vezi ce diferite sunt simptomele de la unul la altul si cat dureaza. Dupa ce am terminat cu aia acu eu sunt teapana de spate, intre ceafa si omoplati nu pot misca nimic ca ma taie de nici nu mai pot respira. Da, am fost la serv. ca am conced. si trebuia sa termin ce aveam de terminat. Si vinerea dupa-amiaza nu mai e nici un medic asa ca tot acasa cu masaje cu diclofenac, pernutza calda, pastile contra durerii. Na, ca m-am plans si eu, ca sa fim 2 :)
Baietii sunt pe Allianz Arena, la meci cu FCB, cica Pitzu e super incantat. Fetele la Voice of Germany, e singurul la care intr-adevar ma uit, sunt fan Xavier, am fost si la concert Dar!!! bineinteles ne uitam pt calitatea muzicii Mai sunt si chestii nereusite, de ex. Jesus to a Child a lui George Michael l-au cam ratat... dupa parerea mea NIMENI nu-l poate interpreta macar aproape de GM (si la asta am fost la Symphonica, o experienta unica, sper sa scoata totusi un DVD cu concertul, dar slabe sperante).
Gata, se termina reclama Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina si Miri, multa sanatate.
Cristina si eu am avut acelasi dureri ieri, e de la statul pe scaun in fata calc. la mine. Cit privste cortizonul, l-a, luat 3 sapt, doza se scade treptat;tiroida am verificat-o in sept...Acum e ceva mai bine, la modul ca ma culc spre 23 si dorm pina pe la 5. Poate usor-usor o sa imi revin din oboseala asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

In general, cred ca de la oboseala ni se trag toate. Si eu dorm de regula foarte putin in timpul saptamanii. Acum imi e ceva mai bine insa am inceput sa tusesc...ieri m-a sunat medicul de familie (ma sunase sa ma intrebe ce cadou isi doreste Miru) si cand m-a auzit horcaind la telefon, a venit direct acasa. Acum ma indop cu tot felul de chestii homeopate si cred ca ma dau batuta si nu ma duc maine la birou. Oricum, am recuperat la greu somnul, am luat vitamine si am stat in pat (cand nu a trebuit sa ma joc cu cei doi capcauni).
Cristina insanatosire grabnica si voua. Pe mine ma doare spatele de obicei de la statul la calculator. Incerc sa merg de doua ori pe saptamana la sport (incerc e cuvantul cheie, nu ma intreba de cate ori reusesc

Ieri am iesit pe seara cu copiii sa cumparam brad. Mi s-a facut rau de preturi. Astia arata pe la TV brazi cu 15 - 20€. Eu nu am vazut nimic sub 35€ (adica un bradut frumos cam de 2m). Miru si Henrik zbierau dupa niste brazi de vreo 3 m, foarte frumosi, dar care costau 55-60€. Am luat varianta low-cost - adica 2m. Am scapat cu chiu cu vai de ei sa nu il impodobim aseara. Azi avem program de prajiturit pt maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Noi am facut de o sapt. bradul (anul asta primit cadou de la un vecin al sora-mii) ca sa ne bucuram de el, cit stam acasa.

Azi copii de la scoala romaneasca au avut concert de colinde la Koblenz...apoi, seara de povesti si basteln ornemente de pom la noi la parohie. Ieri, tot la parohie au copt PlätzchenA fost f. placut si atmosfera frumoasa! De marti seara se aduna la parohie si miercuri incep colindatul prin zona...pina vineri seara. Asa fac in fiecare an...seara dorm totzi la parohie, se uita la filme specifice Cracciunului. Chiar vorbeam azi cu profa de muzica (care m-a anuntat ca in jur de 6 ian. au concert la Nürenbrg) ca asa pritenii frumoase au legat copii de cind frecventeaza scoala RO.

Miri, mergi la dr maine si nu te duce la serv.Nu fa greseala mea, ca apoi sa tragi 5 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, uitati-va un pic la subiectl asta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169169&nm=O-mama-disperata . Poate puteti sa o ajutati pe biata fata cu un sfat ceva.

Sper ca sunteti acuma din nou sanatoase. Eu am probleme cu stomacul deh, ca vine Craciunul.

Nu lasati raceala netratata, asa am facut si eu si am tras pe urma mult timp! Daca nu trece intr-o saptamina, fuguta la doctor daca nu ati facut-o deja!!!

Puiul meu e si el acum la doctor. I-a iesit o eczema pe corp si nu vreau sa ne prinda sarbatorile si sa se faca mai rau, altfel as mai fii asteptat o tira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo fetelor

subscriu cu mersul al medic. tusea e cea mai rea la raceala ca tusesti pana iti dai duhul. sanatate bolnavioarelor si recuperare eficienta va doresc.
ieri am fost la piscina, m-am tratat cu bai si sauna dupa raceala.
acuma ma mobilizez ptr organizarea sarbatorilor. mai intai caut "pastila de chef" ca imi cam lipseste.

saptamana minunata va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Kariguld ,ai gasit pastile de chef?Daca da,zi-mi unde,bitte,imi trebuie urgent si mie !
Nici eu nu prea am chef dar noroc ca am terminat cu majoritatea cadourilor,Amazonul sa traiasca!!!

Spune-ti,ce luati la soti?
Habar nu am si imi chinui creerii de ceva vreme,miine tb sa rezolv.Nu haine ca din astea am luat f multe in ultima vreme si i le am aratat si probat .

Noi am luat brad de la un Bauernhof de unde luam in fiecare an.Anul asta mi s-au parut uriti si cam uscati,deci taiati demult.Abia am gasit unul mai des cum imi place mie dar nu prea inalt,cam 2 m cu 35 euro.Cei inalti erau saracuti rau...nici nu ai ce sa impodobesti.

Vorbiti de prajituri,si mie imi place mult sa fac dar nu pot sa zic ca ne omorim dupa ele asa ca nu ma mai agit.Am facut fursecuri pt copii,dar se papa cu masura,nu suntem noi cu dulciurile chiar deloc...

Sanatate fetelor racite,si noi,batrinii am tot fost,astia mici cu cresa si scoala se tin bine!

Lipsesc demult fete ca Ioana(offf,ce nick ai ca am uitat?),Vikinga,celesta(cine mai stie ceva de Adina?).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Cristina,

La multi ani!!! Sa va traiasca Miruna! Si voi sanatosi pe langa ea.

Brad, cam asa sunt pretzurile, vecina mea de 92 de ani sambata s-a crucit si imi spunea ca ea lua odata brad cu 8 DM. noi am luat de la Kaufland cu 21E de 2m. mai erau si la 11 E mai mici.
Noi gatim si mult as spune..io am o placere sa o petrec in buccatarie. Noi facem plätzchen, de trei ori pana acu dar o metoda mai romaneasca: Cornuri de vanilie: 200 unt 80 g zahar pudra, 100 migdale macinate si 250 faina si vanilie. Si mai fac una aluat la fel de fraget dar merge intinns si modelat stele si bradutzi si pisicute si Teddy Bär: 2 galbenusuri cu 4 linguri de zahar apoi 250 g unt si faina cred ca 300 si esente. Daca e prea moale aluatul io il mai tin la congelator. Si se fac mingi mici se dau prin albus si apoi prin nuca sau mandel crocant. Sunt delicioase. Colegii mei aduc la birou dar vreo 7 feluri, nu stiu cand gatesc atatea.
Ca vorbeati voi de birou..io ieri cand am plecat de la service am bocit de bune..mi-a plecat un coleg, cel care m-a format si m-a luat de la minus. Nu as fi crezut vreodata ca as putea fi atat de afectata….
In alta ordine de ideei, io chef am, am planificat o sarbatoare a mosului, la mine acasa pe 24. cadourile le-am luat in pauza de masa. Am negociat prima ora la magazine de biciclte ca copii mei au vrut la unison Roller. S-a indurate si mosu si a trecut peste inutilitatea acestui obiect cu gandu ca piticul l-ar putea da inapoi, pe motiv ca el a comandat altceva.

Alina,

Io la al meu i-am luat o jucarie, pe motiv ce chestii practice isi cumpara el. Un escavator de la lego. Ma gandesc sa nu ramana fara el sa nu credea copii ca de fapt e tot al lor :)

Mergi la inceput