Pufi de 2010 (52) LMA Ale1212xa!

Pufi de 2010 (52) LMA Ale1212xa! | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj




SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE!
si
avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole,
ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;
21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30 ;31; 32; 33; 34; 35; 36;
37; 38; 39; 40; 41; 42; 43;44; 45;
46; 47; 48; 49;
50; 51;

Rugaciunea parintilor pentru copii:
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

--------------------------------------------------------------------------------------------
MAMICI DE PUFULETI DIN NOU :
Beatrice1982 - DPN 24.11.2011
- cezariana 14.11.

--------------------------------------------------------------------------------------------

ANIVERSARI:
Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
- bani,cheie de masina,telefon
01.01 - Lara de Loredana71
01.01 - David de Nyny
- ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului
04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora de Sagetutza
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982
18.01 - Miruna Elena de Dastefa
19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem
19.01 - Stefan de Ana_g
19.01 - Madalina de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea
- stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse
20.01 - Andreea Maria de Happyella
21.01 - Iustin de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
- pensula,surubelnita,seringa
21.01 - Tudor de Alexia28
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
25.01 - Yannis de Alexutzzza
- stetoscop,cheie de masina,carte
25.01 - Alexandra de Lia2009
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
- telefon,bani,masinuta
26.01 - Amaris Stefania de Gratiana77
27.01 - Mara Ioana de Miremia
- pastile, card, cheie auto
28.01 - Maria Isabela de Elefantica
- masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta
29.01 - Maia Ilinca de Haircut
- iconita,pix,cheie de masina
30.01 - Arwen92

Februarie
01.02 - Daniel de Blue_flower
01.02 - Adrian Theodor de baly
02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario
02.02 - David-Gabriel de Alicredo
02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu
- minge,pix,seringa
03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002
06.02 - Maria Dalia de adina_bulina
07.02 - Ioana-Cristina de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Mara de Yasmine
16.02 - Plateea
18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor
18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor
21.02 - David de Lalitica
22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz
- parfum,stetoscop+lantisor aur,euro
24.02 - Alexandru Ioan de Livia1980
29.02 - Nyny

Martie
01.03 - Iuria Natalia de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
04.03 - Gratiana77
07.03 - Mara Andreea de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
08.03 - Mara de Nyny
- bani,foarfeca,farduri
12.03 - Irrinaa
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo

Aprilie
24.04 - Simplicity
25.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Mai
09.05 - elena_iulia
30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz

Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Iulie
11.07 - sorina_bz
12.07 - lillyka
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
30.07 - Radu Andrei de MP

August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M
28.08 - Loredana71

Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
30.09 - Viviana de Irrinaa

Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
23.11 - blue flower
28.11 - Paul de onitza

Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - Micki_mica
09.12 - Katya Natalia de larisel
- polonic,pensula,calculator
09.12 - Sofia Alena de larisel
- seringa,cheie de masina,parfum
12.12 - ale1212xa
14.12 - Luca Alexandru de lillyka
16.12 - Kiti de Micky_mica
22.12 - Vlad de Irrinaa
23.12 - dandanaG
26.12 - adina_bulina
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y



TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura

Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINK-URI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii


______________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Si uite ca sunt prima. Copiez mesajul daca tot l-am scris si dincolo

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
te inteleg perfect. Noi n-am avut probleme cu mancarea pana de curand. Dar cand a mancat duminica (dupa ce i-am pus lamaie) si ieri la fel a mancat friptura si peste la gratar, bucatele, de se bateau turcii la gura lui, ma simteam de parca era olimpic national. Bineinteles tot asa cu laime si friptura si piureul de legume.
Iar seara cand i-a zis bona "Hai ca ma duc sa-ti fac mamaliga cu lapte", sa dus dupa ia si s-a asezat pe scaunul de masa inainte sa inceapa sa o gateasca. A asteptat ca la shaorma Dristor.
Are si el o preferinta culinara....mamaliga.....Vad si eu partea ce buna. Noroc ca nu mananca doar icre de Manciuria ca falimentam cu el.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun






Sa aveti multa pofta de acum inainte! Cate kg mai are Tudorel?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Are 13.6 kg

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun





Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Nu v-am zis ca recent, am inceput iar sa-l decalotez la baie. O mai rarisem ca nu puteam dupa operatie, ca nu statea si am zis sa nu-l stresez. Intro seara m-a pus sa fac de 2 ori manevra.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun







cand il las fara pampers numai cu "ea" in maina sta...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Cunoastem, cunoastem.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Portocale pentru Mos Nicolae

Ajutoarele lui Mos Craciun



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna seara,

La multi ani celor ce-si sarbatoresc astazi ziua onomastica!


Mire... de capitol nou, si felicitari pentru papa Marei! Lui iris nu-i dau nimic intre mese, daca suntem in casa...doar desert dupa mesele principale, desert care nu este aproape niciodata dulce...bunaoara, azi la masa de 18 a avut desert...orez/pilaf cu legume . Daca suntem afara...o mai mituiesc sa stea in tricicleta sau carucior cu pufuleti, biscuiti sau covrigi, si bineinteles ca asta este intre mese....A vazut prima data ou kinder duminica, de mos nicolae, si n-a prea stiut ce sa faca cu el..si-a infipt coltzishorii in poleiala pana sa apuc sa i-l desfac, apoi l-a morfolit nitzel, si l-a azvarlit...

Alexutzza...superb mesajul tau, despre magia sarbatorilor!

Tomaca...felicitari pentru reusita cu papa lui Tudor, si sa stapanesti sanatoasa noile ustensile de bucatarie! Oho, buna greutate are Tudor!

Nyny..am vazut dimineata pe mail pe puiutii frumosi, cum numara...sunt dementiali!

BF.....interesant punct de vedere...il respect si ma inclin, desi eu sunt pro "magia sarbatorilor"....

La sondaj...
1. Avem suzeta..n-am curaj inca s-o scot din uz...am in plan s-o elimin in jurul varstei de 2 ani, asa ca se cam apropie...
2. Se amuza cu olita, nu face in ea...anunta ca face pishhhhh, dar daca o pun, se screme ea pe acolo, face niste fetze comice, si gata, se ridica si pleaca...dar de facut nu face nimic. E drept ca nici nu am insistat deloc...daca vrea s-o asez..e bine, daca nu..tot bine e.
3. La gradi....nu la anul...undeva pe la vreo 3-4 ani...cam atunci ma gandeam eu s-o duc, la un program scurt, ceva...ramane de vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Mire, despre Yannis stii foarte bine, dar de dragul sondajului si umplerii paginilor:

1. nu suzeta, never suzeta dar nu a renuntat si nici nu am nici un stres sa renunte la echivalentul suzetei: scutecelul lui preferat pentru linistire, confort, somn (la somn si foame se asociaza cu degetul in gura)

2. no way, nici macar nu cochetam inca cu ea

3. merge deja si ii prinde bine

Tomaca wow! felicitari! Yannis abia a facut 11 kile de vreo cateva zile sper sa ramana cu ele...ca mereu cum pune ceva pe el vin niste dinti sau vreo raceala si ajungem iar sub kilu abia castigat...

si!!!! Fericire mare de Mos Niculae!!!! Yannis care pana acuma facea numa ca animalele si diverse (masina, aspirator etc si spunea numai mama, tata (baba), bunica (giagia), Mara, mov, nu (no) si saluta in cele 3 limbi pa/bye/gia! Azi a spus/repetat o gramada de cuvinte!!! Mi-au spus de la gradi ca a spus cow, yellow, blue, red, black si am incercat in masina si arepetat o groaza! pe ;anga cele amintite a mai spus cat, dog, green, home, inclusiv purple!!! Doamne ce fericire! imi venea sa-l mananc. Dar numai in engleza ...nimic in romana sau greaca, dar e un inceput.so...fac cinste:

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:



Bv Yannis! Multumim de cinste Alex!

Tomaca e voinic Tudor.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Sio intrebare pt mamici mai pricepute...aveti idee de vreo reteta de biscuiti cu unt si lamaie? Cumparam niste biscuiti bio f gustosi (dar si scumpi) si as vrea sa-i fac Marei ceva similar. Doar ca retetele de pe net parca nu sunt ceea ce-mi doresc.

Multumesc anticipat!

Vad ca nu a fost inchis capitolul trecut, asa ca va transmit toate cele bune de la Bea si Lorex, care s-au ratacit putin.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia



Vad ca nu a fost inchis capitolul trecut, asa ca va transmit toate cele bune de la Bea si Lorex, care s-au ratacit putin.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Chiar ma intrebam de Lorex, vad ca e ocupata rau, poate ne ajunge din urma sa ne spuna ce a primit Bobitza.

Bea baietii tai au primit ceva? Cel mic si-a pus botosheii la usa?

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Seara buna...


Iar sunt pe fuga asa ca ma grabesc sa raspund repede macar la sondaj:

suzeta- nu mai avem de la 1 an si vreo 3-4 luni;
cu olita- am avut o tentativa dar am renuntat intre timp... mai asteptam, nu-i graba;
gradi- sigur va merge incepand din toamna anului viitor sau poate si mai devreme, undeva prin primavara... nu stiu, mai vedem. Program scurt oricum.


Alexutza felicitari pt progresele lui Yannis. Super tare puiul de grec.
Mire supa crema cu crutoane... stie Marutza ce-i bun. Asta imi place si mie.
Sorina


Ma bag la ca sunt praf si pulbere.


si noapte buna.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata
e gata

sondaj

1 nu mai folosim de pe la vreo 9 luni suzeta
2cu olita-doar cand se scoala o pun,in general face si isi face singura bravo,in rest nu prea am incercat sa o pun.Prin vara cand va sta mai mult in curte speram sa obtinem ceva rezultate
3 la cresa poate de prin aprilie-mai dar mai sigur din toamna

mire de rontait intre mese
i-am luat Dariei samburi decojiti si neprajiti de dovleac si a fost si Miru f atrasa de ei
si sunt si f sanatosi(recomandati in prevenirea parazitilor intestinali)

tomaca vine si Miru puternic din urma sa-i faca concurenta lui Tudor la capitolul kg.Are si ea peste 13 kg si ar manca intr-una

alexutzzza si eu imi zic ,cand vad ce vocabular de 8 cuvinte are Miru, ca ei fac achizitii chiar daca nu le etaleaza cand vrem noi.Oricum puiul tau si-a gasit cel mai frumos moment sa-ti arate de ce e in stare

ieri am scos-o pana la urma cu bine la capat cu centrala,noroc ca al meu cumnat se ocupa cu reparatii centrale si cum a fost vorba doar de un reglaj nu m-a costat nimic.Cat despre tusea super ragusita a lui Miru(pt care am primit de la dr de fam o sacosa de medicamente....) am trat-o cu ceai de ceapa cu nuca( cred ca a baut mai mukt de 1/2 kg) si sirop de patlagina.Mai tuseste un pic dar e departe de ce a fost in stare sa faca in noaptea trecuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Neatza!

sondaj... suzi nu si n-a servit niciodata olita la fel niciodata n-a facut, gradi da din ianuarie, doar ca stam mai prost cu banii si apropo de bani vroiam sa va intreb daca ies din concediu in 21 ian, pe 17 ian imi intra ultima indemnizatie, nu?

sa zic o chestie care ar putea fi un cra-cra (da nu sunt sigura)... Kay are treaba multa cu frigiderul, deschide usa si umbla la butoanele din interior, bec, scos chestii si pus pe masa... si ma lupt cu el sa ichida usa si pe langa ca-i spun inchide, nu se poate, iesi ba de-acolo si nu ma inteleg deloc cu el... ma proptesc eu in usa si se enerveaza si face ca trenul... si ieri se enervase ca ii inchideam usa si il scoteam de frigider si se enervase rau si-mi arata cu degetul sa ma duc sa-mi vad de treaba mea la cratita (ii faceam un gris)... deci de mic stie unde e locul femeii...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput