M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

CarmenFELICITARI!Ce poate fii mai frumos decat venirea unui copil in familie!!!
O sa aveti niste sarbatori splendite si va doresc din suflet multa fericire..
Ce a fost mai greu a trecut,acomodarea o sa fie extrem de repede ai sa vezi....
Poate veti fii putin stangaci la inceput dar pe urma totul va merge ca pe roate!!
Pentru noi acum sarbatorile sunt intoarcerea in copilarie.Cand vedem inocenta lui Alex cand aude de Mos Craciun ne dau lacrimile.E asa de dulce si e atat de impresionant sa-i vezi cum se bucura cand gasesc cadourile de nu iti dai seama!!
Puiul nostru era super agitat de Mos Nicolae,nu stiu cand a zburat dimineata din pat sa vada ce a adus Mosul....si pe urma a venit fuga la mine explodand de bucurie-Mami,mami vino repede sa vezi a venit Mosul!!mi-au dat lacrimile cat de dulce a fost in acele clipe.
Pe urma a inceput sa caute si sa desfaca tot si a fost incantat cand a vazut ca si pentru catelus a venit Mosul si mi-a zis"Mami,Mos Nicolae iubeste si cateii,vezi?El aduce pentru toata lumea nu numai pentru copii
In asemenea momente totul esta fara cuvinte!
Le doresc tuturor fetelor care inca isi asteapta puiul sa devina mamici cat mai repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Wow, ce veste minunata, Carmen!
Felicitari din suflet! Inca o familie fericita. Dumnezeu e MARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Felicitari Cora si Carmen pentru reusita. Sarbatorile vor fi altfel decat pana acum, zambetele lor va vor umple caminele de veselie.
Eu am sunat saptamana trecuta asistenta sociala si mi-a zis ca mai sunt vreo 10 familii care vor fete, dar ca pleaca o luna in concediu... Hmmm, sa inteleg ca se va opri timpul pentru mine? Naspa, tre sa ma apuc de reatestare prin februarie, pe 18 martie imi expira atestatul.
De prin tara au venit numai negatii, unele mai pompoase, unele cu citate intregi din lege si cu ,,adresati-va DPC-ului de care apartineti", ca parca noi am trimis prin tara, fara ca DPC-ul nostru ca ne aiba pe lista. In fine, concluzia e ca nu sunt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Carmen, felicitari!
Eu cred ca poti obtine un concediu de maternitate.Intreaba-i pe cei de la DC.
http://www.dreptonline.ro/legislatie/hg_52_2011_norme_prevederi_oug_111_2010_concediul_indemnizatia_lunara_cresterea_copiilor.

Art. 4
(1) Concediul si indemnizatiile lunare pentru cresterea copilului, prevazute de ordonanta de urgenta, se acorda persoanelor indreptatite, daca acestea au realizat venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal, timp de 12 luni in ultimul an anterior datei nasterii copilului sau, dupa caz, anterior datei la care s-a realizat incredintarea in vederea adoptiei, s-a incuviintat adoptia ori s-a instituit plasamentul sau tutela. (2) De drepturile prevazute la alin. (1) beneficiaza si persoanele care au realizat in perioada de referinta avuta in vedere venituri supuse impozitului pe venit, dar care, potrivit legii, sunt scutite de plata acestora.
(3) Se iau in considerare perioadele prevazute la art. 2 alin. (5) lit. o)—s) din ordonanta de urgenta si in situatia in care persoana admisa la cursurile unei alte forme de invatamant preuniversitar sau, dupa caz, universitar, postuniversitar de masterat sau de doctorat, organizat potrivit legii, nu poate incepe cursurile din motive medicale, inclusiv starea de graviditate ori maternitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Felicitari Cora si Carmen ,sa va traiasca copilasii si sa aveti parte numai de bucurii si fericire.
Amy -10fam.nu mai sint atit de multe si in 2 luni se pot intimpla atitea ,asa ca nu-ti pierde speranta ,copilasul vostru o sa apara atunci cind te gindesti si te astepti mai putin.
Erato ce faceti ,cum a fost primul wk.in 3?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Cons, OUG 111/2010 se aplica pt. copiii care au varsta de pana la 2 ani(respectiv 3 pt. handicap), al meu face 3 ani in ianuarie, deci nu am nici o sansa...
Voi vedea cum rezolv...
Multumesc tuturor...am niste emotii...
E foarte atasat de AM, e obisnuit cu copiii ei(are unul natural si 2 adoptati-gemeni), invatat la curte cu toate animalutele...

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Carmen, nu-mi vine sa cred ce repede ai reusit. Ma bucur mult pentru tine, nici nu-mi pot imagina cat de fericiti sunteti acum, cate emotii trebuie sa aveti. Sunt convisa ca micutul puiut se va obisnui repede cu voi, mai ales cand va simti cat de iubit este. Tin pumnii si te astept sa ne povestesti mai multe.

Cora, felicitari pentru fetita, sa o luati cat mai repede acasa si sa va bucurati unii de altii.

Am depus si noi actele la sfar#351;it de noiembrie, iar prima vizita a celor de la DPC va fi dupa sarbatori. Stiu ca perioada mai grea incepe dupa obtinerea atestatului, asa ca incerc sa ma inarmez cu rabdare inca de pe acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Multumesc mult pentru felicitari,dar pana in februarie mai avem de asteptat ceva vreme fara galusca,am emotii,este asa micuta,vreau decat sa fie sanatoasa si sa ne bucure familia,am trecut prin multe incercari pana acum,sper sa rasara soarele si in familia noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

In sfarsit, vin cu vestisa nu fiti suparate pe mine, dar am vrut sa ma dedic total puiutului meu, aveam sentimentul ca daca nu sunt 100% alaturi de el, pierd momente importante, mai ales ca am asteptat 3 luni pana sa-l vad acasa, 3 luni grele cu multe zbateri si ganduri si intrebari. Dar s-a dovedit ca totul a fost in zadar, pustiul meu s-a acomodat perfect, parca ar fi in familia noastra din-totdeauna, mergem deja la gradinita.Eatat de frumos, incat parca nu traiesc viata mea, parca traiesc viata altcuiva. Invat pe devim mama in fiecare moment, dar se pare ca ma descurc bine, totul vine din instinct, parca e puiutul meu din totdeauna.
Se pare ca mai avem doua viitoare mamici printre noi: felicitari. Carmen, ce bine ca ti s-a permis sa-l iei acasa inainte de incredintare, noua nu ni s-a permis nici macar o plimbare fara AM, dar a trecut, acum sunt fericita, a meritat fiecare lacrima varsata, fiecare indoiala, fiecare neliniste.Corafelicitari si tie si sa-ti aduci galusca cat mai repede in familie.
Fetele la inceput de drum, nu va descurajati, undeva e copilasul vostru, iar voi veti deveni mame, mai devreme sau mai tarziu, dupa cum e soarta fiecareia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Erato,felicitari pentru puiut,sa fiti sanatosi si fericiti impreuna Sunt sigura ca traiesti o perioada de vis,iti doresc sa iti aduca numai bucurii si sa va mandriti cu el

Mergi la inceput