Bicicleta eliptica sau banda?

Bicicleta eliptica sau banda? | Autor: ellinia

Link direct la acest mesaj

Buna!
Vreau sa-mi fac un cadou de Craciun, ori o banda ori o bicicleta. M-ar interesa care ar fi mai eficient pentru a slabi catve akg. Numai dieta nu ma mai ajuta asa ca in vreo 6 luni, cu dieta si sport in fiecare zi as vrea sa slabesc cateva kg bune.
Cand mergeam la sala faceam si bicicleta si banda. La banda de alergat mi se parea mai greu, cred ca si pretul e cam dublu fata de bicicleta.
Am citit cateva pareri mai vechi despre bicicleta si erau persoane care spuneau ca, in urma bicicletei se intaresc muschii de la picioare i arata urat ca niste picioare de fotbalist. Si, daca ai celulita (ceea ce e si cazul meu) se intareste si arata si mai rau. Eu estimez ca pentru 6 luni cel putin ar trebui sa fac zilnic cate jumate de ora macar si apoi, dupa ce ajung la un rezultat multumitor sa mai reduc, de doua, trei ori pe saptamana.
De spatiu nu se pune problema, mi-ar incapea si una si alta. Si nu, nu mi-as lua-o ca sa se transforme in cuier de haine, chiar vreau sa fac. As merge la sala daca as avea posibilitatea. Cum nu o am trebuie sa ma multumesc cu intimitatea caminului prorpiu.
Asadar, ce ma sfatuiti, bicicleta eliptica sau anda de alergat?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

O sa te dezamageasca raspunsul meu dar ti-l scriu totusi. Eu as lua banda daca as fi in locul tau. Dar numai dupa ce as fi in stare sa fac zi de zi cel putin 30 de minute de miscare acasa pentru o perioada de timp, minim o luna, fara exceptii, fara scuze si alte chestii. Dupa dvd, de exemplu. Pentru mine ar fi singura dovada ca nu va ajunge cuier.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

OK, sport fac eu acasa, dupa dvd, nu chiar in fiecare zi, dar fac, plus ca mai am niste serii de exercitii pe care le fac si cand ma uit la tv, plus gantere pentru maini si spate. Din pacate nu e suficient si trebuie efort sustinut, altfel nu o scot la capat.
Am notat raspunsul tau - banda. Multumesc
Astept si alte pareri.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

Eu am o bicicleta eliptica si imi place. daca stau in picioare se primeste ca alerg pe ea, e ok. asta e modelul meu
https://picasaweb.google.com/117384383672234908747/4Decembrie2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Christie, nu merge linkul pus de tine, poate e privat.
Multumesc si tie pentru raspuns. Faci de mult timp, constant?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Christie, nu merge linkul pus de tine, poate e privat.
Multumesc si tie pentru raspuns. Faci de mult timp, constant?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)



Acum ar trebui sa mearga, era privat. Fac de mult timp, insa, din pacate, nu constant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu am o eliptica Kettler. Am ales-o pt ca miscarea pe ea este complexa, iar afectarea incheieturilor e minima. De ex eu nu am voie sa alerg din cauza genunchiului paradit, pe eliptica nu-l simt.

Nu fac zilnic pe ea pt ca prefer sa fac in fiecare zi altceva. Insa am avut o perioada cand am vrut sa slabesc neaparat si faceam 25-45 de min de 5 ori pe sapt si a ajutat. Nu ingroasa picioarele ca miscarea e diferita fata de bicicleta, imita f bine alergatul, dar e un fel de alunecare...

Eu recomand eliptica, dar una buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Am uitat sa spun ca la slabit ajuta dieta+sport,insa singurul lucru care m-a ajutat pe mine cu adevarat contra celulitei a fost Dermocell, combinat cu masaj anticelulitic manual...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Eu am bicicleta pe care o poti folosi in 2 moduri si in picioare si asezat, m-am cam plictisit de ea. Adica merge si o banda langa.

Am vazut prin oras benzi de alergat mai rudimentare(mecanice) asa pe la 500-600 roni ceea ce nu e mult.

Mergi la inceput