Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (90)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Viss, multumesc pentru randurile frumoase. stii cum se spune, nevoia te invata. Un copil sanatos tun mi se par ca se creste infinit mai usor decat un copil cu probleme, de orice natura. Un copilas sanatos creste singur, ca sa zic asa. Totul este doar rutina.
Un. Mare comorilor tale.

Despre conflictil Strumph-Viss ma abtin. Eu consider ca sunteti doua doamne cu capul pe umeri si ca la mijloc a fost evident o neintelegere. Va pe amandoua. Lasati copilariile ca nu isi au rostul.

Strumph, sa iti fie de bine coafarea. Abia astept sa ma duc si eu sambata.

Mocutza mea nu vrea sa doarma si pace. Se ridica in patut si merge de colo colo, ma striga si imi aunca cate un zambet, cand este suparata ma striga mama mea. si mai nou, cand o pun sa zica bebe zice imediat, dar cel mai tare il imita pe Andrei in tot ce face si mai nou si ce zice. La modul papa, si face si cu manutza. E o scumpa. O sa- mi lipseasca tare in sapt cat suntem in Germania. Ma ia plansul de acum.

Va . O duminica cu soare. Tare frumos este afara, la noi sunt 14 grade si tare placut de plimbat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Continua sa nu manince mincare solida, .... si acum pina sa adoarma (ora neobisnuita ptr ea inca)a fost fff maraita, chiar a plins. Temp nu are (bine, are si paracetamol la 12 fara ceva luat) dar.... nu-mi place cum e...

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Nu stiu daa am mentionat sau ai citit in Capraru, intotdeauna creste temp cu 0,5 dupa ce papa bblusul, asa ca nu e indicat sa- i luam temp dupa masa.
E cand nu vreeta sa manance solide, nu ma agit, ii dau lapte la discretie ptr ca isi revine in cateva zile iar daca- i dai antitermice continuu, si durerea se va ameliora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

bb_yasmi sa va fie de bine mami! Bine ca ai scapat de vegeta, eu o urasc. Bio nene, bio!

madutzaCe Mos dragut si bun ai intalnit tu...of, of, of...Sper sa-ti placa, si sa te bucuri de ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Buna dimi..sau buna ziua mamici!
catank: bine ca ioanna ta a fost bine azi noapte. noi insa nu ma fost. Fabi a facut temperatura de 38.8. am reusit sa i-o scadem, insa si acum are putina febre. muci nu si nimci altceva decat febra si e marait. daca si maine e asa mergem la dr.
acum vrem sa ne facem curaj sa plecam la L i d l, ca am vauzt oferte convenabile la imbracaminte pt copii. A fost vreuna dintre voi la ei? Fac drumul degeaba?
Va pupam si sa aveti o zi frumoasa!


mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


Offf..sper sa fie dintisorii. Te inteleg, stiu ce simti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank ma bucur ca si-a mai revenit I. Eu ti-am spus cum am procedat cu antitermicele la L, insa eram convinsa ca sunt dintisorii de vina deci eram calma si linistita; in momentul in care am devenit nesigura si m-am impacientat am mers cu ea la pediatru si asta te sfatuiesc si pe tine - sa o revada un pediatru daca tu simti ca ceva e in neregula sau febra persista sub tratament!

Si eu credeam initial ca piticei mele ii vor erupe dintisorii de sus ca acolo parea mai inflamata si edematiata zona, insa au aparut cei de jos



.


Multam mult!Asta si fac, merg sa o revada un alt pediatru. Maine sotul lucreaza..e prins in stand by 24 din 24 si nu ma pot baza pe el, pe socrii nici atat, si sa deranjez ''vreun prieten'' nu-mi prea sta in fire... asa ca bat fierul cit e cald, ... Mi-as dori sa fac un drum degeaba..in ideea sa nu aiba nimic, doar dintii sa fie cauza;dar daca e altceva?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

Mocutza mea nu vrea sa doarma si pace. Se ridica in patut si merge de colo colo, ma striga si imi aunca cate un zambet, cand este suparata ma striga mama mea. si mai nou, cand o pun sa zica bebe zice imediat, dar cel mai tare il imita pe Andrei in tot ce face si mai nou si ce zice. La modul papa, si face si cu manutza. E o scumpa. O sa- mi lipseasca tare in sapt cat suntem in Germania. Ma ia plansul de acum.

Va . O duminica cu soare. Tare frumos este afara, la noi sunt 14 grade si tare placut de plimbat.





Draguta de ea...cred si eu ca iti va fi f greu cit timp vei fi plecata. Dar tot ce facem este ptr binele lor, asa ca...TOTUL VA FI BINE!

Ioana inca nu zice mama, dar ma topeste numai cind ridica manutele sa o iau in brate.... Dar cind imi va zice si mama mea?

Frumosi si scumpi mai sunt....
Multumesc ptr info si ...plimbare placuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank ma bucur ca si-a mai revenit I. Eu ti-am spus cum am procedat cu antitermicele la L, insa eram convinsa ca sunt dintisorii de vina deci eram calma si linistita; in momentul in care am devenit nesigura si m-am impacientat am mers cu ea la pediatru si asta te sfatuiesc si pe tine - sa o revada un pediatru daca tu simti ca ceva e in neregula sau febra persista sub tratament!

Si eu credeam initial ca piticei mele ii vor erupe dintisorii de sus ca acolo parea mai inflamata si edematiata zona, insa au aparut cei de jos



.


Multam mult!Asta si fac, merg sa o revada un alt pediatru. Maine sotul lucreaza..e prins in stand by 24 din 24 si nu ma pot baza pe el, pe socrii nici atat, si sa deranjez ''vreun prieten'' nu-mi prea sta in fire... asa ca bat fierul cit e cald, ... Mi-as dori sa fac un drum degeaba..in ideea sa nu aiba nimic, doar dintii sa fie cauza;dar daca e altceva?!


Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Eu am venit de la pediatru mai speriata de cum eram cand m-am dus si am plans toata ziua aia
Mi-a spus ca nu prea e OK sa manance bebe si apoi sa nu mai manance DELOC (ma refer la mancare solida, ca tzitzi papa cat cuprinde), ba chiar sa mai si vomite cate putin, ca temperatura data de dintisori nu depaseste 38 grdC ca in nici un caz nu face febra peste 39 grdC si febra nu dureaza decat 2-3 zile si dupa ce s-a uitat la gingiute a zis ca sigur nu vor da dintii in urmatoarea luna ; dupa 4 zile a aparut primul dintoc .

Depinde si peste ce doctor dai, ca unii tind sa puna raul inainte si sa sufle si-n iaurt ca sa se acopere.
Pe mine nu m-a linistit pediatrul, ci analizele ca au fost OK apoi si mi-au scos din cap otita/laringita/faringita/pneumonia/infectia urinara si alte cele cate fac bebelusii si nu se manifesta deloc precum la adulti!




.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Ai mare dreptate! Ma faci sa ma intorc din drum din nou. Glumesc, fiecare mamica face ceea ce-i dicteaza instinctul. Habar nu am cum sa fac sa fie bine...cica ar fi de garda dr Popescu Ecaterina...de la Medlife, am cautat ceva pe net, ...o tipa tinara ...frumusica fara prea multe recomandari. Sa mai stau, sa nu mai stau?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Nu stiu cum sa te sfatuiesc, Catank, spun doar ca si nasa mea si o prietena foarte buna care au bebei de 5 luni, respectiv 9 luni au patit la fel cu dintisorii: bebe era mai plangacios, papa mai prost (dar papa totusi fata de L care nu mai papa mai DELOC- 2 zile a vrut doar tzitzi si asta se intampla cu o saptamana inainte sa erupa primul dintisor) si facea febra in jurul valorii de 38grd C; evident s-au dus la pediatru (medici diferiti) care s-a uitat la gingiute si le-a garantat ca nu vor da dintii prea curand (in urmatoarea luna adica) si in cursul saptamanii respective amandoua aveau iepurasi (un bebe 2 dinti deodata, altul unul)
Amandoua ma linisteau ca simptomele lui L sunt de la dintisori si mi-au spus ce-au patit cu pediatrul lor de aceea eu nu m-am grabit sa merg cu ea la doctor (doar cand a facut L febra peste 39grd C m-am panicat)!
Evident cand am patit si eu la fel cu pediatrul m-a pufnit rasul cand am depistat dintisorul piticei (nu-ti imagina ca o mai verificam la gingiute daca doctorul mi-a zis sa-mi iau gandul, pur si simplu a venit ea la mine si m-a capsat de deget dintr-o data si bine a facut )




.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Nu stiu cum sa te sfatuiesc, Catank, spun doar ca si nasa mea si o prietena foarte buna care au bebei de 5 luni, respectiv 9 luni au patit la fel cu dintisorii: bebe era mai plangacios, papa mai prost (dar papa totusi fata de L care nu mai papa mai DELOC- 2 zile a vrut doar tzitzi si asta se intampla cu o saptamana inainte sa erupa primul dintisor) si facea febra in jurul valorii de 38grd C; evident s-au dus la pediatru (medici diferiti) care s-a uitat la gingiute si le-a garantat ca nu vor da dintii prea curand (in urmatoarea luna adica) si in cursul saptamanii respective amandoua aveau iepurasi (un bebe 2 dinti deodata, altul unul)
Amandoua ma linisteau ca simptomele lui L sunt de la dintisori si mi-au spus ce-au patit cu pediatrul lor de aceea eu nu m-am grabit sa merg cu ea la doctor (doar cand a facut L febra peste 39grd C m-am panicat)!
Evident cand am patit si eu la fel cu pediatrul m-a pufnit rasul cand am depistat dintisorul piticei (nu-ti imagina ca o mai verificam la gingiute daca doctorul mi-a zis sa-mi iau gandul, pur si simplu a venit ea la mine si m-a capsat de deget dintr-o data si bine a facut )




.

Da, cred..orice e posibil!

p.s.cred ca ma repet, pitica ta e superba

Mergi la inceput