decizie de divort din arhiva

decizie de divort din arhiva | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

Ma chinui de ceva vreme sa fac succesiunea unei garsoniere pe care eu si fratele meu am mostenit o de la bunica noastra.Mama noastra este moarta si noi sunmostenitori directi.Problema este ca mama la un moment dat s a casatorit cu tatal fratelui meu(avem tati diferiti)si dupa ceva timp a divotat.In certificatul de nastere al fratelui meu mama apare cu numele de dupa casatorie si eu trebuie sa fac dovada ca ea intre timp a divortat.INSA...mama a pierdut absolut toate actele iar eu nu mai am decizia de divort.Am luat legatura cu un avocat care mi a cautat decizia de divort in arhiva insa mi a spus ca nu a gasit o ca nu stie alta modalitate prin care eu pot face rost de ea
Ce ma sfatuiti?cum sa procedez ca sunt disperata,trebuie sa fac succestiunea si depind de acea decizie ca de aer

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sincer nu stiu o alta modalitate insa nu prea inteleg ce legatura are? In fond exista undeva certificatul de casatorie al mamei voastre cu tatal lui. Nu conteaza daca a divortat sau nu, putea sa divorteze si sa-si pastreze numele dupa sot sau de fata.
Oricum fratele tau vitreg are numele dupa tata deci daca el poate dovedi ca este fiul mostenitoarei decedate (mama voastra) ceea ce este usor cu certificatul lui de nastere deci exista un act din care sa rezulte filiatia fratelui tau vitreg dupa mama. Care mama are undeva un certificat de casatorie deci este suficient dupa mine.
Insa am o alta intrebare. Mama ta (decedata) este sigura mostenitoare a buncii tale? Adica bunica ta a avut o singura fiica pe mama ta? Dar bunicul tau? Sau imobilul era doar al bunicii tale? Desigur sunt intrebari generale nu presupune sa raspunzi - mai mult asa de situatie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ahh am o presimtire totusi. Mama ta a fost casatorita anterior cu fratele tatalui tau. Si nu poti dovedi ca ea este una si aceeasi persoana care a divortat si s-a recasatorit. Apare o persoana cu un nou nume dar nu mai apare aceeasi persoana cu al doilea nume. Aici ruptura.

Uff...neplacut. Ai nevoie de decizie fiind singurul acte care dovedeste ca e una si aceeasi persoana in ambele situatii. Neplacut.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

exact asa este.pe ceritifactul de nastere al fratelui meu apare cu numele de casatorie si pe certificatul de decesc cu numele de fata.nu am cum sa demostrez ca fratele meu este fiul ei.mama mea era unica fiica a bunicii ,bunicul nu vrea nimic,luam noi garsoniera insa ma impiedica actul acela.e posibil sa fi disparut pur si siplu din arhiva?am inteles ca si pe cartea de munca este scris undeva ca posesorul s a casatorit la data de si a divortat la data de..Mi ar fi mai usor daca as cauta cartea de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

exact asa este.pe ceritifactul de nastere al fratelui meu apare cu numele de casatorie si pe certificatul de decesc cu numele de fata.nu am cum sa demostrez ca fratele meu este fiul ei.mama mea era unica fiica a bunicii ,bunicul nu vrea nimic,luam noi garsoniera insa ma impiedica actul acela.e posibil sa fi disparut pur si siplu din arhiva?am inteles ca si pe cartea de munca este scris undeva ca posesorul s a casatorit la data de si a divortat la data de..Mi ar fi mai usor daca as cauta cartea de munca?

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


1. poate gasiti hotararea de divort in cartea de munca (pusa pe acolo printre alte hartii, stiu ca pe la coperta din spate exista niste "buzunare", o fi pusa in vreunu)
2. sau poate in cartea de munca ai coordonatele clare ale hotararii
3. sau poti face succesiunea in numele tau si apoi impartii cu fratele (daca tot nu reusiti cu hartia asta)
4. bunicul poate renunta dar eu stiu ca nu e usor cu renuntarea asta...v-ati interesat cum e?!

Nina, 37s+,
AMR minim 7 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Cand mama a murit al doilea sot al mamei mele a luat mapa cu acte si a disparut ( ma rog e poveste lunga) si nu mai am absolut nimic decat certificatul ei de deces.
Bunicul renunta pe semnatura si ne lasa pe noi
Fratele meu nici nu vrea sa auda sa facem totul pe numele meu,eu nu am bani sa i dau jumatate si trebuie trecuta garsoniera pe numele nostru.
Ma gandesc ca poate daca incerc sa caut cartea de munca la arhiva poate mi ar fi mai uosr poate as dovedi cu cartea de munca faptul ca ei au divortat si ea ea trecut la numele de fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dar de ce te stresezi tu pentru frate, daca el nu are atata incredere sa faceti succesiunea doar pe numele tau si sa-i dai banii dupa ce vinzi garsoniera?! N-are decat sa dovedeasca el ca e fiul mamei tale, nu?

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Fratele meu nu se streseaza pt ca sta la iubita lui,eu stau in garsoniera si ma agit atat pt ca practic eu stau acolo fara nici un act si bunica mea a murit acum un an deci pana acum succesiunea trebuia facuta.Si cum interesul este in special al meu trebuie ma sa zbat singura.Numai ca nu stiu la ce usi sa bat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu intzeleg cum de nu a fost gasita hotarirea de divotz in arhiva?????

Cum adica avocatul nu stie cumsa procedezi mai departe?
Pai daca el nu stie ,atunci cine?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Cand mama a murit al doilea sot al mamei mele a luat mapa cu acte si a disparut ( ma rog e poveste lunga) si nu mai am absolut nimic decat certificatul ei de deces.
Bunicul renunta pe semnatura si ne lasa pe noi
Fratele meu nici nu vrea sa auda sa facem totul pe numele meu,eu nu am bani sa i dau jumatate si trebuie trecuta garsoniera pe numele nostru.
Ma gandesc ca poate daca incerc sa caut cartea de munca la arhiva poate mi ar fi mai uosr poate as dovedi cu cartea de munca faptul ca ei au divortat si ea ea trecut la numele de fata.

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


atunci sa faca bunicul pe numele lui si sa va dea fiecaruia ce ii "revine" dupa vanzare...

ps. noi am vrut sa "renuntam" la mostenire si notarul ne-a explicat ca nu e suficienta "semnatura", se fac niste demersuri, anunturi...vin la mostenire rudele pana la a nu stiu catelea grad...nu se stie ce var de al 4-lea apare cu pretentii... si cartea de munca la ce arhiva rrei sa o gasesti!!?... cartea de munca sta la posesor, nu la arhiva.... iar fratele tau nu are legatura cu tatal lui?!... sa caute in arhiva tatalui actele lipsa (hotarare divort, carte de munca, certificat casatorie)

Nina, 37s+,
AMR minim 7 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

exact asa este.pe ceritifactul de nastere al fratelui meu apare cu numele de casatorie si pe certificatul de decesc cu numele de fata.nu am cum sa demostrez ca fratele meu este fiul ei.mama mea era unica fiica a bunicii ,bunicul nu vrea nimic,luam noi garsoniera insa ma impiedica actul acela.e posibil sa fi disparut pur si siplu din arhiva?am inteles ca si pe cartea de munca este scris undeva ca posesorul s a casatorit la data de si a divortat la data de..Mi ar fi mai usor daca as cauta cartea de munca?

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


Nu e chiar asa. Actele trebuie administrate cronologic. Bunicul ca si sot supravietuitor si toti mostenitorii de drept aflati in viata trebuie sa deschideti succesiunea ca sa ma exprim cumva. Ia legatura cu un notar nu cu un avocat prezinta-i situatia asa cum este si te va orodona el/ea atat in acte cat si in demersurile necesare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput