Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (89)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Buna dimineata, dragi mamici!

Am intrat si eu putin in casuta voastra sa va cer ajutorul.
Am o nepotica de aproape 9 luni, si din ce imi spune mamica ei e alergica la lactate gen: branza calcica, iaurt din comert, cereale din acelea care contin formula de lapte dar se prepara cu apa, etc. Cum ii da asa ceva, ii apar pe la gurita si pe fata mici brobonele rosii, si ii trec in cateva ore.
I-a luat si formula pentru copii alergici(lapte Milupa Aptamil HA2), dar am inteles ca nu-i place, nu-l mananca a mica.
Dr a zis ca face probabil alergie la proteina din lapte si ca sa-i faca analize de sange.
Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Daca da, ce solutii ati gasit?
Ce ma sfatuiti?

Va multumesc muuult!Pe cateva dintre voi chiar va cunosc de la alte topicuri(Lalely, Alina).

Numai bine si copilasi sanatosi!



Elly 18+ cu Babyboom


e alaptata ? ca daca ar avea alergie la proteina din lapte atunci la orice lactat sau carna de vita mancata de mama ar fi avut aceeasi problema..nepotica mea are, confirmata prin analize, insa la ea nu s-a manifestat cu bubite ci cu sange in scaun..uneori vizibil doar microscopic, o hemoragie oculta.
oricum pt orice intoleranta se fac analize, partea proasta e ca sunt de durata si nu intotdeauna elocvente la aceasta varsta..si uneori nici mai tarziu..de multe ori ies bine analizele si totusi copilul are alergii..
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

catank, ati avut o noapte linistita ?

cine vroia carti, vedeti ca pe mailul comun sunt destul de multe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- buna dim. si de la noi
- strumph- imi pare rau ca te-ai suparat.ai tacut chit cateva zile, dar stiam ca o sa rabufnesti candvaeu una nu m-as supara dc cineva mi-ar spune ca nu am destule informatii in ceea ce priveste cultura muzicala, sau arta, sau informatica,istoria etc..pur si simplu, nu m-a pasionat decat sa citesc carti de aventura cand eram mica, ulterior biologie, anatomie, si medicina..si nici timp n-am avut ptr altele.da,si indiferent cat ai citi- e bine sa avem cu totii cunostinte minime de medicina, dar indiferent cat ai citi tu, o faci de pe internet- si nu cred ca citesti de pe articole care au bibliografie in spate-tratate medicale, si nici nu vei ajunge sa ai cunostintele acumulate de un medic ortoped care face 6 ani de facultate si 5 ani de specializare=rezidentiat.plus experienta acumulata in practica.sa vezi cu ochii tai si s apui amna pe pacient, poate cantari uneori mai mult deact dc citesti 20 pagini.eu asta am vrut sa spun.categoric tu ai inteles altceva.ca te fac inculta, etc..imi pare rau ca iei lucrurile , de multe ori asa..
- primul sfat al meu catre oricine, va fi sa mearga la medic, in cazuri mai deosebite. chiar si o raceala complicata cu febra , poate fi o pneumonie,dc nu asculti cu stetoscopul macar- ca radiografia e de evitat cat se poate, nu ai cum sa ghicesti in stele ca nu e pneumonie, si nu ai nevoie de antibiotic.dc fiecare se risca sa-si tina copilul acasa,e treaba lui, dar sa asiguri pe altul ca totul e bine, sa stea linistit,in loc sa-l impingi, sa-l stresezi un pic sa mearga la medic, nu mi se pare ok.binenteles nu ptr orice mizilic.
- cami- mi-a placut de tine cum ai batut toba aici de zeci de ori cu convulsiile febrile,care da, pot apare peste 38,si nu cred ca sunt palcute la vedere,si nu vreau sa ma gandesc ce panica ar declansa in mintea si sufletul unei mame care isi vede copilul zvarcolindu-se, sau avand diverse contracturi spontane, horor
-happyness- explici atat de frumos, coerent, clar, din pacate imi pare rau ca uite, viata te-a adus in situatia de citi , de a invata la propriu cred anumite lucruri medicale,si cred ca si manevreesti o mama deosebita si sper ca toate eforturile voastre ca familie sa aiba cel mai bun rezultat posibil
-miki- nu te pot uita-sa stii ca eu vad ca in ceea ce priveste copiii te stradui si reusesti sa fii organizatachiar dc povesteai mai devreme, ca nu prea iti iese de multe ori ptr alte lucruri.si sfaturile tale medicale- felul cum le formulezi , ar intrece dictia multor colegi de ai mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Neata mamici!
Multam ca va simt atat de aproape.

dupa cum spuneam aseara pe la 19.30 avea 38.4, i-am dat sup paracetamol, ..i-a scazut temp dar la ora 3.30 exact dupa 8 ore avea 38.0 i-am mai dat un sup paracetamol..si de atunci este 36.5-36.7...
Fructe acum a mincat 5 lingurite...in schimb sin da si a adormit. Sa vad cum se trezeste...la 11.30 s-ar face iar 8 ore si vad ce tem are...

Ieri piure de legume nu a vrut, a mincat cam 40 g de dovleac copt ..in rest sin. Maraia mai rau de 2-3 ori in cursul zilei, ii dadeam cu calgen si se linistea instant. In rest, fesela, cu chef de joaca...ridea la musafiri ieri...deci... Ma tot uit dupa vreo eruptie ceva pe corp... nu vad nimic... inca. Sunt cu ochii pe ea!

Doamne, ..abia asteptam sa deschid comp sa va scriu si sa va citesc.
Va iubesc mult!

Cami, nu m-ai suparat mami, ...dar nici eu nu stiiam cum sa fac mai bine... Inteleg a mi-ai vrut binele, nici nu am inteles altceva!

Multam tuturor ptr raspunsuri si intrebari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

De dormit am dormit bine, s-a trezit ptr sin la 3...culmea incepuse sa-mi sune si mie tel (pe vibratii sub perna mea)ca aveam temeri ca ea doarme si eu la fel..
Nici urma de dinti... tot ce prinde duce la gurita in schimb, gingia de sus pare la fel de inflamata...In rest, nimic deosebit. Nu stiu ce poate fi, ...sau cit va mai dura. Bine ar fi sa stiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Fetelor, ma uit pe National Geographic la Tabu si e o mamica care isi alapteaza baiatul in continuare desi are NOUA ANI .
Arata cam grotesc....cah....cah...


''Ce dragut''!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarApr2011 spune:

Pauza de cafeluta sa fac un nou capitol

strumphitza undercover

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarApr2011 spune:

Capitol nou AICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-pisuc- ma duc sa-ti studiez comoara pe picasa.dupa sarbatori,adica dupa sf.ion-ca e ziua piticilor,sau u, dupa 29 ian. ziua mea, imi propun ca seara dupa ce se culca piticii sa citesc macar 1 h ptr inceput hematologie.treb sa revin incet, incet la stilul asta de viata, ptr ca nu vreau sa pierd multe iformatii in astia 2 ani,si nici sa ma seman unui sac de cartofi cand o sa ma reintorc avand in Vedere ca nu am mai folosit termeni medicali de 1,5 ani aproape..te apreciez ca te-ai reintegrat in viata de dinainte de Petru,ptr ca asa e normal,incet incet sa combinam cele 2 lumi si la final sa iasa ceva frumostinem pumnii ptr conferinta,o sa fie nu bine, foarte bine, ptr ca sunt convinsa ca te-ai pregatit onorabil,asa ca, sampania de dupa si telefonul catre bunicii care il tin pe Petru vor incheia cu eleganta acea zi solicitanta emotional

Mergi la inceput