URENT: Ce acte avem nevoie pentru casatorie?

URENT: Ce acte avem nevoie pentru casatorie? | Autor: Spiri26

Link direct la acest mesaj

Logodnica mea trebuie sa plece in SUA, fiind cetatean american, pentru o saptamana. Problema e ca vrem sa ne casatorim anul viitor in Mai si e ultima ei vizita in State pana dupa casatorie! Intrebarea mea este de ce acte ar avea ea nevoie pentru casatoria in Romania, IN CAT TIMP SE POT OBTINE si in special CARE ESTE PERIOADA DE VALABILITATE A ACESTOR ACTE???!!! Am nevoie de ajutor urgent din moment ce are avion maine!!!

Multumesc anticipat
Cosmin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cel mai simplu e sa se adreseze ambasadei SUA din Bucuresti.sigur pot oferi info si in acest sens.intra pe site-ul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Spiri26 spune:

Asta fac de vreo 2 saptamani deja dar as fi vrut niste raspunsi mai concrete! Sincer nu stiu cat dureaza toata taravura asta cu acte pentru ca nu avem devat 2 saptamani la dispozitie sa terminam cu actele si sa facem si nunta si nu stiu daca este timp de ajuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mergi la oficiul starii civile(vretzi sa va casatoritzi in Romania daca bine am intzeles)si acolo trebuie sa fie afisate actele necesare pentru casatoria cu un cetatzean strain!

Daca va casatoritzi in America,sa se intereseze ea la oficiul starii civile din localitatea ei de domiciliu,de ce documente ai tu nevoie!

In general e nevoie de certificat de nastere internatzional(nu stiu daca trebuie tradus si apostilat,fiind deja varianta in limba engleza pe el),actul de divortz tradus si apostilat(in cazul unei casatorii anterioare),actul de deces la fel tradus si apostilat al sotzului/sotziei,o hirtie de la oficiul starii civile din care sa rezulte ca nu esti/este castaorit,certificatul de casatorie daca unul dintre voi a mai fost casatorit!

Particularitatzile difera de la stat la stat si le afli doar de la oficiul starii civile!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Spiri26 spune:

Merci mult Andacos!

Da, am reusit sa ma aflu multe de pe forumuri si in general de pe internet si cam am o idee generala de ce as avea nevoie. Si da, actele de care spui tu intr-adevar trebuie sa fac rost de ele si am sa merg si la primarie sa intreb mai exact despre ce este vorba. Sper ca ma pot lamuri ei mai bine despre ce este vorba. Sincer am cautat peste tot pe internet cam cat dureaza eliberarea unor acte de la ambasada (cum ar fi certificatul de celibat si cel de cutuma) din momentul in care ai depus cererea pentru ca avem timp foarte limitat! Cred ca pana la urma o sa trebuiasca sa fac un drum si pana acolo in afara de cel de la primarie! Poate odata ajuns acolo am sa aflu si daca timpul nostru alocat de 2 saptamani inainte de cununia civila va fi de ajuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosenB spune:


Salut,

pai daca aveti casatoria abia in Mai de ce atata stress?

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_53291/documente-necesare-casatoriei-cu-un-cetatean-strain.html

Aceleasi informatii le poti obtine de la orice site al Starii Civile din orice judet.De mentionat ca cetateanul strain trebuie sa aiba viza de intrare in tara data de ambasadacertificatul de cutuma il primeste tot de la ambasada (trebuie programare dar nu dureaza mult).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Spiri26 spune:

Este stres pentru ca ea in tot timpul asta de 5 luni cat mai avem pana la nunta nu va mai putea veni decat odata pentru 4 zile dintre care 2 sunt in weekend. Cam de asta ma stresez atat pentru ca trebuie neaparat sa stiu cat timp dureaza toate. Dar ai dreptate, cel mai bine e sa merg la Starea Civila si la Ambasada si sa aflu exact ce si cum. Ms mult de informatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosenB spune:

Inteleg si eu am fost in aceeasi situatie;oricum ea este cea care are nevoie de mai multe acte nu tu.Apostilele le obtine de la Departamentul de Stat si dureaza cam...3 saptamani(daca nu ma insel),certificatul de cutuma il ia de la noi din Bucuresti cand vine dar are nevoie de PROGRAMARE nu uita!In mare nu dureaza mult iar o parte dintre documente le obtine de la noi, inclusiv analizele de sange.
Nu te stresa!Suna la Starea Civila eventual obtine o audienta daca ea unu poate sta mult si perioada de asteptare si verificare a documentelor la noi e 10 zile sau mai mult.

Mergi la inceput