Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui aever

Ma uitam acum pe prima pagina la carucioare. Ce s-au mai inmultit! Dar am si eu o nelamurire, Mirina, Crixy, Clara, Mami_vreau si celelalte fete cu termene pe la inceputul lui mai, cum se face ca inca nu stiti ce bebe aveti in burtica? Vad ca apar carucioare si la fetele din iunie, nu se poate sa nu se vada si la voi clar, poate vreti sa tineti secret inca?

Andreea, 11+ cu BebeLUnu

Sincera sa fiu, eu am impresia ca dr la care am fost eu marti cand am facut ecografia nici nu s-a straduit sa vada ce e !Nu era dr mea si mi s-a parut ca n-a prea interesat-o. Nu mi-a spus nimic: nici ca-i bine, nici ca-i rau... nu mi-a placut deloc de ea.

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Cum sa nu-ti spuna nimic??? Macar daca e bine sau nu era obligata sa-ti spuna. Pai altfel de ce ti-a mai facut ecografia? Ca sa vada ca-i sarcina sau ce? Nu, nu, mi se pare inadmisibil. Acum poate n-ai avut incotro si a trebuit sa mergi la cine era atunci de garda, dar ar trebui sa repeti ecografia si la doctorita ta. Chiar daca poate nu-i super indicat sa faci prea multe ecografii, dar daca aia ai facut-o chiar degeaba ai putea nici sa n-o pui la socoteala.

Andreea, 11+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

buna dimineata!
vin si eu cu o intrebare...ce parere aveti de zborul cu avionul in timpul sarcinii???eu as avea 14 saptamani cand ar trebui sa ma deplasez intr o alta tara...si as vrea sa mai vad si alte pareri.Am vazut ca una din mamicute este plecata la Paris imi cer scuze nu mai retin numele....cu avionul ati plecat???cum te ai simtit la decolare si aterizare??eu parca am emotii cand ma gandesc ca e atata presiune...
O zi frumoasa sa aveti

gabita 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!
Am facut o pauza de cafeluta!
M-am trezit cu multa energie si am inceput sa daram casa
Maine am control la doctor si imi e teama sa nu imi zica iar de repaos la pat asa ca fac azi curat in casa sa fiu sigura
ANITTA eu cred ca e gresit rezultatul si ca e totul bine!La urma urmei sunt doar niste statistici.De accea eu am ales sa fac direct amniocenteza asa sunt sigura de rezultat.
Mai am si eu 10 zile pana la aminocenteza
Acum trebuie sa gasesc pe cineva sa mearga cu mine la spital,sotul nu reuseste sa isi ia 2 zile libereLuni fac amniocenteza si miercuri trebuie sa ne duca la aeroport si e prea mult 2 zile libere intr-o saptamana
AEVER radio Magic fm il pot asculta si pe net?Vreau si eu colinde
Ma duc sa termin de facut curat in bucatarie!Revin


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui aever

Cum sa nu-ti spuna nimic??? Macar daca e bine sau nu era obligata sa-ti spuna. Pai altfel de ce ti-a mai facut ecografia? Ca sa vada ca-i sarcina sau ce? Nu, nu, mi se pare inadmisibil. Acum poate n-ai avut incotro si a trebuit sa mergi la cine era atunci de garda, dar ar trebui sa repeti ecografia si la doctorita ta. Chiar daca poate nu-i super indicat sa faci prea multe ecografii, dar daca aia ai facut-o chiar degeaba ai putea nici sa n-o pui la socoteala.

Andreea, 11+ cu BebeLUnu

Mi-a scris in raport, dar nu mi-a vorbit. Si n-am inteles tot ce scria: de ex. faza cu brida amniotica! Mi scris acolo cifre , chestii, poate ey n-aveam habar de nimic. Eu cred ca tb sa-mi spuna concluziile.
Cat priveste repetarea ecografiei, oricat mi-as dori n-am cum , financiar vorbind. Pe asta am dat 195 Ron, la Medicover.

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzza

buna dimineata!
vin si eu cu o intrebare...ce parere aveti de zborul cu avionul in timpul sarcinii???eu as avea 14 saptamani cand ar trebui sa ma deplasez intr o alta tara...si as vrea sa mai vad si alte pareri.Am vazut ca una din mamicute este plecata la Paris imi cer scuze nu mai retin numele....cu avionul ati plecat???cum te ai simtit la decolare si aterizare??eu parca am emotii cand ma gandesc ca e atata presiune...
O zi frumoasa sa aveti

gabita 11+

Stiu ca la fetele cu trombofilie nu e voie, nu stiu dc in general sunt contradictii, mai ales ca esti in luna mica. Cel mai bine intreaba-ti medicul.

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza burtici!
Eu am facut consiliu cu sotul, ne-am uitat la ecografia scanata cu zoom si am vazut ca doctorita si-a luat marja de eroare cativa mm. In rest bebe parea bine si doctorita a spus ca totul e in regula. Am decis sa asteptam rezultatul la DT si mai vedem si la eco de pe 19 dec bebsu.
Bytzza eu merg de sarbatori acasa cu avionul si doctorita a spus ca deocamdata nu am restrictii, am zbor cu escala si dupa, un drum de 4 ore de la aeroport acasa. Am o cunostinta care a facut drum dus-intors USA-Rom in luna a 6-a.
Va doresc o zi frumoasa !

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Buna dimineata!

Va multumesc pentru urarile frumoase si va doresc si eu numai bine.

Aever, eu intrebam in ce consta DT, nu faceam nicio aluzie ca nu s-ar efectua cum trebuie, vroiam doar sa stiu daca e exact aceeasi chestie ca si aici, deoarece aici ii zice Combitest. Am vazut ca unele fete au ales sa faca TT in loc de DT pt ca ar fi mai sigur (?). Aici exista Combitestul care e dupa cum vad eu DT-ul, iar daca riscul e mare se mai face o analiza de sange in trim. 2 si apoi amnio daca este cazul. TT ce e deci?

Despre zborul cu avionul, daca sarcina decurge normal si nu exista niciun fel de probleme, nu exista interdictii pana la 6 luni, se poate chiar si dupa 6 luni, dar doar cu adeverinta de la dr.

Pupicei, fug sa mananc!:)







Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

A, Mmamita, imi cer scuze daca raspunsul meu a parut cumva...ofensator pentru tine. Nu mi s-a parut ca ai face vreo aluzie ca n-ar fi facut cum trebuie. Poate am vrut sa fie foarte clara explicatia mea si a parut prea dura. Plus ca nu exclud varianta ca unii medici(sper eu putini) sa nu dea explicatii suficiente sau sa faca doar o ecografie si sa sustina ca e DT. Din ce stiu eu TT e ca si DT compus din 2 parti, ecografie corelata cu analize de sange. Doar ca la triplu test se iau in considerare 3 hormoni spre deosebire de dublu test unde sunt 2. La DD se face determinarea markerilor serici PAPP-A si free beta-HCG si la TT se face determinarea a trei markeri serici materni: AFP, HCG si estriol neconjugat. Pe net poti gasi informatii foarte complete despre tot ce implica cele 2 analize(DT si TT) si ce se urmareste la ele, eu am zis doar asa pe scurt.

Edit: A, si vezi ca DT se face in trim 1 pe cand TT in trim 2 si nu sunt relevante decat facute in anumite saptamani.



Andreea, 11+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mmamita hai ca ma straduiesc eu sa fac aici o sintetizare a testelor:
Dublu test: se face in sapt 12 de sarcina si contine date ecografice, ale mamei si doua teste de sange: PAPP-A si free beta HCG.
Triplu test/Cvadruplu test: se face in sapt 16 de sarcina si contine date din eco din sem 1 si 2, ale mamei si trei sau patru teste de sange: AFP, free beta HCG, estriol neconjugat /si inhibina A.
S-ar parea ca dublu test ar fi mai concludent. Dar ambele tipuri de teste furnizeaza date statistice si au multe rezultate si fals pozitive si fals negative. Amniocenteza are siguranta de 99%.
PS: eu una as include amnio in screeningul obligatoriu al unei sarcini, dar este un test f scump si de aceea se face doar in cazurile cu suspiciuni.

Elena 12+

Mergi la inceput