Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

cred ca am pus pozele....

http://photobucket.com/sweetcrinastwins,
crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

pe link-ul acesta puteti vede albumul foto, e cel bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

poftim????????????????
crinuta ,mama, dr aia e cu pluta rau!
strumf face 2 ani in august,stie vreo 100 de cuvinte,poate chiar 150,dar multe in altaico-chineza.daca zice aca,stie exact ca e vb de furculita.
poezii?
pai daca seamana cu ma-sa care nu a putut invata o poesie toata viata ei?
si in engleza?
eu le-as invata ceva in idis si m-as arata mahnita ca dr e asa nepregatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Si mie mi se pare exagerat sa ceri asa ceva unui copil, chiar daca nu e prenatur.
In primul rind poate ca unul stie poezii la un an si jum iar altul nu reuseste sa invete nici la gradinita o poezie.
Copiii sint foarte diferiti, un medic ar trebui sa stie asta si sa nu pretinda chiar asa lucruri aberante.
Am vazut pozele cu doua buburuze simpatice foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Dragele mele, va imaginati cum am reactionat eu cand mi-a spus ca cel putin 80 de cuvinte tre sa stie, si macar o strofa dintr-o poezie, daca se poate si in engleza!!!!!! Va spun sincer ca eu am inceput sa rad, gandindu-ma ca peste 6 luni ele trebuie sa stie atatea lucruri!!! Si chiar m-a atentionat dr cand m-a vazut ca rad, spunandu-mi ca o pereche de gemene din Suceava, nascute tot prematur, la controlul de 2 ani, le-a spus o strofa in lb. Engleza....pffffff. Ce sa mai spun, sunt copii si copii.... Eu inteleg ca trebuie stimulati, ca au fost mici, prematuri, mai molcomi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le fortez sa invete ceva. Noi toata ziua vorbim cu ele, le arat carti, citesc povesti, spun poezii, ma joc cu ele, etc., dar chiar nu stiu ce-as mai putea face!!! Nepotul meu a vorbit la 4 ani, era sormea innebunita, iar acum are 14 ani si e olimpic la matematica, asta e, fiecare copil are ritmul lui! Eu cred ca din moment ce ele inteleg tot ce le spun, ma imita, etc., nu cred ca vor avea o problema cu vorbitul!!! Sper sa fie asa! Multumim pt pupici Dana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

crinuta mama,sa iti postez evaluarea strumfului meu?
Varsa socializare: 3.64(3 ANI 8 LUNI )
Varsa limbaj: 2.5(2 ANI 6 LUNI )
Varsa autoservire: 2.79(2 ANI 10 LUNI )
Varsa cognitiv: 2.71(2 ANI 9 LUNI )
Varsa motor: 3.72(3 ANI 9 LUNI )

Varsa mentala: 3.07(3 ANI 1 LUNI )
Varsa cronologica: 1.72(1 ANI 9 LUNI )
IQD(IQ de dezvoltare): 178
si acest copil nu a fost fortat cu nimic.si culmea, nu stie nicio poezie!

are lego.piesele sunt de diferite culori:alb,portocaliu,rosu,verde,albastru,bleu,negru,verde deschis,galben.
singurel a grupat piesepe pe culori.nu a gresit nici macar una!
a lipit piesele galbene intre ele, pe cele rosii intre ele etc.
cum e posibil,ma intreb,pt ca nu l-am invatat culorile.
e oare cazul sa il invat?

sunt insa f suparata pt i-am facut analizele in privat si i-au iesit cu diagnosticul d etalasemie cu factorul alfa modificat.
i le-am facut pt ca imediat cu itnreruperea fierul,hemoglobina lui scadea brusc.
am innebunit ieri,am plans si am reusit sa ajung la institutul de hematologie.azi i le-am repetat, ne-a luat si noua sange,pt ca avem antecedente in familie si mama si soacra-mea sunt grecoaice.
sper sa fie gresit rezultatul d ela privat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Crina, stai linistita! Nepotica noastra, nascuta la termen, are 2 ani si 5 luni; e un copil vioi, inteligent, stie multe lucruri, intelege tot, dar scoate putine cuvinte pe gurita! De poezii nici nu poate fi vorba! Se dezvolta fiecare in ritmul lui! Din ce mi-a povestit mama, eu am vorbit de pe la 8-9 luni, desi am fost nascuta prematur (7 luni), iar despre sora cea mica credeau ca e muta pt ca avea 2 ani si nu scotea un sunet. Cand a inceput sa vorbeasca pronunta cuvintele coerent...
Eu m-am invatat minte! Nu imi mai fortez micuta cu absolut nimic. Baietelul surorii mele se intoarce de pe burta pe spate de la 2.5 luni. A mea are 5.5 luni si de abia de cateva zile se intoarce de pe spate pe burta, dar nu mai revine la pozitia initiala. Nu stie sa scoata mana de sub ea. Imi faceam griji pana acum catva timp, dar am fost cu ea la dr si mi s-a spus ca e un copil perfect normal pentru varsta ei, tonic, nu am de ce imi face griji. Asa e ea... In schimb gangureste de mama focului, scoate diverse sunete, e o vesela toata ziua si un copil tare linistit. Nici cu mancarea nu o mai fortez (nu prea mananca asa mult...150 ml la o masa, iar noaptea se mai scoala o data si mananca numai 120 ml; plus ca am trecut-o pe diversificare si are si fructe dimineata, supica crema de legume la pranz si cereale seara) pentru ca am fortat-o de cateva ori si nu am facut altceva decat ca mi-a vomitat. Mananca cat vrea si cand vrea ea si face ce vrea ea! Chiar asa e si asa mi-a zis si dr ca sunt copii care accepta un program impus de parinti, dar sunt si copii pe care nu ii scoti din programul lor!
Fetelor, m-am uitat pe albumele voastre de poze, ce copilasi mari si frumosi aveti! Sa va traiasca multi ani cu sanatate! Tare scumpi! Abia astept sa crestem si noi!
Toni !
Ada, sa iti traisca minunea numita Nectarie! Sa plecati cat mai repede acasa!
Numai bine tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

LA MULTI ANI tuturor copilasilor!!!!!
Sa creasca mari si sanatosi!!!

Histamina, tinem pumnii! Poate au un rez eronat analizele...spune-ne ce rez ai primit la instit de hemato.

Si noi am fost stresati la inceput...va povesteam eu cu ecografia transfontanelara (pt ca fusese tinuta 24 de ore dupa nastere la un cort cefalic), din fericire rez a fost ok. Apoi, la cateva zile dupa nastere i-a aparut la caput un hemangiom care a crescut o data cu cresterea caputului, dar acum nu s-a mai marit. Este situat aproape de crestetul capului. Astfel ca dr ne-a pus sa ii repetam eco transfontanelara si sa ii facem si o eco abdominala sa nu fie vreun hemangiom si in interior. Am fost pe 23 mai la eco la dl dr Stamate Mircea si totul e in regula la caput, nu e nimic in inetrior, nici in cavitatea abdominala. Doar ca am descoperit ca s-ar putea sa aibe o splina accesorie, o formatiune izoecogena cu splina, situata langa splina. Dr a zis ca e mai mult o "gaselnita"(exact asa s-a exprimat), sa nu o bafam in seama, ca mai bine ca are 2 decat niciuna. Noi ne panicasem tare pana ne-a explicat ca trebuie sa ii mai facem o eco abdominala pe la 2 ani sa vedem daca intr-adevar e asa (pt ca acum e ffff mica sa isi poata da seama exact) si daca e asa, e bine sa stie ca, in caz de scoatere a splinei mama(Doamne fereste) e bine sa se stie ca are doua. Doar atat. Am vb de asemenea si neonatoloaga fetitei si ne-a zis sa nu ne facem griji, doar ca trebuie urmarita dupa 1 an sa nu cumva cea de a doua splina sa fie si ea activa si sa nu aibe anemie...trebuie vazut. Dar incerc sa nu imi fac griji daca ambii dr mi-au zis la fel. Chiar dl dr Stamate mi-a subliniat sa nu ma apuc acum sa ii fac copilului ecografie din 2 in 2 luni, sa o caut de splina, ci sa o las in pace ca nu are nimic! Dar, ca printe, stai cu ceva teama. Insa ma uit la micuta si cand o vad cat de vesela si jucausa e...parca imi trec grijile. Numai bine tuturor!
Poze cu Eva aici http://www.facebook.com/media/set/?set=a.381150911923012.83763.100000843208196&type=3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani esentelor noastre! Sa fie norocosi,sanatosi si iubiti! sa-i ocroteasca Dumnezeu si Maica Domnului!
cu ce analize avem pana acum (nu alea din privat) am fost si la Fundeni-Hematologie sectia de Talasemie.
pana acum, atat Fundeniul cat si Insituttul de Hematologie au formulat doua diagnostice.diferentierea se va face in functie de sideremie(cantitatea de fier din sange).
daca sideremia e mica,atunci e anemie hipocroma feripriva severa.adica hematiile sunt mai mici si mai slab incarcate cu fier.
se trateaza cu fier,transfuzii,dar se trateaza.
daca sideremia e ok(pana acum a fost ok,dar sub tratamentul pt malabsorbtie), atunci e talasemie minora beta , are tratament d eintretinere cu acid folic si vitamina B.

altfel, e cel mai scump strumf.
nu sta locului o clipa.

daca tot a venit vara,poate ne intalnim mamicile de esente cu esentele nostre, undeva prin bucuresti?

diagnosticul pus de idiotii din privat:talasemie de tip alfa.
ca idee , e insotita in multe cazuri si de retard psihic si,in orice caz e cu evolutie rea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

La multi ani Carinaaaaaaaaa!!!!!!! La multi ani Filip!!!!!! ...... Multa sanatate, sa cresteti mari si frumosi, sa va bucurati parintii!!!!! Petrecere frumoasa si asteptam poze!!!! Multi pupici !!!

Mergi la inceput