ragade

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Cred ca sfarcul era crapat si inainte dar nu ii dadeai importanta pana acum.

Nu intra in panica, eu te-as sfatui sa te protejezi de frig, poate fi o reactie la frig a sfarcurilor tipul de durere de care zici, in primele momente ale alaptatului.

Nu te obseda prea tare cu cremele, garmastanul, lanolina, putin mai mult decat un efect emolient pot face, chiar in cazul unei infectii bacteriene, cea mai probabila.

In locul tau as urma ce ti-a sugerat DianaR, combinat cu o reducere a zaharurilor si fainoaselor din alimentatia ta, si mancat alimente fermentate: varza, iaurt etc

Redus cafea, stres, frig local, tot ce poate fi vasoconstrictor. Si in primul rand o mufare buna a copilului, pana acum in astea trei luni a fost ok?

Oricat ar fi mesajele fetelor de binevoitoare, imi permit sa subliniez un lucru: alaptatul NU ar trebui sa doara, ideea nu e sa suferi si sa induri pana trec, ci sa gasesti cauza ca sa o poti inlatura.

Ragade, infectii, suprainfectii, microbi si puroi sunt cuvinte care sperie destul o mama cu copil mic. iti sugerez imbracaminte din bumbac, nu exagera cu spalatul cu sapun pe sfarcuri, asta ti s-a mai spus, nu incepe sa vezi balauri ca nu e cazul, analizeaza clar cand si cum te doare, observa daca ragadele sunt ragade sau doar riduri pe sfarc, uita-te cand te doare, te-a prins baiatul prelungit dintr-o pozitie nu tocmai comoda pentru amandoi, sfarcul isi schimba culoarea de la roz-alb-maroniu-lila in timp de cateva minute?


asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

la mine a functionat cu spalat cu apa, si stat la aer, fara sutien, si cu un tricou de bumbac. Cremele...le incercai si eu...dar degeaba.
Rau a fost perioadele cnad statea numai la san, aveam martisor .


Da, o sa treaca. Moralul sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

eu am fost sfatuita ca dupa alaptare sa mai storc o picatura de laptic pe care s-o intind pe mamelon, ca pe o crema, la mine a functionat.. si, in plus, atunci cand durea foarte tare, foloseam o pompa de san si il hraneam pe bebe cu biberonul, asta pana mai treceau durerile...apoi bai de aer, haine comode de bumbac.. si rabdare...:-)

Mergi la inceput