Jocul cu carti 3

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Truman Capote ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Hemingway?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Nu, Mik.

Scriitorul la care ma refer a avut totusi o relatie de prietenie cu Truman Capote, o relatie descrisa intr-o carte de catre un alt autor american, care a fost prieten cu ambii.

In cartea la care ma refer, scriitorul descrie fara ascunzisuri trairile sale, cum a realizat ca este homosexual dupa prima relatie esuata cu o femeie, paranoia, obsesiile si nefericirile pe care le masca razand. A avut o relatie deosebita cu sora lui, Rose, care era bolnava psihic, si o relatie tumultuoasa cu partenerul sau pentru 14 ani, Frankie, pana la moartea acestuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Nu e nici Hemingway. Scuze, nu vazusem mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Este Tennessee Williams...dar acuma sa-mi amintesc titlul cartii,nu?

Daaa,asa este:"Menajeria de sticla".Dar e colegul meu de garda cel care mi-a amintit.Se pune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Este, intr-adevar, Tennessee Wiliams, dar cartea se numeste "Memorii ale unui batran crocodil".

Oricum ar fi, se pune.

Deci, randul tau, Ra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Deci am reusit sa trag de-un cinci.

O carte... si despre ingeri,dupa chiar spusele autorului.
In carte se face vorbire si despre Mihaela si Gabriela.Ele sunt 2 studente americane care trebuie sa prezinte o recenzie despre "Rinocerii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Milan Kundera - "Cartea rasului si a uitarii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Sigur ca da!
Ai cuvantul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

In Parisul zilelor noastre, patru personaje care, aparent, nu pot avea nimic in comun, aflate in "deriva", ajung sa traiasca sub acelasi acoperis: o tanara pictorita care traieste in saracie, un aristocrat timid, un bucatar grosolan si bunica acestuia, ajunsa la capatul puterilor.

Mergi la inceput