experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21


ce scrie in biblie si in orice alta carte este interpretabil , in functie de mintea care o citeste.


Deja pe mine m-ai pierdut de partener de discutie, de la partea ingrosata.

In plus, o experienta mistica difera de elucubratiile unui nebun prin faptul ca are un fundament profund spiritual si religios, fundament care e sustinut de cele mai multe ori de niste scrieri vechi ce si-au facut de-a lungul mileniilor dovada autenticitatii si puterii persuasive, nemaivorbind de substratul mistic.

Cate Marii, atatea palarii.Problema e ca unii prefera sa nu poarte palarie, ci sa umble cu capul gol, nu neaparat descoperit. A nu se lua ca afront personal, e doar o interpretare.





"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Julia, tu intrebi una, si pricepi alta. Tu ai ironizat pe 3x3 cand a zis ca Dumnezeu se simte. Eu ti-am explicat ca da, Dumnezeu se simte, tu imi vorbesti cum percepe omul de rand religia crestina. Una nu exclude pe cealalta. Io chiar cred ca Isus le-o fi suflta in ceafa la un moment dat apostolilor. Asta deja are valoare de precedent. Apropo, nu poti sa te numesti credincios daca nu simti chemarea. Daca respecti modul de viata crestin dar din suflet nu izvoraste nimic, ma tem ca esti doar un om ce urmeaza niste reguli si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Vorba lui Sir Shakespeare, mult zgomot pentru nimic. Crestinismul e o traire, nu o vesnica teoretizare.

Meet u at the end of the road, unde se bifurca totul. Atunci se va vedea care cum a crezut si simtit.Si-n cine, si de ce.

Discutii fertile va urez, cu preoteasa 3x3 la carma!



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

In exemplu cu Ioan Botezatorul tu singura ai zis ca simtit inainte de toate prezenta lui Dumnezeu, doar ca refuza sa creada ce simtea. Ceea ce inseamna ca Dumnezeu se simte, e apriori. Apoi urmeaza credinta ( a crede ce simti sau nu). Rugaciunea de exemplu, este un ritual de comunicare activa cu divinitatea. E activa pt ca se asteapta implicarea divinitati, altfel, daca n-ar fi asa, religia ar fi o religie moarta. Bun, rugaciunea o poti face respectand absolut totul, poti chiar sa ai o viata de sihastru, daca nu simti ceea ce citesti sau reciti, daca nu simti ceea ce faci.. e..searbad. Din aceasta cauza, unii isi schimba religia, adica schimba modul de raportare la divin, in functie de ce simt si cum simt Dumnezeirea. Altii care nu simt...raman atei, agnostici..si e ok si asa.

Eu nu exlud nicio interpretare dar, nici nu fac pe cineva intr-un fel sau altul doar pt. ca interpretarea sa difera de viziunea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Eu nu exlud nicio interpretare dar, nici nu fac pe cineva intr-un fel sau altul doar pt. ca interpretarea sa difera de viziunea mea.



Eu nu pot decat sa-mi scot palaria in fata ta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Poti sa-ti justifici spusele cu citate biblice? pentru ca fara un fundament, e zero ceea ce zici, ca informatie spirituala generala ( aplicabila si altora- asta daca nu vrei tu sa-ti deschizi propria pravalie religioasa).O fi important pentru tine ce simti si cum te aranjezi pentru poza, e dragut sa te pui in mijlocul tabloului, insa in crestinism nu omul e in mijloc, ci Christos. Despre care nu te surprind vorbind.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citatea biblice? Pot sa ma tavalesc pe jos de ras?

Da' ai dintai crestini, avut-o citate biblice? Aia cum naiba au crezut in Isus pe vremea cand el se plimba printre ei? Ori cand el era inca un nenascut, adica credeau in venirea Lui prin Fecioara Maria.

Ei vezi tu,, aici tu deja m-ai pierdut ca partener de discutie. Sincer....

Stii ca erau majoritatea analfabeti, tu ai impresia ca acei crestini cereau predicatorului sa le arate unde scrie in Biblei sau in cartile sfinte? Sau se simteau atrasi de predica, de ce spunea si se promitea? Eu tind sa cred ca era ultima varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Si ba da, in crestinism OMUL e in mijloc.. el a fost creatia suprema, pt el s-a facut totul, pt el s-a jertift pe cruce Isus, pt Om s-a dat legi si ritualuri, pt Om s-a facut Rai si Iad.. etc etc etc pt OM s-a dat mantuire si spovedanie.OMULUI i-a predicat Isus(care partea a Sfintei Treimi, inseamna ca a fost insasi Divinul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Atunci te rog sa nu te mai numesti crestin, pentru ca e o aberatie. Un crestin fara Biblie si fara Christos e ceva... asa ca 3x3. Sau ca tine. Plini de simturi si de interpretari.Daca simti un dumnezeu si nu Il cunosti pe Christos,esti orice altceva, dar crestina nu.

Primii crestini Il cunoscusera personal pe Christos ori li se povestea pe viu de catre oameni care il cunoscusera: sfintii apostoli, de exemplu, care au si scris ulterior Noul Testament, in majoritate.

Tie cine iti povesteste despre Christos si crestinism, 3x3?? Sau te bazezi pe simturi?





"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Citatea biblice? Pot sa ma tavalesc pe jos de ras?

Da' ai dintai crestini, avut-o citate biblice? Aia cum naiba au crezut in Isus pe vremea cand el se plimba printre ei? Ori cand el era inca un nenascut, adica credeau in venirea Lui prin Fecioara Maria.

Ei vezi tu,, aici tu deja m-ai pierdut ca partener de discutie. Sincer....

Stii ca erau majoritatea analfabeti, tu ai impresia ca acei crestini cereau predicatorului sa le arate unde scrie in Biblei sau in cartile sfinte? Sau se simteau atrasi de predica, de ce spunea si se promitea? Eu tind sa cred ca era ultima varianta.


Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Si ba da, in crestinism OMUL e in mijloc.. el a fost creatia suprema, pt el s-a facut totul, pt el s-a jertift pe cruce Isus, pt Om s-a dat legi si ritualuri, pt Om s-a facut Rai si Iad.. etc etc etc pt OM s-a dat mantuire si spovedanie.OMULUI i-a predicat Isus(care partea a Sfintei Treimi, inseamna ca a fost insasi Divinul).




Ma ingrozesc de-a dreptul mesajele tale si perspectiva din care privesti crestinismul. Pentru ca e foarte gresita. Crestinismul nu e interpretabil, nici nu tine de cum se simte ev_kvinna intr-un anume moment al zilei.
Dumnezeu nu are nevoie de tine, e un har ca ti se descopera. Nu e omul buricul pamantului, doar in momentul jertfei lui Christos i s-a dat valoare, insa omul nu o are, in esenta.

Interpretati, simtiti, scoateti limba sa vedeti cum bate vantul si scrieti pe forum ce experiente mistice ati simtit in momentul ala. Pentru ca sunteti departe de carare.De aici si nevoia de a inventa astfel de momente.





"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput