experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Mie mi se pare ciudat cum unii simt si altii nu. Aia de s-au accidentat de ce nu au simtit?

Nu e clar?
Aia de-au simtit sunt alesii. Probabil ca accidentatii au pacate prea multe pe constiinta. Cand nu e asa se aplica teorema "incurcate sunt caile Domnului".

Aici semenei cu 3X3, nu imi palce. Mai bine mai spune de matematica si frecvente, ca e super interesant.

Oops, am uitat sa apas pe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Dar de ce nu a transmis semnale soferului, de ce tie? Soferul trebuia avertizat. Eh, intreb si eu, retoric, ca logica asa imi spune. pur si simplu... Hobby calator de profesie
Depinde de receptivitatea fiecaruia, unele persoane sunt foarte buni receptori, altele deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui light
Depinde de receptivitatea fiecaruia, unele persoane sunt foarte buni receptori, altele deloc.

Nu s-a reusit niciodata confirmarea capacitatilor senzoriale extraordinare ale vreunui om!

Argumentul caracterului special a venit intotdeauna POSTFACTUM. Adica oamenii isi descopereau brusc capacitatea paranormala DUPA consumarea faptului. Capacitate pe care oricum nu au mai putut-o utiliza voit niciodat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nu e vorba de nicio capacitate paranormala.E vorba despre egoul ala care iti canta in urechiuse imnuri de slava de genul: eu sunt cel mai cel mai, eu le stiu pe toate, eu fac si dreg si tot asa. In momentul in care te ocupi un pic de "micut", ii oferi un ceai de musetel sa se mai calmeze si daca vezi ca nu reusesti sa colaborezi ii dai o acadea ca sa ii inchizi gurita aia galagioasa, se creaza in sfarist acel spatiu, acea liniste, acel gol care permite cresterea receptivitatii. Sau cum ar spune Eckhart Tolle, apare prezenta. Esti prezent, esti receptiv, ESTI... pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ladyj, cam asa ceva.
Nu poti sa-i spui nici premonitie nici telepatie, dar e ceva.

Eu am avut parte de destule intamplari din astea marunte.

Ideea e ca exista oameni cu sensibilitati iesite din comun, cu trairi senzoriale mai puternice, insa nu se manifesta la comanda.


Si apropo de simturi:
Sinestezia este un proces nervos in care un simt (auzul, de exemplu) este perceput simultan cu unul sau mai multe alte simturi (vazul, de exemplu).
Una din 300 de persoane ar putea avea simturile "amestecate" . Numele fenomenului ("sinestezie") deriva dintr-o denumire greceasca, aceasta insemnand de fapt "a percepe impreuna" si are mai multe forme. Unele persoane care experimenteaza acest fenomen aud, miros, gusta sau simt durerea in culori. Unele "gusta" formele, iar altele percep cifrele scrise, literele si cuvintele in culori. Cele mai multe persoane de acest gen, mai spun cercetatorii americani, experimenteaza mai mult de una dintre aceste forme de manifestare. Totusi, cea mai comuna forma este cea de "auz in culori": sunete, muzica sau voci, percepute in culori. Fenomenul ar putea fi explicat si ca un amestec al simturilor. Deosebit de interesant este faptul ca vederea nu este afectata in acest timp, adica exista doar senzatia aparenta a unei anumite culori la auzul unor sunete de orice fel.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Apropo de ce zicea Ladyj.

Asta vara, stateam linistita in fotoliu si citeam. Era dupa-amiaza. M-a cuprins brusc un sentiment de frica ce m-a facut sa sar in picioare. Am crezut ca a fost cutremur, ca io la cutremure ma sperii foarte tare.
Negasind un raspuns logic pentru starea mea, am pus mana pe mobil si am sunat-o pe fii-mea care era afara cu rolele si i-am spus sa vina urgent in casa. A venit cu baietelul cu care se joaca ea.
Dupa vreo juma' de ora, unu baut, a intrat intr-o masina parcata.
Singurul lucru pe care mi l-a spus administratorul: "bine, ca nu erau copiii acolo" Si eu am gandit: "bine ca n-a fost masina mea"

Nu pot da nicio explicatie logica, sau de vreun fel, nu fac scenarii de niciun fel. E doar o intamplare, pe care am luat-o ca atare fara sa-i acord o importanta deosebita.
Dar, ma gandesc la asta din cand in cand




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Problema este ca amestecam lucrurile.
Unele intamplari, precum cea povestita de mine, de en_kwinna, de Viviana, nu-s acelasi lucru cu ghicitu-n bobi, practicat de mii de sarlatani.

Majoritatea celor care au trecut prin stari ca cele descrise mai sus nu isi insusesc vreun drept, nu striga in gura mare ca ei pot prevesti lucruri. Ba dimpotriva, tin lucrurile pentru ei pentru a nu fi luati in ras.

Coincidente. OK. Multi accepta faptul ca a fost o coincidenta si gata. Asa se si vede din afara, dar cel implicat direct stie exact ce a simtit ci cum a simtit, deci s-ar putea sa-l nemultumeasca profund ideea de ´´coincidenta´´.

Sa acceptam ca sunt multe lucruri pe care inca nu ni le putem explica. A crede ca tot ce nu-i expplicat stiintific nu exista, este o aroganta. Nu s-a oprit oamenirea cu experiementele stiintifice, nu au renuntat oamenii la a-si pune intrebari. Cu cat descopera mai mult, cu atat au mai multe intrebari oamenii din stiinta. Si e bine, ca asa are loc evolutia.
Poate peste 50 de ani vom avea o idee mai bine conturata despre trairile pe care azi le bifam in casuta ´´paranormal´´ si le punem laolalta cu aberatiile sarlatanilor care fac bani buni de pe urma visatorilor. Poate nu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Sinestezia este un proces nervos in care un simt (auzul, de exemplu) este perceput simultan cu unul sau mai multe alte simturi (vazul, de exemplu).

Despre sinestezie iti recomand un articol exceptional de la una din cele mai autoritare surse in domeniu (care a si emis ipoteza cea mai plauzibila):
http://www.psy.cuhk.edu.hk/~mael/papers/RamachandranHubbard_Synaesthesia.pdf
Citeste-l si vei gasi explicatiile la nivel neuronal.

Cu doi ani in urma le-am dat capcaunasilor si multor prieteni testul Kiki and Bouba. Peste 4 cincimi mi-au raspuns asa cum era de asteptat (88% procentul mediu in populatie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Filmuletul de mai jos (cu subtitrare in romaneste) a fost facut la
O CLINICA FARA MEDICAMENTE din Beijing, China

http://www.youtube.com/watch?v=zS54C5G0LJo

"Cand reasimitim o emotie in inima, cream in interiorul corpului unde electrice si magnetice care se propaga dincolo de corpul nostru, catre exterior. Aceste unde se propaga pe o distanta mare, ce depaseste cativa metri, acoperind suprafate kilometrice. Atunci cand foarte multi oameni se reunesc sub acelasi sentiment, acele inimi care se unesc intr-o singura emotie, singura simtire, pot produce o schimbare in lume! SI ACEST LUCRU VA FI VAZUT CA UN MIRACOL PANA VOM AJUNGE SA IL INTELEGEM IN TERMENII STIINTEI, CAND DIN MIRACOL VA DEVENI SI SE VA NUMI TEHNOLOGIE. O TEHNOLOGIE PUTERNICA, DIN INTERIOR."

E foarte usor sa negam fenomene pe care nu le putem intelege in prezent, dar asta nu inseamna ca aceste fenomene nu exista. Ma gandesc ca daca ma duceam in vizita back in time to visit our cave men ancestors ... talking into my i-phone, scrolling the images on my i-pad, listening to my i-pod while also riding a bicycle or maybe somthing more sophisticated ... s-ar fi dus saracii si ar fi desenat numai MIRACOLE pe peretii pesterii - ca psihologii si psihiatrii inca nu se inventasera pe vremurile cele.

Va transmit ganduri de pace si iubire, oriunde ati fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
Atunci cand foarte multi oameni se reunesc sub acelasi sentiment, acele inimi care se unesc intr-o singura emotie, singura simtire, pot produce o schimbare in lume!

Lasand deoparte faptul ca individul din filmulet seamana bine cu Grig, doar ca n-are ochelari, absolut tot ce propavaduieste el acolo spune si Grig. MISA reuneste de doua ori pe an zeci de mii de yoghini in spirale care ba incearca stoparea criminalitatii, ba oprirea asteroidului care va lovi Pamantul peste 20 de ani, ba mai stiu eu ce.

Ca de obicei, sarlatanii vin cu texte de genul "Fortele Aeriene US au facut si-au dres", care dau pe spate auditoriului format din naivi si ignoranti ce-si spun "Ba, daca si USAF zice, atunci chiar cred!".

Mergi la inceput