Totul despre cum donez!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eu stiu ca daca se face transfer bancar catre un cont Raiffeisen, primitorului i se iau 3 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Intrebare: Daca adresa de destinatie nu este aceeasi cu adresa din CI a beneficiarului, cum se trimite un colet "post restant" ? E suficient sa scriu langa adresa "Post restant" ?
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:


Post Restant (P.R.)
 

Se admite pentru trimiterile postale adresate în localitatile unde exista subunitati postale (oficii postale, ghisee exterioare).
Se încaseaza tarif suplimentar, pentru fiecare trimitere, la prezentare. Pentru trimiterile de corespondenta depuse la cutia postala, tariful de Post Restant se poate încasa si la livrare.
Nu se admite cu serviciul predare “în mâna proprie” (personal).
Trimiterea nu se avizeaza;
Trimiterea postala se elibereaza destinatarului numai dupa legitimare si pe baza de semnatura.

Edit: din ce siu eu este ca pe colet se trece nume destinatar iar la adresa se trece doar Pst restant ofiuciul nr X , acolo unde il trimiti, deci nnu trei nici o adresa a destinatarului, de- aia nici nu se avizeaza. Destinatarul se prezinta la posta si spune ca are un colet post restant si numele si prezinta actul de identitate pentru nume si atat.
Cand trimiti coletul, intreaba la posta exact.



Mergi la inceput