Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Citat:
citat din mesajul lui Salmida

Irip, bine ai venit in club si felicitari pt sarcina. Sa ai grija de tine ... in rest, cum ziceau si fetele, lasa lumea sa vorbeasca.
Hellen79, felicitari pt Sophia si Anton! Sa fie mancaciosi si tu sa te refaci rapid iti doresc!
Alexa, sa stai cumintica in pat ca totul va fi bine. Briosele tale se desvolta frumos.
Ana, am scris in mesajele anterioare despre degetele amortite de la maini. Foloseste o atela daca nu ai posibilitatea sa gasesti ceva de genul acesta http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Carpal_tunnel_splint.jpg. Ai si dureri noaptea? Dar cum spunea si 2apples, trece dupa nastere.
amary09, multa incredere si optimism. Nici o sarcina nu seamana cu cealalta. Multe fete cu probleme ca a ta vad ca duc la termen sarcina.
Wow, vali, ce baieti mari ai avut! La cate sapt. i-ai nascut? Ai facut cezariana?


Multumesc pentru cuvintele frumoase de incurajare. Sunt cuminte in pat zi de zi...dar asa greu trec zilele...nu mai am rabdare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

FELICITARI HELLENEI! Sunt curioasa de detaliile pe care ni le va da, cand va avea timp.

Eu am primit fetele fara programare...am descoperit pur si simplu ca sunt insarcinata si pe urma fara nici o pregtire in prealabil am auzit "Felicitari, sunt 2!" :) In familie am avut doar un caz din cate stim. Mama tatalui meu avea sora geamana fraternala. La cum se prezinta situatia in cazul meu, ne-a zis de la inceput ca sunt monozigote, deci nu ar avea legatura. Pentru ca tatii nu au cum sa transmita gena, ea merge doar pe cale materna si in al doilea rand pentru monozigoti nu exista explicatie stiintifica.

Chiar...este cineva care a stiut ca sunt gemenii intr-un fel si sa descopere la nastere ca ar fi altfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaitica78

Buna ALexa,
Nasha mea a nascut a Polizu cu Dr. Petrache. Spune-mi ce te intereseaza si vorbesc cu ea.

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Eu nu am facut. Mi-a zis ca nu e relevant pentru gemeni. Acum ca am si insomniile...retraiesc si imi amintesc de fiecare saptamana din sarcina, inca de la inceput. De cand, incercand sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea un bebe si viata se va schimba total, la ecografie la 8 saptamani ne-a zis: "felicitari, sunt 2." Iar sotul meu era sa se scurga pe jos. :))

Buna! Si sora mea a nascut de doua ori cu Dr. Petrache.
Nasa ta a nascut de curand? Daca da, iti trimit private message ca vreau sa pun intrebari delicate...iti dai tu seama. :P Thanks!

a nascut cineva sau urmeaza sa nasca la Bucuresti la Polizu...eventual cu dr. Magda Petrche?


Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna! Si sora mea a nascut de doua ori cu dr. Magda Petrache. Dar nu prea ma ajuta ca se intampla mai demult.
Nasa ta a nascut de curand? Ca daca da...iti trimit private message. :) Thanks!



Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Citat:
citat din mesajul lui gaitica78

Buna ALexa,
Nasha mea a nascut a Polizu cu Dr. Petrache. Spune-mi ce te intereseaza si vorbesc cu ea.

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Eu nu am facut. Mi-a zis ca nu e relevant pentru gemeni. Acum ca am si insomniile...retraiesc si imi amintesc de fiecare saptamana din sarcina, inca de la inceput. De cand, incercand sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea un bebe si viata se va schimba total, la ecografie la 8 saptamani ne-a zis: "felicitari, sunt 2." Iar sotul meu era sa se scurga pe jos. :))

Buna! Si sora mea a nascut de doua ori cu Dr. Petrache.
Nasa ta a nascut de curand? Daca da, iti trimit private message ca vreau sa pun intrebari delicate...iti dai tu seama. :P Thanks!

a nascut cineva sau urmeaza sa nasca la Bucuresti la Polizu...eventual cu dr. Magda Petrche?


Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Gaitica, daca ai doua surori gemene, ai sanse enorme ca tu sa ai gemeni, crede-ma! Sotul meu are doi frati gemeni (fata si baiat) si intotdeauna am crezut ca unul din ei va face gemeni, insa norocul s-a refugiat in familia noastra! Asa ca nu dispera, Dumnezeu sa te ajute sa-ti implinesti dorinta.
Alexa, de ce spui ca nu se transmite pe cale paterna? Ca la noi tocmai tati e vinovatul principal...

Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Hola fetele!

irip am facut si dublu si triplu (dr mea m-a trimis la tuate si nu indrazneam sa ies din vorba ei). Tinem pumnii sa fie bine totu!
Despre dr pt eco morfo recomand Dinu, Herghelegiu, Chitescu - daca cauti info de ei gasesti bune. Eu am facut la primii doi, dar pt ultima am primit recom de la dr mea.

mary1975 poate dc amesteci legumele cu ceva banana sau fructe care ii plac?

Alexa_H ai dreptate cu ce zici: dc sunt monozigoti/o singura placenta nu are nici o treaba cu ereditatea, e simplu-Dumnezeu a dat doi si gata s-a impartit oul. Nu se transmite pe linie paterna, ci doar pe materna-adica tendinta de a ovula doo oo vine clar de la mami. Ca tati nu are ovare

Va anunt cu incantare ca Ilincuta mea e si ea optkilistaaa!! la 1 an are 8300 cu 75cm. E bine de la dookilista cu 44cm.
Maruta e nookikista are 9700 cu 78. Mancacioase sunt amandoo si se pare ca Ilincanie a recuperat din diferenta. Uraa!

Am facut si noi turta duminica, am pus poveste si poze pe blog care doriti sa ne cititi!

Pupici la gemeniste si la burticozaure!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Pai tocmai, eu am inteles ca barbatii nu transmit gena gemelitatii. Exclusiv mamele pot transmite la fiice. Nu stiu daca ma insel...

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Gaitica, daca ai doua surori gemene, ai sanse enorme ca tu sa ai gemeni, crede-ma! Sotul meu are doi frati gemeni (fata si baiat) si intotdeauna am crezut ca unul din ei va face gemeni, insa norocul s-a refugiat in familia noastra! Asa ca nu dispera, Dumnezeu sa te ajute sa-ti implinesti dorinta.
Alexa, de ce spui ca nu se transmite pe cale paterna? Ca la noi tocmai tati e vinovatul principal...

Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

a nascut in aprilie 2009.

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Buna! Si sora mea a nascut de doua ori cu dr. Magda Petrache. Dar nu prea ma ajuta ca se intampla mai demult.
Nasa ta a nascut de curand? Ca daca da...iti trimit private message. :) Thanks!



Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Citat:
citat din mesajul lui gaitica78

Buna ALexa,
Nasha mea a nascut a Polizu cu Dr. Petrache. Spune-mi ce te intereseaza si vorbesc cu ea.

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H

Eu nu am facut. Mi-a zis ca nu e relevant pentru gemeni. Acum ca am si insomniile...retraiesc si imi amintesc de fiecare saptamana din sarcina, inca de la inceput. De cand, incercand sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea un bebe si viata se va schimba total, la ecografie la 8 saptamani ne-a zis: "felicitari, sunt 2." Iar sotul meu era sa se scurga pe jos. :))

Buna! Si sora mea a nascut de doua ori cu Dr. Petrache.
Nasa ta a nascut de curand? Daca da, iti trimit private message ca vreau sa pun intrebari delicate...iti dai tu seama. :P Thanks!

a nascut cineva sau urmeaza sa nasca la Bucuresti la Polizu...eventual cu dr. Magda Petrche?


Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!




Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Pai dupa cum am spus am cateva perechi de gemeni: surori gemene, verisori gemeni de la sora tatalui (fata+baiat), verisoare gemene din partea mamei, o alta verisoara sora cu gemenele a avut o sarcina cu tripleti care din apcate a pierdut-o si lista poate continua si mai "adanc", bunicii mei, atat din partea mamei cat si din partea tatalui, au avut frati gemeni ... :)

Am mai citit cate ceva depsre saricnile gemelare si ar fi mai multe cauze. sunt unele tipuri de gena care nu se transmit intr-adevar pe linie paterna, dar sunt si tipuri de gena care pot fi transmise. Mai conteaza si varsta - cica dupa 30-35 de ani cresc sansele de a avea gemeni, mai conteaza si alimentatia... Daca va itnereseaza detalii, va transmit documentul.

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Gaitica, daca ai doua surori gemene, ai sanse enorme ca tu sa ai gemeni, crede-ma! Sotul meu are doi frati gemeni (fata si baiat) si intotdeauna am crezut ca unul din ei va face gemeni, insa norocul s-a refugiat in familia noastra! Asa ca nu dispera, Dumnezeu sa te ajute sa-ti implinesti dorinta.
Alexa, de ce spui ca nu se transmite pe cale paterna? Ca la noi tocmai tati e vinovatul principal...

Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home


Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Eu n-am citit prea multe despre transmiterea ereditara, dar la noi e clar ca au venit gemenasii pe linie paterna sau e doar o coincidenta, dar nu-mi prea vine sa cred...

Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput