Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Ce fetite mari ai Roxxy2! Iti tin pumnii sa stea cumintele in burtica pana la cezariana. Chiar ca mai ai un pic.
Eu maine incep sapt. 35 si mi-au zis ca in sapt. 36 (pe 5 dec) decidem daca facem cezariana sau nu. Buburuzele mele sunt amandoua asezate transversal, mai bine spus pe diagonala, amandoua cu capul in dreapta. Eu nu prea pot sta numai in pat, dar ma asez daca simt ca nu mai pot.
Ma recunosc si eu in ce scrieti in mare parte. Picioarele nu imi sunt umflate decat putin, in schimb sunt mainile si primele degete le am amortite tot timpul.
Am sa intreb si eu dr. de injectiile de maturare a plamanilor. La controalele facute nu a fost vorba de asa ceva.

Week-end placut si sa dormiti bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anahadasa asa este,numar zilele,parca nu-mi vine sa cred ca peste 17 zile voi tine in brate micutele mele.
Am uitat sa scriu ca am degetele de la maini parca intepenite,ma dor foarte rau oasele de la maini si s-au umflat rau,de-abia am reusit sa imi scot inelul de logodna.
Nici eu nu dorm bine noaptea,ma trezesc de 2-3 ori si nu va spun cate visez.
Salmida,asa este,sunt grasute fetitele mele,va multumesc ca sunteti alaturi de mine,in curand va veni si randul vostru.
Joi cand am vizita o sa vorbesc cu doctora daca exista posibilitatea sa stau internata cele cele 6 zile pana la cezariana,cand am fost internata pentru serclaj am vazut ca erau multe fete internate care asteptau cezariana de saptamani sau altele care aveau diabet.
Va doresc o duminica frumoasa.Mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna, fetelor! Ma alatur si eu voua in calitate de viitoare mamica de gemeni. Este o sarcina obtinuta prin FIV. Nici nu am ramas bine insarcinata, nici nu am apucat sa ma bucur, pt ca au inceput oamenii sa ma compatimeasca. Si iata cum mi-a pierit tot cheful. Toata lumea imi spune de riscuri, nimeni de bine. Am mai capatat si o raceala care imi adanceste starea de frica. La voi cum a fost? Pentru fetele care sunt din Bucuresti, la ce medici mergeti? Sanatate multa si numai bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Bine ai venit Irip! Te inteleg foarte bine, la fel am fost si eu in primele saptamani; pe langa faptul ca eram amenintata cu avort spontan, toata lumea incerca sa-mi explice cat de greu e cu gemeni, ca mai am deja doi puiuti si ce mi-a mai trebuit, ca mai bine stateam linistita… Insa indiferenta e cea mai buna solutie si incearca sa gandesti pozitiv. Pe mine m-au ajutat mult fetele de aici, m-au incurajat chiar prin reusita lor. Asa ca, nu dispera, cum scria o alta mamica aici, nu-ti dadea Dumnezeu daca nu te vedea vrednica, asa ca bucura-te ca esti dublu binecuvantata si cu ajutorul Celui de sus vei reusi sa ajungi cu bine la capat si sa te bucuri de puiuti!

Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

irip: si eu am puiutii obtinuti tot prin FIV.nu te speria, lasa lumea sa vorbeasca. tit psun eu ca-s invidiosi. mie mi-a fost frica doar sa fie sanatosi puii si in afara de greturi la greu toata periuoada nu am suferit de nimic. abia asteptam sa-i vad, ma duceam in 2 in 2 saptamanai la eco pana dr eco s-a uitat cam chios la mine si mi s-a facut rusine. apoi m-am dus la luna. acum cei mici ganguresc langa mine si nu-mi mai trebuie nimic. ce pot sa spun ca dr mea m-a monitorizat f atent toata sarcina, am avut tratament de sustinere etc etc. asa ca sa ai grija de tine si de pui si in rest nu te mai supara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Bine ai venit Irip,sarcina usoara in continuare
Si ai mei mucosi tot prin FIV sunt obtinuti (la fel ca multi altii aici pe forum)
Toate cred ca am auzit cat de greu este si toata gama...toata aceasta vaicareala venita de la cei care nu au gemeni si habar nu au cum este.... toti se simt datori sa-si dea cu parerea . Nu lua in seama ce iti spun altii,e minunat sa ai gemeni. E, poate, mai greu si mai frustrant uneori,mai ales cand nu ai ajutoare si trebuie sa faci fata cu brio la doi micuti,care au programe diferite la inceputplus trebri casnice. Dar e atat de frumos cand incep sa creasca,sa constientizeze prezenta celuilalt, sa se joace impreuna....nu te mai saturi privind la ei.

Sunt momente grele dupa nastere, somn decalat,diversificare amanata sau refuzata, greva foamei,racelile, tantrumurile, disputele fratesti, anxietatea de separare, micile gelozii...dar toate la timpul lor.Mai este pana atunci
Bucura-te de sarcina cat de mult poti.... mie imi e asa de dor de perioada cand ii simteam miscand si imi vedem burtica dansand.....iar momentul cand am aflat ca am gemeni

tot noi,mai noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Irip cate saptamani ai? Ce DPN se estimeaza?

tot noi,mai noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

VIneri acum am facut 6 saptamani. Dna doctor mi-a dat ca dpn 1 iulie, cu mentiunea ca atunci voi avea 37 de saptamani, un termen rezonabil pt nasterea gemenilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Gabitza35, ce copii frumosi ai! Sunt minunati! Voi la cate saptamani ati nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Hello Irip,

si tu vii tot de la dr Dracea nu-i asa? Subscriu ca lumea care te compatimeste e de fapt invidioasa, cel mai tare ma enerveaza vorba: "vai, greu cu unul, d'apoi cu 2!!", ce-i asa de greu cu unul????? Noi am nascut la 37 saptamani, desi dr m-ar mai fi tinut o saptamana.
Sarcina usoara si bebei sanatosi!

Nu e nimeni de aici avocat?? Ma intrebam noi cu cine ar trebui sa ne luptam ca sa primim aceeasi suma si pt al doilea copil? Pai mamele care fac 2 copii pe rand primesc aceeasi suma pt amandoi si mai stau si 4 ani acasa, noi stam numai 2, primim si mai putin dupa care ne intoarcem la servici si cotizam din nou la statul roman, unde e logica??


mami de gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput