Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Ana, iti tinem pumnii, asteptam noutati, daca ai cum sa ne scrii de la spital.
Alexa, hai ca m-ai facut sa rad cu vulcanizarea... Eu stiu ca uleiul de in este cel mai bun pt. vergeturi, dar nu stiu daca este permis in sarcina... Oricum poti folosi dupa, dar iti spun din experienta, mirosul te doboara si din haine nu mai iese...

Amary 12+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor! Multumesc pt sustinere!
M-am internat ieri, prima noapte a fost ok, am dormit chiar bine, de dimineata mi-au recoltat pt un set complet de analize, au ascultat inimile puiutilor si totul este in regula. Ieri am facut ecograf si galustele au aprox 2.500, bineinteles +/-, baietelul este in pozitie craniana, iar fetita pelviana, insa oricum va fi cezariana asa ca nu prea conteaza, doar ca pitica ma loveste rau in coaste cand se intinde...
Medicul meu e hotarat sa ducem sarcina pana la 38 de sapt, adica sa stau in spital toate sarbatorile astea, si eu imi doresc la fel, desi nu-mi va fi usor. Burta creste de la o zi la alta, vergeturile inca n-au aparut (am doar cateva pe sold de la sarcinile precedente), cred ca tine mult si de constitutia organismului, eu sunt mai lata in solduri si n-am fost niciodata slaba.
Iau Ferretab in continuare, mi-a mai dat Natalvit, Scobutil, NoSpa la nevoie si Diazepam pt insomnii, dar n-am mai luat si parca mi-e groaza
acuma fug, maivb

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna, Ana!

ma bucur ca ai avut o prima noapte ok la spital. Hai ca o sa treaca timpul repede...te odihnesti maxim de mult. Iti tin pumnii sa decurga totul conform planului.

Am stat si eu internata o saptamana in spital prin vara, din cauza unor contractii nasoale si mi-au pus si mie perfuzii cu diazepam si scobutil. Cand am intrebat de diazepam, pentru ca nu luasem in viata mea...cu atat mai putin imi doream fiind insarcinata, o asistenta mi-a zis textual ca e "aspirina" ginecologului. Se recomanda de rutina mai ales cand esti internata, ca sa poti dormi si sa nu te stressezi.

Bebelinii tai au greutati super! Mult noroc sa ajungeti la 38 de saptamani, asa cum va propuneti. Dar in cazul asta, nu v-au internat prea devreme? Ar insemna sa stai aproape 3 saptamani acolo inainte de nastere. Din cauza distantei?

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Am facut si eu Diazepam in spital, n-am dormit nici cu el, apa de ploaie, dar este si relaxant muscular , de asta se da in contractii.

Haideti fetelor ca mai aveti f putin , dupa aia incepe greul frumos si placut


Mami de fluturasi gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Eu una abia astept sa nasc. Acum stau toata ziua singura in casa cu gandurile mele si nu imi place deloc. Prefer sa am activitate si sa alerg toata ziua...sa fie si plangacioase si maraite...cum or vrea ele numai sa vina o data acasa si sa ne bucuram de ele.
(Sa nu va luati de mine, daca imi schimb parerea peste cateva luni.)

Trebuie sa recunoasteti totusi, ca desi e greu si ai nervii intinsi la maxim cu multe ocazii...plus grijile cand racesc, fac febra, nu mananca, nu dorm...totusi e o binecuvantare si bucuria trebuie sa fie dubla. :)
Merita fiecare efort. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

A...am uitat sa scriu, Sugubina...ador blogul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

eu alerg pe la doctori cu ei si tot nu imi vine sa cred cat de insuportabil e gandul ca pot sa aiba probleme de sanatate. uf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Alexa, e mult de stat in spital,e drept, insa prefer sa ma chinui ca sa fie bine cu puiutii. Eu am domiciliul departe, 80 de km, sunt la a treia nastere, am placenta praevia si in plus sarcina gemelara e recunoscuta prin nastere prematura, de aia am ales sa fiu aici, sub supravegherea lor.

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

2APPLES, despre ce vorbesti tu acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Da. Asa e. E foarte bine ca stai internata. Daca e sa se intample ceva, esti supravegheata nonstop. Si ar fi periculos sa stai acasa, la distanta de spital.
Dar, cum nu are ce sa se intample pana nasti...iti doresc sa dormi ca lumea si sa mananci bine. :)
Sunt cu 3 saptamani in urma ta. Nu stiu ce simti tu, dar eu nu mai pot deja cu burtoiul.
Chiar citeam pe blogul Sugubinei, toate postarile ei din intervalul 32 saptamani-nastere...si ma regasesc in fiecare cuvant pe care l-a scris. Imi doresc din tot sufletul sa ajung si eu macar la 36 de saptamani....dar mi-e groaza cumva.

Seara buna!

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Alexa, e mult de stat in spital,e drept, insa prefer sa ma chinui ca sa fie bine cu puiutii. Eu am domiciliul departe, 80 de km, sunt la a treia nastere, am placenta praevia si in plus sarcina gemelara e recunoscuta prin nastere prematura, de aia am ales sa fiu aici, sub supravegherea lor.

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput