Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Ce chestie cu placenta/ele astea. Cum sa fuzioneze? Sau in cazul meu, tot la 32 de saptamani, cum sa se transforme dintr-una in doua.
Eu cred ca e destul de dificil de spus ecografic sau poate e inselator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna gemenistele!
long time no see!


Monas vai am citit patania cu babatia aia de s-a luat de tine ca lasi sa planga cupilu! auzi la ea ca cheama protectia copilului! merita pleznitaaa! (ps am patit si eu asa, da numa ma infiera cu privirea..)

elenacatalin felicitari pentru slabit! ti-a dat el dieta personalizata? a fost greu de tinut? Cu poftele cum ai rezistat? cu tentatiile..? mai ales ca acu vin si Craciunurile.

gabitza35 mama ce de lapte beti. La cel de vaca cand te gandesti sa treci?

amary09 mai depinde si la cine faci eco..ca experienta isi spune cuvantu. Bine si bebii sa stea in pozitiune. tu la cine faci?

hellen79 asta ca au bebeii colici ca ai nascut cu cezariana e cam unflata sincera sa fiu. Nu prea imi vine a crede. La noi nu au avut, au mancat combinat. Probabil ca au contat bibi-am avut Dr Browns. Ilincuta se strangea asa si chitzaia, da nici vorba de urlete, plimbat prin casa, crize cum ma speriasem.
Pt TA nu ti-a dat dopegyt? ca am luat si eu pana la 6luni ca tot aveam tensiune si ala merge la alaptat.

anna_a felicitari mamicoo! ce nume frumoase ai ales!

Alexa_H inca de la inceuput 9s si pana la final de sarcina toti dr = a mea si cei pt eco Dinu,Herghelegiu au zis ca e o placenta. La operatie dr mea zice ca a vazut un sept. La lab de anatomo patologie au zis ca e doar una-deci da sunt identice fiecare e juma de ou. Acu si mama si fratimiu cam incep sa le incurce si intreaba care e care, ca doara si Ilincanie s-a ingrasat, are obrajori.Deh e 8kilista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna burticilor si mamicilor,nu am mai intrat de ceva timp.
Anna_a,felicitari pentru fetite,sa creasca mari si sanatoase.
Hellen79,felicitari si tie pentru puii tai,sa le dea Dumnezeu multa sanatate.
Se apropie si randul meu,fetelor.
Miercuri care vine,pe 14 imi vor face cezariana si am ramas de acord cu doctora sa-mi scoata serclajul in aceeasi zi cu cezariana,nu cum era programat initial,pe 9 decembrie.
De-abia astept,nici nu mai pot dormi noaptea de ganduri,trebuie sa imi fac ceai de musetel ca sa ma ia somnul si sa stau linistita,imi fac fel si fel de ganduri,daca voi fi in stare sa le alaptez,sa le schimb si asa mai departe.
Saptamana asta am facut de 2 ori monitoraj(nu stiu cum se zice in tara),le verifica inimioarele fetitelor.
Ieri am mai facut inca o injectie ptr.dezvoltarea plamanilor,asta e a treia pana acum.
Doctora zice ca una are 2920 grame iar cealalta nu am inteles bine,cred ca gresit,pentru ca acum 2 saptamani mi-a zis ca ar avea 2885 grame iar saptamana asta ar avea 2650 grame.Oricum zice ca fetitele cresc bine dar acum nu mai iau mult in greutate.
Eu am astazi 36+2 saptamani deci miercuri voi avea 36+6,ceea ce cred eu ca e forte bine,eu doar speram sa ajung in saptamana 37.
Acum sa vedem ce va fi miercuri.
O sa va mai scriu in functie e timpul pe care o sa il am la dispozitie.
Fetelor care sunteti ca si mine cu burtica,mult curaj si speranta,ganditi pozitiv.
DOAMNE AJUTA SA FIE BINE.
in caz ca nu voi putea intra curand,eu va spun CRACIUN FERICIT SI UN AN NOU CU MUTA SANATATE,IUBIRE,BUCURII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

sugubina dobegyt mi-au dat si mie in maternitate dar mi-au interzis sa alaptez cu el si pe prospect scrie ca nu se alapteaza cu el, acuma stau relativ bine cu TA am 13 fara tratament, cardiologul nu a vrut sa-mi mai dea nici un medicament pt ca toate trec in lapte si ca nici nu as avea probleme asa grave
biberoane avem avent o parte primite mostenite si am mers tot pe ele cu ce mai aveam nevoie si bani sa le schimb parca nu-mi vine sa dau, dar o scoaptem noi la capat, important sa nu pierd eu laptele care e parca din ce in ce mai putin, si as vrea sa le dau macar 3 luni ideal ar fi 6 dar nu cred ca voi avea lapte pana atunci

roxy la mine bebei au avut aproximativ val de la ultima eco, cu 4 zile inainte doar un pic mai mici, dar 2650 e ok
ai mei au fost in placente diferite dar seamana unul cu altul de zici ca sunt gemeni univitelini,doar ca baiatul e un pic mai brunetel si nu seamana deloc cu mine - zici ca am fost mama purtatoare
eu cu vecini am alta problema cica nu se aud deloc, nu stiu ce se asteptau ca daca sunt 2 sa fim circul ambulant

36+ si



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Roxxy ce tare , mai ai putiiin ! tinem pumnii va fi bine! Grasani bebeyy suuper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_H


Oricum, sper sa scap de cosmarurile cu nascutul de Revelion cand sotul meu se duce sa o ia pe doctorita de la nu stiu ce petrecere, si ea e beata. :P

Va doresc un weekend placut!





2 placente, ca am fct FIV si am pus 2 embrioni, slava cerului ca nu s-au divizat.

auziti si voi ce pati o fata de la fiv: iese beta mare, ne bucuram, acum aflam ca 1 bebe s-a pus in uter, dar nu mai are activitate cardiaca, iar celelalt e in trompa.sa ii multumim DD pt copiii din burti si din patuturi.

2 placente, 2 embrioni diferiti.
azi am fct mare bosketareala, am mers in vizita 2 ore fara copii, iar acum am luat 3 filme si facem cinema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Gudmorning leidiz,

Sunt cam buimaca pt ca ieri am avut zi plina rau. Au sosit soacri-mea si sumnata-mea dis de morning si apoi a inceput alergatul. Du soacra la o pomana, du cumnata la o treaba in oras, du mama la cosmetica si luat soacra de la pomana, du soacra la concert Adamo (io cu sotu' be-am ras ca nu credeam ca mai traieste Adamo), ia mama de la cosmetica, ia soacra de la concert in creierii noptii. Bine ..mai mult sotu-mi a alergat da' ne-am mai agata si noi cu copiii de cate-un drum. A fost un talmes balmes ..copchii nu prea suporta si pe buna dreptate atata miscare in casa, telefoane sunand, usi deschise, tocuri pe gresii si etc etc. In fine, bine ca a trezut ziua de ieri. Azi ne tragem rasuflarea si noi si cei mici. Io ma cam gandesc ca cei din exterior ar cam trebui sa se gandeasca inainte de miscari din astea de trupe, sau poate exagerez? Cred ca exagerez.
hellen: asa si la noi la inceput, se plangeau ca nus e aud. insa acum nu se mai plang e un taraboi cateodataaa..si nopatea Fabi urla pana vin cu laptele de zici ca-l tragi pe roata.
roxy: ce greutati superbefelicitari.
mary: ce de-=a dinti aveti! noi avem doar doi si pe aia la Fabi. in rest liniste pe linie cu dintii.
adipapazi: acum am inceput si eu sa mai ma uit la cet-un film cap coada, ca pan acum le lasam balta in favoarea somnului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna dimineata mamici si viitoare mamici de gemenasi,

Roxxy, sunt niste grasane, o sa fie bine, iti tinem pumnii...

Sugubina, m-am hotarat ca pe langa ecografiile de la doctor, sa mai fac si asta de dublu plus toate morfologiile la Iosup, am facut si in sarcina trecuta morfologia, cred ca e OK (sper).

Cele dintre voi care reusesc sa vada un film acasa cap-coada, sunt tari... Eu nu am reusit, ultimul film vazut (unicul cred de cand am copil) a fost la cinema "Discursul regelui" (cam demult) si copilul a stat cu soacra-mea in weekend.....



Amary 12+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

mary ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna fetelor!
Felicitari Anna! Ma bucur ca sunteti acasa, ca va descurcati, din ceea ce ai scris am dedus ca esti o mamica puternica, stii ce vrei, asa ca nu-ti ramane decat sa te bucuri de cele doua comori!
Alexa, si la mine s-a vazut o singura placenta, medicul mi-a zis ca probabil au fost doua si s-au unit, acuma nu stiu ce sa mai cred, dar sincer, nici nu auzisem de gemeni identici de sexe diferite...
Eu maine ma internez, peste 2 zile implinesc 35 de sapt si probabil ca voi ramane in spital pana la cezariana, 2 sau 3 sapt, depinde cum reusesc sa mai duc sarcina. Gravidutelor, voi v-ati masurat mijlocul? Eu eram curioasa, doar ca nu am metru in casa...

Ana, mami de doi strengari si 34+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput