Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

aaaa
ieri i am scos in IOR......i am dat jos din carucior si dai joaca
care mai de care sa adune diverse de pe jos, Robi zici ca are radar, orice kkt era in mana lui si evident ca apoi in gura...
dar au calarit topogane, leagane, balansoar
http://qik.com/video/46288580, sper sa se deschida

apoi au mancat super bine, ca o luasem razna, nu mai mancau mai nimik
si azi dimineata au ras un canoi mare de mar cu avocado, de 3 zile nu mai mancasera fructe

acum astept sa se trezeasca, sa fie gata papa si ii duc din nou in parc la locul de joaca(in IOR mergem)

poate mai apare vreuna din voi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna mamicutze de gemenasi,

N-am mai imtrat, m-a palit o raceala, combinata cu greturi, exact ce-mi lipsea... Am ace in gat, ameteli, dau la boboci.... Sunt convinsa ca daca nu as fi fost gravida cu gemeni, nu as fi crezut ca mamicile de gemeni sufera atat de tare... V-am mai zis, la primul copil (acum imi dau seama), pe langa cum sunt acum, era parfum

Imi place ca sunteti vesele, desi este asa greu... Eu ce sa mai zic, mai am un copil de doi ani, miorlaie mereu, nici acum nu doarme noaptea, nu ma inteleg deloc cu el... Nici nu pot sa-mi imaginez cu inca 2 care zbiara, nu dorm, nu mananca
Si ce vorbeati de burtici... Eu mai am o proaspata operatie verticala de cezariana, 7 kg si burta au ramas acolo desi sincer m-am straduit, dar n-a mai vrut sa revina

Probabil la mine nici n-o sa-si dea seama lumea cand voi naste



Amary 11+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Ioi,ce ne asteapta! Insa nu va ingrijorati voi, ca asa neepilate si nepensate, pt picii vostri tot sunteti cele mai grozave din lume! Cat despre relatia cu cei dragi, eu eram irascibila din cauza oboselii, astfel ca ii plasam pe copii sotului, ii scoteam pe usa si cat stateau ei doua ore in parc eu dormeam si eram alt om! Mari minuni face si somnul asta, serios!
Amary, lasa ca abia esti obisnuita cu pampers, alaptat, sterilizat... Si cand or avea gemenasii doi, trei ani va fi momentul potrivit pt a reveni la silueta dinante si-apoi cine va fi mamica tanara, frumoasa si cu trei ajutoare de baza? La mine primii doi sunt apropiati ca varsta, asa am vrut noi, sa simta ca au un frate/sora si a fost mai usor decat daca era distanta mare intre ei pt ca multe chestii le-au invatat unul de la altul. Asa ca, nu dispera, copiii raman o binecuvantare!

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna seara,
Am inceput si eu sa ma mai ocup deja de mine, ieri m-am vopsit, ca-mi crescuse radacina calumea, mi-am facut si manichiura, dar pe reprize, acum o unghie, peste un sfert de ora alta unghie si tot asa , dar pana seara a fost gata .... Sa stiti ca burta mai am si eu, de fapt e exces de piele, care sper eu sa se mai retraga putin, nu e asa inestetic, dar e acolo ..... Saptamana trecuta am fost prima oara si la aerobic sa vad daca-mi place, ca nu mai fusesem pana acum, si tare bine mi-a prins, de-acum martea si joia seara plec de acasa.... Va veni cineva sa-l ajute pe sot cam 2 ore, ii dau 5 lei pe ora si e super multumita, iar de adormit copilasii ... nu-mi fac probleme, ca ei adorm singurei, imediat ce ii pune pe burtica.
Va trebui sa ma epilez saptamana viitoare si sa ma pensez si gata pot spune ca am inceput sa am si grija de mine.
Fetelor, sincer, sunt momente cand e liniste in casa, toata lumea doarme, dar eu nu am chef sa fac nimic ptr mine, pur si simplu stau cu laptopul in brate si ma uit ba la un film, ba la poze sau mai citesc cate ceva pe net.
Sper sa-mi revin, ca parca m-am saturat si eu. Aaaaa si mananc muuulte dulciuri, cu rost si fara rost .... si cica vreau sa dau si 3 kg jos .....
Va pup , sper sa fi petrecut si voi un weekend frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

din seria che guevara, azi am lasat copiii cu soacra si sotsul si am haladuit in mall 3 ore. bai, 3 ore de libertate, va inkipuiti? am mers cu prietena mea, care are si ea copil de 1 an si 9 luni, lasat cu sotzul acasa. radeam de ne prapadeam de fericire ca facem pozne ca in studentie, am probat o mie de rokii si ne certam care e mai cu fundu mare, mai cu tzatzele lasate si mai cu burti la vedere.am cumparat una singura pt prietena noastra din canada si ne-am superdistrat.
eu mi-am gasi o fata tare buna de 24 ani care vine dimineata la copii, este super super, sta 5-6 ore si ii dau 550 roni.a mai ingrijit 2 gemeni de la 6 luni la 4 ani. am fost cam suspicioasa cand am aflat varsta, dar este super super. zice ca mai are o cunostinta care poate face babysitting. vrea vreuna? macar part time.
mirela, singura cu ei in parc? esti prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-adipazi-pai eu sunt singura cu ei in parc de la 10 zile, ce?unul ca un sac de cartofi pe umar ca era nervos,unul in carut..duceam carutul de 30kg cu 1 mana.cea stangamai trebuia sa-i tin si capul, ca era mic si pricajitcand au inceput sa-si tina capul,mi s-a parut mai lejer,am echilbrat altfel piticul in brate.cand a inceput sa se agate de gat singurel,ei..parfum, nene.cand i-am ridicat in fund la 6 luni,cu spatar pe verticala,au zis -saru-mana mama,asta vroiam! si au devenit alti copii! mult mai cuminti! mai intorc capul catre un tractor,o masina, mai se uita la peisaj,mai ii ia somnul..ii dau in leagan, celalalt casca ochii la copilasii din centrul de joaca-sergiu e mai observator defeldc au suzeta in gura le mai dau o frunza in mana,o faramiteaza si sunt tare incantati-dc nu au suzeta,ar baga-o pana in faringe cat as clipi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-din folclorul gemenistelor stresate-vai dar cum puteam eu lipsi?acus ma alatur.se culca la 22 in ultima vreme,sonia nu are nici un dinte-gingia in schimb e gogosar-se vad amandoi de jos prin ea,astept sa pocneasca.cum ziceam se culca la 22-ma apuc sa gatesc, in timp ce fierbe mancarea spal vase,bibreoane, mancam, merg la dus la 23,24 mi-e sila sa fac baie ca ma gandesc ca treb sa stau in picioare, iar dupa colt ma asteapta plapuma calduroasa,in fine aburi fierbinti ma relaxeaza,dar vai de mine, nu pot pierde timp pretios spalndu-ma pe cap-am acum aprul scurt,ar dura 5 minute spalat de 2 ori si clatit-dar..aleg sa nu.revin la pat.ma intind.atipesc. il aud pe sergiu..sstt...ssstttt..si incepem o noua nopate, o noua zi..
- ptr mine unele zile sunt usoare,usoare de nu-mi vine sa cred.ne jucam la propriu, radem,dormim, mancam.dar atat fac, nu curat,mancare.dar sunt momente cand ,ma gandesc cum ar fi fost cu unul.uneori nu reusesc sa-i adorm simultan-20% din dati.urla unul, altul, trag de mine sa fie luati in brate sa-i adorm, ptr ca nu-i pot lua pe amandoi,si unul vede ca celalalt e luat, nu vrea si pace sa doarma singrel.sonia poate face asta. dar e ambitioasa si vrea sa-si tina puctul de vedere.pana la urma cedeaza.imi lipesc piciorul de ea,o mangai pe spate,sergiu isi balangane piciorul pe langa ea-fiind tinut de mine in brate,eu in fund pe pat,si pana la urma-cedeaza.dc nu, strang din dinti,si unul e lasat sa urle,pana adoarme celalalt.
-alteori ma enervez, ptr ca vreau sa-mi fac un sandwich-un amarat de sandwich.si nu apuc-unul se caca, am baia in curte,asa ca ii spal in lighenas pe pat,imi aduc ustensile-lighean,apa calda, sapun, prosop, servetele,dezbracre pantalon,dres,pampers.spalalre, imbracare, aruc apa afara, aduc alta apa,apoi copil nr.2, ma asez turceste la tv, dupa 5 minute, sergiu se screme iarrad, plang, dar treb sa pregatesc iar ustensilele,alte haine ca le-a patat pe toatesi sandwich-ul meu? cine mai are nevoie de el?inainte ungeam felia de icre meticulos pe paine cu cutitul,fara cute,acum rup coltul,deschid frigiderul o infig in castronul de icre si apoi o bag in gura,in timp ce merg spre ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-sunt nervoasa pe sot-pai pe cine altcineva?ca nu vad alta fiinta,dc nu iesim din casa,cum am facut de 1 sapt-raciti toti 3,sonia febra,eu frisoane..muci,aspirat,picaturi, nurofen,panadol,aspirat..dc imi spune ca vine de la servici la 4 sambata si vine al 6 ,pai de la 4 la 6 imi ies nervii pe nasdc imi spunea ca vine la 6,nu era decat un mic nerv de moment..dar asa, ma gandesc mereu la jugulara luimi se pare ca cheltuie banii-pai cum, ca doar el iese din casa,nu?incerc sa ma calmez,si reusesc de multe ori,dar uneori..ma nerveaza ca al meu carut nu incape in metrou,troleu..as pleca in alte parcuri,in mall-uri,magazine, cu un copilcu 2 e alta povestee si iarna de vina,asta vara stateam 6 ore in parc..ba singura contempalnd natura,jcandu-ma cu unul dc dormea celalalt,ba cu mamici de copii unici,o barfa,o inghetata mancata pe fuga,dar ieseam din casa.ma imbracam cu altceva decat pijamalele
- ca tot vb- eu arat mai bine ca inainte slabind 20kg,dar nu se vede frate, ca n-am mai iesit din pijamale, trening de o sapt..asa ca dc nu ies nu m-am mai pieptanat, par csurt, tras o mana prin el..dar azi. azi..azi am facut ceva deosebit-cel mai lung dus de cand am nascut-de 30 minute.am frecat fiecare bucatica a corpului,am masat-o, am simtit mirosul gelului de dus-ce bine e sa ai gust si miros, mi-au lipsit ultimele zile,zici ca mancam hartie,si ma spalam cu apa platam-am si spalat pe cap.am pus si crema regeneratoare 5 minute.da, va vine sa credeti?am schimbat si pijamalelesunt o mamica de gemeni implinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, hop si eu, subscriu. Vreau la coafat, epilat, shopping, cafenea, librarii, plimbare pe corso etc.
Nu mai intru in detalii.. Si eu ma simt neingrijita.
Un singur subiect a mai ramas: viata amoroasa :) what about sex life?

Dragelor, cuprinsa de oboseala, stres&izolare, am fost cu mama aseara la un concert, sotul a stat 4 ore cu fetele. Mi-a prins bine, dar cu o floare nu faci primavara..

Viata mea se desfasoara pe aceleasi coordonate, papa&parc, carucior, spalat, schimbat, culcat, sterilizat, gatit, totul in cerc.

Din 23 ianuarie ma intorc la job, o sa-mi lipseasca 'cercul meu vicios' :)

fizic sunt obosita, dar psihic ma simt bine, fericita, implinita cu fetele mele minunate...

Adipapazi, locuim amandoua cam in aceeasi zona, nu vrei sa iesim impreuna la parc? Am aflat de la o alta mamica de gemeni de tine.

Cu draaaaaaag.

PS saptamana asta imi fac programare la epilat si pedichiura, va jur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

haha, deci toata lumea e in aceeasi oala:)) bun asa, imi mai revine moralul, cel putin nu sunt doar eu:)) Mai nou imi dau cu creme (majoritatea ramase din sarcina) dupa ce se culca ei. Si mi-am facut si niste programari, desi money-money la pamant

Mergi la inceput