Cum se paraseste domiciliul conjugal

Cum se paraseste domiciliul conjugal | Autor: pisigri

Link direct la acest mesaj

Am o prietena care se afla intr-o situatie dificila.

Sotul ei (de 30 de ani casatoriti) bea mult si a devenit violent. Nu cunosc mai multe detalii si amanunte pe tema asta, stiu doar ca se gindeste sa plece de acasa si sa divorteze.

Nu stie - si nu stiu nici eu - care sunt pasii corecti pentru a face asta.
Se teme ca daca pleaca din casa intr-o noapte in care sotul redevine violent, va avea de pierdut la divort si partaj. Nu este deloc in situatia de a-si permite sa piarda material putinul care i se cuvine, este pensionata anticipat pe caz de boala si nu are nici un ajutor/sprijin in afara unei mame si ea pensionara si bolnava.

Banuiesc ca nu ar vrea sa isi vada sotul pe la politie; pina si acum spune ca atunci cind este treaz este un om piinea lui Dumnezeu. Nu cred ca vrea sa il terfeleasca, sa ii faca rau. Vrea pur si simplu sa scape din situatia asta, vrea sa isi poata lua hainele din casa, vrea ca la partaj sa se imparta corect totul (stau la casa undeva in afara orasului).

Deci: cum este corect dpdv legal sa procedeze in asa fel incit sa nu i se poata imputa la divort modul in care a plecat de acasa?

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Pisigri, nu am sfaturi concrete direct pe subiect dar stiu ca daca vrea sa ateste sau sa demonstreze ca sotul sufera de alcolism exista o singura modalitate. In timpul unui episod sa cheme salvarea, poate mentiona ca persoana se simte rau si crede ca este in coma alcoolica. Salvarea vine, constata, eventual le poate spune ca nu e un episod izolat, si primeste astfel o constatare medicala, o dovada. Este singurul mod de a certifica alcoolismul in lipsa cooperari persoanei afectate.


Mami de Gazii mica si frumoasa Al Doilea Anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Bau!

Modalitatea legala si fara interpretari ulterioare este de a pleca la domiciliul PARINTILOR ei. O prietena a mea fb a trecut prin situatie similara [doar ca nu bautura era problema] si avocatul de atunci a sfatuit-o sa mearga acasa la parinti, pentru ca NU va fi interpretat ca "parasire de domiciliu", indiferent de perioada de timp. In rest, ORIUNDE in alta parte, poate fi categorisit ca parasire de domiciuliu si deci, in defavoarea ei.

Daca este important partajul, atunci, ar trebui sa aiba rabdarea si abilitatea de a isi aduna, in liniste, si cand e singura acasa, cat mai multe chitante/adeverninte, orice poate demonstra participarea ei la cumpararea obiectelor. Sa isi faca o lista cu tot ce este important de partajat pentru ca, la divort, se va decide pentru FIECARE obiect in parte.

Copii au? Daca da, probabil sunt majori si cred ca ar trebui pregatiti dinainte, adica prietena ta sa vorbeasca cu ei despre necesitatea gasirii unui mediu linistit, si de stabilit impreuna cu ei planul pe pasi distincti, pasi legati de etapele divortului.

Bafta multa sa scape cat mai... "nejosnic", desi, orice proces are un risc mare de scandal si situatii f nashpa.

Calm, si iar calm.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
Banuiesc ca nu ar vrea sa isi vada sotul pe la politie; pina si acum spune ca atunci cind este treaz este un om piinea lui Dumnezeu. Nu cred ca vrea sa il terfeleasca, sa ii faca rau. Vrea pur si simplu sa scape din situatia asta, vrea sa isi poata lua hainele din casa, vrea ca la partaj sa se imparta corect totul (stau la casa undeva in afara orasului).

Daca-i asa de ce nu discuta cu el cand e treaz si sa se desparta de comun acord?



Cheama norocul, dar da si din maini. (Plutarh)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

E greu sa discute cu el cind e treaz...acum de exemplu, il asteapta de o saptamina sa se trezeasca. El nu lipseste de acasa, e pensionat si el.
Pe mine nu ma duce mintea decit sa ii spun sa se duca la politia locala si la medicina legala, cind o mai atinge.
Mama ei locuieste in alta localitate; desigur ca o putem duce acolo daca pleaca pina la urma.



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput