Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***367***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

floricule - eu chiar nu te-am tocat? (oi fi facut-o doar in gand?)

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate




la mine in lista nu apari.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

tufete cunoscatoare am urmatoarea intrebare: de unde cumpar o acadea buna? ca vreau sa aduca mosul nicolae (eu am in cap cele ca niste discuri cu rosu si alb in care e infipt un betisor
de vazut, am vazut in galerie la car4 la un stand care vinde dulciuri dar parca nu prea imi inspira incredere

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

tufete cunoscatoare am urmatoarea intrebare: de unde cumpar o acadea buna? ca vreau sa aduca mosul nicolae (eu am in cap cele ca niste discuri cu rosu si alb in care e infipt un betisor
de vazut, am vazut in galerie la car4 la un stand care vinde dulciuri dar parca nu prea imi inspira incredere

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate




Cea mai buna acadea este cea facuta de tine din zahar ars. |Restul ...esti constienta ca is multe e/uri si coloranti identic naturali.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

denisamada - e tipul de medic cu care imi place sa am de-a face: e luminoasa, calda, clara in exprimare, transmite liniste
imi place mult familia ei, intelegerea fara cuvinte, doar din priviri, gesturi si simtiri
dar sub toate astea, am descoperit o mada care are nevoie de multa dragoste, caldura, mangaiere, sustinere, pentru a acoperi tristetea ramasa din incercarile prin care a trecut in viata
eu una nu o vad ripostand taios si vehement daca ar fi cumva "jignita"(e muult spus); ba din contra, eu o vad inchizandu-se in carapacea ei insa pastrand zambetul pe buze
tare mi-ar place sa ma invart prin bucatarie cu mada facand prajituri (nu stiu daca nu as incurca-o) cu casa mirosind a vanilie si brad, cu colinde pe la geam




PS: am uitat sa spun ca am remarcat adelakele usor dolofanit

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

floricule - 1.ia spune-mi mataluta pe indelete (grame, minute...) cum sa fac asa ceva
2. eu sunt preciza ca am "zis" de tine

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Hello! am reusit si eu sa recuperez.
In primul rand ca sa nu uit. DENISA, pe mine nu m-ai caracterizat.
Am vazut si lista lui Floric, multumim pentru munca titanica depusa. Vad ca nici GIANINA nu m-a caracterizat, eu tineam minte ca da, acu sa vedem ce zice ea.

In al doilea rand legat de hschooling si invatamantul in strainatate, e mult de discutat la acest subiect si nu am nici rabdarea si nici cheful sa ma lansez inr-o dezbatere sau explicatii mai lungi.

Pe scurt: am avut ocazia sa vad life nu doar in teorie si cum e cu hschoolingul si cu invatamantaul din strainatate mult prea slavit de noi romanii.

Hschooling,uschooling, am vazut la o vecina de a mea cu o situatie buna si aplicat copiilor mai mici in totalitate si partial la baiatul cel mare care acum e la liceu. Hschoolingul nu mi, ni (incluzand caracterul lui Kathi), se potriveste, nu sunt deacord cu el pentru ca limiteaza acea invatare informala si adaptare in societate, etc, etc. Aprob parerea Ilincai.

Invatamantul din strainatate este din pacate vazut de noi ca pomul laudat si nu e deloc asa. Eu l-am vazut si experimentat si in Olanda si aici. Invatamantul primar si secundar de multe ori este slabut (ca sa nu fiu mai radicala) si nu exagerez. (ma refer la cel de stat nu privat). E adevarat ca pune accent pe inclinatiile copilului, ca e mai lejer etc, nu neg ca are si puncte bune insa nu ii ofera copilului o baza solida de cunostinte care sa-i aduca acel plus de inteligenta.(si nu ridic in slavi nici invatamantul romanesc care te invata de toate intr-o programa mult prea incarcata ) O prea mare inclinatie spre aptitudini si lejeritate nu e intotdeauna cea mai buna. O minte nelucrata nu poate fi nici evaluata corect si nici dezvoltata. Fac o paranteza invatamantul primar si secundar de aici e chiar mai prost decat cel din Europa. Cea mai buna dovada sunt copii romani care ajung la facultate in strainatate si sunt mereu de departe cei mai buni. Dar in strainatate nu conteaza asa mult daca nu mergi la facultate, piata fortei de munca are nevoie si de muncitori si instalatori si etc asa ca nu e bai daca nu toti copii sunt destepti chiar daca ar putea fi. Asta e realitatea. In ce priveste invatamantul superior, e altceva. Intradevar universitatile din strainatate sunt in mare masura mult mai bune, cu baza materiala mult mai bine dotata (biblioteci, laboratoare), cu sisteme de evaluare mai bine puse la punct, cu proiecte de cercetare, cu imbinarea perfecta intre practica si teorie. Asadar va rog nu faceti greseala sa generalizati. Si inainte sa aruncati cu piatra in sistemul romanesc de educatie ganditiva ca sunteti produsul lui si datorita lui radeti si va minunati de strainii care incurca Budapesta cu Bucuresti, care la intrarea in facultate afla cu stupoare ca nu mai exista URSS (caz intalnit de mine acu cateva saptamani), si care nu doar ca n-au citit o opera importanta a lui Keats ( cum zicea Monnvas de Patul lui Procust), dar nici macar nu stiu cine e.
Avem exigente mari pentru ca am avut o baza de cunostinte si un nivel de solicitare din partea scolii care ne-au creat premizele de a critica si a dori mai mult.

Maaama ce m-am lungit, pai daca asta a fost pe scurt ore ce ar fi iesit daca intram in detalii?

Mami de Gazii mica si frumoasa Al Doilea Anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

In alta ordine de idei:

Felicitari lui Bogdi pentru realizari. Dodo cum am spus in caracterizare, capul sus, fi mandra, umfla-ti pieptul si bucurate din plin.



Mami de Gazii mica si frumoasa Al Doilea Anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui
azi avem sedinta la scoala pt serbarea de Craciun...


Si noi... din pacate nu cred ca reusim sa ajungem... (ma rog,noi la gradi, dar tot suntem neseriosi...)

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Gianina, da tu crezi ca eu am facut vreodata acadele. Doar zahar ars. Care nu e decat in culoarea ”caramelului”. Adica nu o sa iti iasa cu dungi. Pe bat, nu am pus ci doar am mancat bucati.

Cred ca is scapari in colectarea datelor. Astept reactii si apoi ma duc in urma.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Am vazut ca vorbiti de mochete, super, a picat la tanc subiectul pentru ca noi avem aici mocheta si e veche si vreau sa o schimb si nu ma pricep ca acasa aveam parchet asa ca nu m-a interesat niciodata. Asadar am nevoie de sfaturi din partea fetelor care au sau au avut mocheta. Inafara de a cumpara mocheta trebuie sa mai cumpar si altceva, gen margini, chestii de prins, etc. Trebuie sa lipesc mocheta sau nu? cu ce o tai? pot sa o pun eu sau trebuie sa chem pe cineva specializat? Pisik voi cum ati facut in camera la Ana?

Mami de Gazii mica si frumoasa Al Doilea Anisor

Mergi la inceput