Sa spulberam sfaturile soacrei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Sfaturi bune de la soacra:

- sa alaptez copilul macar 12 luni (sotul a fost alaptat aproape 1.6 ani);
- sa scot zilnic copilul la aer curat;
- am invatat sa gatesc, sa ma gospodaresc si cu putini bani;

Sfaturi mai putin bune:

- a fost casnica cca 10 ani, prin urmare o super mama si super sotie si asteapta acelasi lucru de la mine (rufe curate/calcate la dunga, curatenie si mancare proaspata zilnic, ceea ce-mi doresc si eu sa realizez, insa asta ma frustreaza caci nu am timp fizic pt tot).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Sfaturi bune :

-Fii puternica si nu nu te lasa demoralizata de trecut
-Nu fii o mama prea protectoare
-Fii chibzuita cu banii, dar rafata-te atunci cand simti !
-Nu tolera frecvent greselile sotului ( am apreciat asta deoarece e o fire dificila , si totusi a reusit sa vada lucrurile si din perspectiva mea )
-Fii totul pentru cel de langa tine , si fa in asa fel incat prin micile gesturi de zi cu zi , sa nu il indepartezi ( l-am luat ca pe un sfat venit din partea unei bune prietene )
- Fii o doamna

Sfaturi rele :

- Iarta-i infidelitatea sotului ( nu sfatul in sine , ci justificarea stupida ca ... deh, tot la mine s-a intors !!! )
- La 3 luni ale lui Luca : " da-i sa guste salata de icre " !?!?!?!?! What !?!?!?!!??!

Iar restul (chestii rele sau rautacioase) nu le-as putea incadra la categoria "sfaturi " ci mai mult mod de viata , stil , fel de a fi , caracter , etc.

-


de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

An de an cand punem varza la murat, ma ajuta mama si in fiecare an, ma intreaba, oarecum cu sfiiala:" ai facut ceva?"
V-am bagat in ceata, nu?

Ei bine, mama are o "buburuza pe creier cum ca varza nu trebuie pusa la murat daca cu o noapte inainte ai "pacatuit", ca cica se baleste." Si de fiecare data mooor de rusine, din cauza penibilului situatiei.

As da orice sa-i dovedesc contrariul, caci varza se cam baleste in fiecare an, nu din cauza pacatului, ci din cauza caldurii din garaj sau a verzei insasi.
Pe la voi cum e?
Asta e sfatul nasol, dat de mama.
In rest, e o tipa de nota 10


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Asta cu varza e tare ! Nu am mai auzit asa ceva !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Hai ca este amuzant! Chestia cu "pacatuitul" am auzit ca se aplica si la muraturi Daca faci toca poca se strica muraturile

Aici peste ocean nu mai imi fac griji in privinta verzei murate pentru sarmale. O cumpar la borcan gata murata si foile sunt mai subtiri si gustoase decat la mama acasa.

Mi-e greu sa separ sfaturile socarei in bune si rele. As recomanda nurorilor proaspat pricopsite cu soacra sa nu se enerveze pe sfaturile/comentariile nedorite facute de soacra.
Urmezi ce-ti convine, iar restul le ignori cu eleganta. Daca incepi si polemizezi atunci este ca la hora: odata prins in ritm trebuie sa joci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

dada
m-am amuzat copios cu varza murata


propunerea mea pentru toti posesorii mai vechi, mai noi..sau viitori de soacre este sa schimbe putin paradigma ..
si sa se gandeasca la un lucru simplu... ca se vor afla si ei la un moment dat in acest rol


eu, ca mama de doi baieti fac des acest exercitiu





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">despre Zana Maselutza



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

An de an cand punem varza la murat, ma ajuta mama si in fiecare an, ma intreaba, oarecum cu sfiiala:" ai facut ceva?"
V-am bagat in ceata, nu?

Ei bine, mama are o "buburuza pe creier cum ca varza nu trebuie pusa la murat daca cu o noapte inainte ai "pacatuit", ca cica se baleste." Si de fiecare data mooor de rusine, din cauza penibilului situatiei.

As da orice sa-i dovedesc contrariul, caci varza se cam baleste in fiecare an, nu din cauza pacatului, ci din cauza caldurii din garaj sau a verzei insasi.
Pe la voi cum e?
Asta e sfatul nasol, dat de mama.
In rest, e o tipa de nota 10


uneori gandesc prea mult....


Super tare n-am mai auzit asa ceva!
Si eu sunt in categoria nurorilor feicite, imi iubesc soacra foarte mult, mama si mai si. Ii respect foarte mult si prima data cand mi-a zis Stefan cand era mititel ca o sa aiba grija de mine cand am sa fiu batrana si o sa ma duca la doctor mi-am dat seama ca spune ce vede in familie si cat de mult conteaza exemplul parintilor pentru copii. Cum te porti tu cu parintii tai asa o sa se poarte copii tai cu tine, asta e parerea mea. Insa eu am parte de niste socrii minunati, nu stiu cum ar fi soat daca ei ar fi fost altfel.

L categoria "sfaturi sacaitoare" (nu le zic rele , ar fi cel cu infofolitul copilului si infasatul cand era mititel. In rest nu-mi aduc aminte sa-mi fi dat vreodata sfaturi rele sau sa incerce sa-si impuna propriile pareri, peste ale mele.

In categoria "sfaturi bune" ar fi cele cu gospodaritul, m-au invatat, ambele, multe lucruri bune, imi aduc aminte concret si revin.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu propun sa spulber soacra,a mea.

pe scurt:la 3 zile l-a abandonat pe sot, la luat inapoi la 10 ani,cand era gravida cu prima cumnata,a divortat si ca sa obtina casa d ela socrul meu.a obtinut-o,dar sotul nu a locuit acolo.
a aparut si a doua cumanta,toti 3 copii intr-o garsoniera cu bunica,ea singura intr-o casa de 100 m patrati.la 14 ani, sotul dat la camin.
sotul a cumparat cas ape numele bunicii lui,bunica a murit,soacra a mostenit si a castigat procesul d evacuare din casa,a noastra,ca nu faci acte cu mama ca ii dai 30 de mii de euro.
sfaturi:mama,divorteaza,ca trebuie s aiti intretii surorilre.suroriile s-au purtat la fel.
ne-a reclamat la politie ca ne-am casatorit,ne-a dat in judecata de 11 ori.
nu stie de existenta nepotului.
ei?sa o spulber sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ffff tare faza cu varza!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Amuzanta faza cu varza, intr-adevar

Ca o paranteza, alinuk: e de admirat indemnul tau la toleranta, insa nu e chiar atat de simplu.Cu toatele vom ajunge soacre la un moment dat, insa comportamentul tine de caracterul fiecareia si de felul de a fi, nu de titulatura de soacra.Sunt sigura ca prea putine femei pleaca la drum cu ideea fixa ca s-au procopsit cu acea soacra din povesti.Desi e cam nepoliticos, ti-o dau exemplu pe bunica mea, mama tatalui, care e super fresh activa si vesela pana ajunge el acasa, moment in care o apuca toate durerile, se simte rau, e deprimata.Tata nu crede si se consuma ca uite mama lui iar nu e bine...si asa a fost toata viata, mereu a simtit nevoia sa practice acest gen de santaj sentimental (cred ca pot sa-l numesc asa). In fine, ideea e ca nu merge mereu cu vorba buna, cu explicatiile, cu discutiile la masa rotunda...uneori e nevoie sa fii transant.

La subiect, sfaturi bune din punctul meu de la mama (soacra mea nu-mi da sfaturi deocamdata):
- sa nu cumpar prea multe jucarii si sa le ofer prin rotatie ca sa evit plictiseala/suprastimularea
- sa nu obisnuiesc copilul cu televizorul
- sa-i citesc si sa-i arat carti
- sa respect orarul de mancat si somn

Sfaturi mai putin bune:
- sa dau ceai si apa cand era bebelus mic si sa-i bag lapte praf ca sigur n-am lapte destul..am ascultat atunci si-mi pare rau.

Mamica de Razvan (24.05.2010)
www.sos-animale.ro" target="_blank">adopta un catelus
poti ajuta si tu
www.lowcostroutes.com/ro" target="_blank">zboruri ieftine

Nu exista un loc mai bun decat AICI. Cand notiunea ta despre ACOLO a devenit un AICI vei obtine imediat un alt ACOLO care, din nou, va arata mai bine decat AICI.

Mergi la inceput