Strugurasi de sept-oct 2011 **06**

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

am lipsit 2 zile din peisaj si cate vesti bune aflu!!!

andreea felicitari pt dintuc!!!!!!

Hayat adorabil iepurasul Razvanel!:))

abmariana si strumful tau ce cumintel este. ma bucur pt voi ca ati reusit sa va reluati viata sociala.

irinush4u , may voua ce sa va zic saracele. sa mai indurati putin ca sigur trec. acum sunt mititei toti strugurasii nostri si au nevoie de noi mai mult ca oricand. mara (zic eu) a trecut prin puseul de 10 saptamani si a fost greu ... plans inexplicabil pana se invinetea la fata, scaune moi, agitatie maxima. dar a trecut. din cate am aproximat noi ne-a tinut cam o saptamana jumatate.

lena nici eu nu am gasit negru in kkul fetei. habar nu am ce poate fi...
in privinta durerilor de spate sunt si eu la apel.


sei elena e mult prea simpatica!!!!!!!! e asa frumoasa sa o mananci! o declaram miss struguras? :)))

Citat:
citat din mesajul lui May3

fetelor, de maine vreau sa fac un experiment o saptamana si sa-i dau numai sa suga. mai des de 3 ore cum are programul de mancat acum.
va rog ajutati-ma cu un sfat cum sa fac?
cele care alaptati. cum dati? la o ora, la doua? cand plange?
mie nu-mi place deloc cum mananca si ma gandesc ca asa o manca mai mult.
trage 10 min la san si gata. apoi ma chinui cu biba si daca mananca vreo 20-30 ml.
daca ii dau numai biba, bea cu foc 60 ml si dupa aia incepe joaca de-a soarecele si pisica si cu greu o fac sa mai manance pana la 100 ml...
si din cate stiu eu si din cate vad cat mananca ai vostri, ar trebui sa manance peste 100 la greutatea ei (5180gr), nu?
deci, pls, cum sa fac cu alaptatul?


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


may nu stiu daca e cel mai bun sfat insa eu am reusit sa alatez linistita atunci cand nu m-am mai uitat la cea si nici la gura ei sa vad cat mananca. nu sunt mereu pe faza cand vrea sa manance si atunci incepe sa maraie putin, dar de obice imi dau seama cum cauta cu gurita dupa mancare. eu i-am dat si la 10 minute diferenta, si la 3 ore, dar astea mai rar. de obicei mananca pe saturate la o ora jumatate, doua. cand eram mica statea si o ora mufata, acum rezolva o tita si in 2 minute daca e flamanda... daca tot ti-ai propus un experiment fa-l pana la capat. lasa-te in voia ei. ca mananca 3 min ca mananca 30 da-i tita. fii doar providerul nu si gestionarul. ma bucur ca ai luat alegerea asta. daca o sa reusesti nu o sa iti vina sa crezi cat e de simplu sa alaptezi. a, si eu habar nu am cat mananca in ml ci in "mama da` ai fost flamanda nu gluma, mi-ai golit tita".:))) am imprumutat un cantar acum cand a fost stricata la burta sau ce o fi fost, dar nu am reusit sa ma lamurez nicicum cu cantaritul inainte si dupa masa. pe cantar arata ca ar fi mancat 30 ml...








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

ohooo, ce ati mai scris cat m-am mosmondit eu la un mesaj
bujo, foarte tare faza cu limba spaniola, i-ai zis-o bine la tanti aia

sei, pana la urma asa fac cu SSC-ul, il iau si gata, fie ce o fi. Imi pare rau ca nu ii mai place Elei in wrap...spr sa nu patim la fel, sa mai dau si o gramada de bani degeaba. daca s-o intampla il vand pe okazii.
Apropo de dermatita, o mamica de la iulie -august spune ca a scapat de dermatita cu calciu gluconic, uite , al treilea mesaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168386&whichpage=5

oricum , parerea mea este sa incerci pe pielea ei chestii cat mai naturale,neprelucrate, nu cosmetice chiar si bio, toate au chimicale in ele. Va pup pe amandoua, sper sa treaca toate problemele

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Helenutza.. nu , ma refeream la cealalta Elena... dar bucurosi de oaspeti oricum
Eu ii puun supozitor dupa minim 5 zile... desi ma gandeam ca mai mult de 4 sa nu o las...

Anilansa.. multi inainte.. si noi sapt asta facem 10 de cand ne cunoastem, iar acu 2 sapt am facut 4 ani de la nunta..
Ce frumos e cu 2 copii.. mereu ma impresioneaza fiecare mamica in parte...

Jade am citit articole ca mamele linistite au copii fara colici... zicea si o dr la tv ca nu alimentatia provoaca durerile copiilor ci agitatia mamei..acum ca o fi sau nu adevarat..

VOI luati cadou de Craciun bbeilor mici? eu tocmai ce i-am luat jucarii de 300 lei , in ideea ca o parte le voi pune sub brad, insa i-i le-am dat pe toate.. si chiar nu stiu daca are sens sa ii mai iau ceva de mos, mai ales ca ii cumpar constant si excesiv de multe lucruri

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Cu placere mikka
Noi am primit marsupi plus si e varianta mai veche. Sotului ii place f mult, wrapul de ex nu-i place deloc (si nici lui Dani nu-i mai prea place in wrap... nu stiu de ce... poate ca-i cam strans acolo la piept ca nu i-am scos inca piciorusele, in marsupi in schim ii place ). Poate te intrebi de ce vreau sa cumpar unul cand am deja... pai varianta veche nu e asa lata intre picioare si mie mi se pare f important lucrul asta. Si daca vrem sa-l ducem pe bebe intr-un SSC trebuie sa fie ceva foarte bun. si deci eu acum trebuie sa decid intre manduca, marsupi plus si boba carrier Daca aveti posibilitatea mai bine sa le vedeti pe ambele! Oricum eu cred ca o sa-i placa sotului tau marsupi plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

helenutza multam pt informatie
tot de pe site ul asta pusesem si eu ochii pe unul laica cu ultrasunete
asta o fi bun ?

_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ce jucarii ai luat seidana ?
eu vreau sa i iau catelusul vorbitor sau omida vorbitoare
poate si telefonul vorbitor
mai studiez

_


de T 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

completare :))

May intr-adevar eu nu pot lipsi decat o ora maxim maxim cand doarme sau dimineata cand e bine dispusa si se joaca cu oricine. in rest doar daca o pot lua cu mine pe unde trebuie sa merg, recunosc insa ca nici nu prea mai ies oricum din cauza vremii reci - cumparaturile le face sotul, in vizite am mers de vreo doua ori dar cu ea, coafoare`manichiururi adios. suntem consemnate la domiciliu pana la primavara. :))
te-ai gandit ca incercand experimentul cu alaptatul exclusiv poate nu o sa o dai peste cap, ci din contra o sa se linisteasca lucrurile?

mikka11 felicitari pentru botez

bujo si eu am primit sfatul de a o invata pe olita la 5-6 luni. poate pe post de piscina pt ratuste doar..........

alayna tine-te tare.

m-as apuca de baut cafea decofeinizata. am voie? ajuta cu ceva la oboseala? sunt mereu nesatula de somn...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza si de la noi!

Alayna - sper ca vei fi linistita in curand!

Pinkisor - super site-ul. Ai comandat de la ei? Sunt de incredere? Oare nu au si magazin de desfacere pe undeva?

Bujo - am mai pove eu cu experientele mele ref la alaptare.... Ma apucasem si acum sa reiau in linii mari insa am sters! Nu vreau sa plictisesc spunand aceeasi poveste. Important este ca sunt fericita si multumita cu varianta aleasa; defapt toti suntem fericiti asa si asta e tot ce conteaza

Azi este ziua sotului si sambata am incercat sa ii fac o surpriza - in conditiile in care se mai poate...cu bebe nonstop dupa noi. Asa mi-a venit ideea ca poate ar fi fun si util sa povestim cum ne surpridem sotii, ce idei au rezultate placute etc. Eu una nu prea am imaginatie la capitolul asta si asa ma chinui cand e vb de ceva...Poate invatam unele de la altele...ce ziceti? Voi ce cadouri/surprize le faceti? Cu ocazie sau fara...

Va si va trimit o raza de soare printre atatia nori si ceata...


mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lore... toti sunt miss si mister struguras doar avem cei mai frumosi copii nu? .. mult a tinut puseul.. noi pana acum am avut pusee de maxim 2 zile (hai 3), si urmeaza cel de 3 luni care cica e cel mai greu..
Tu nu ne faci film? nu ne dai raportul cu achizitiile Marei la 3 luni?
Eu beau cafa fara cofeina.. ajuta oarecum prin placebo, mai ales ca sunt in permanenta cu dureri de cap..
Si cu intarziere si scuzele de rigoare
LA MULTE LUNITE MARA!!!!!!!!!!!

Mikka. multu de ideea cu calciu, o sa intreb pediatra de imi raspunde la telefon vreodata app voua va raspunde pediatrul la telefon? Ca gluconic nu e injectabil? oricum s-a putea sa aiba carenta pt ca transporta la picioare mereu..Sper sa va fie de folos SSC , si sa va bucurati din plin de ea/el..
Tu si pinky ma zapaciti si pe mine sa ma uit dupa un carrier.. imi doresc si eu mult insa parca ma retine "neplacerea "Elei din wrap , si parca vad cum arunc banii pe fereastra..

Vecinul de deasupra renoveaza apartamentul.. si Ela e atat de speriata de sunete,, e numai cu ochii in tavan

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mikka felicitari pt botez

eu il iau pe T cu mine peste tot , niciodata nu l am lasat acasa
si la coafor si la ginecolog si la cumparaturi , peste tot a fost
ca sa nu mai zic ca cel mai cuminte e la mall
mereu zic ca o sa stau in mall de la deschidere pana la inchidere

_


de T 2+


Mergi la inceput