tratament cu untura de bursuc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Oh, cum as putea sa iau in serios o asemenea intrebare ?! Mai ales ca intentioneaza "sa aplice" tratamentul pe un copil de 4 ani !
Ar fi interesant de stiut ce raspunsuri ar primi pe un forum medical...

Un copil de 4 ani are voie sa manance carne de porc slaba, nicidecum sa ingereze in mod constant diverse cantitati de untura animala.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Du copilul la un pneumolog pediatru priceput, eventual vino cu el la doctor in Bucuresti, daca urmati indicatiile si tratamentul cu strictete, e imposibil sa nu se tine astmul sub control.Si apoi trebuie sa stii ca copiii cu astm sunt mai sensibili, deci racesc mai des.
Lasa bursucul in pace, nu asta e solutia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Daca intri pe google,acolo sunt foarte multe articole,chiar si din presa si reportaje din emisiuni tv.Am crezut ca poate aflu mai multe de la mamicile de pe acest site Ai mare dreptate chiar am dat pe google sa vad ce spun de untura de bursuc si surpriza afecteaza ficatul . Chiar nu auzisem de asa ceva oare se merita sa recurgem la asa ceva acum cind totusi sunt atatea medicamente? E alegerea ta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Cu "Genunchi de rama" a incercat cineva sa trateze copilul pana acum ???
Acum serios vorbind du copilul la un pneumolog si incearca si un homeopat...dar mai bine nu face experimente cu leacuri babesti pe copil
Fim-ea nu are astm dar este foarte sensibila, capteaza orice, oricand,oriunde, de ex acum este bolnava de mai bine de o luna si jumatate in continuu de cand cu gradinita, a fost mai intai amigdalita pultacee, dupa aceea laringita, faringita, enteroviroza si iar faringita cu toate astea prima oara cand i-am dat antibiotic in viata ei a fost abia acum la 2 ani si 9 luni pentru amigdalita.Ea raceste de cel putin 4-5 ori vara si iarna fara numar si este bine mersi, fara antibiotice, fara imunostimulatoare (doar niste homeopate) si fara leacuri babesti.Si contrar aparentelor (pt ca se imbolnaveste ff des) toti medicii la care am fost au spus ca este un copil santaos cu un sistem imunitar f bun.Concluzia era ca...chiar daca copilul tau raceste des nu inseamna ca nu are un sistem bun imunitar iar daca este vb despre astm acesta se poate tine in frau cu medicatie usoara, chiar homeopata si regim alimentar sanatos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lililiteni spune:

prin acest lucru se deosebeste de celelalte grasimi am spus,ca ca datorita acestei calitati are proprietati curative.esti blonda???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui lililiteni

prin acest lucru se deosebeste de celelalte grasimi am spus,ca ca datorita acestei calitati are proprietati curative.esti blonda???


ce noroc pe mine sa ma trezesc jignita pt ca nu iti impartasesc dorinta de experimente pe un copil de 4 ani.
si, nu, nu sunt blonda si nici nu am fost vreodata.

ai inteles ceva din toate raspunsurile celor care si-au facut timp pt tine ? sau continui sa cauti cantitatea exacta pt a-ti "tratata" copilul cu untura de bursuc.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ei, na acuma, te-oi fi suparat ca te-a facut blonda dupa ce ai luat-o asa la misto...

Si nu inteleg pana la urma ce e atat de amuzant si de luat la misto.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Vedem lucrurile diferit.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Eu sunt anti tot felul de babisme, dar de data asta va rog eu frumos nu sariti pe fata.... depinde din ce zona a tarii esti, pe cuvant de onoare.
Va spun cu tot respectul ca stiu cazuri, insa numai aici in zona asta a tarii (o fi mai saraca si mai neinformata) de tratamente cu untura de bursuc. Chiar recent am prins o discutie intre doua mame, asteptand sa ne iasa odraslele de la cursul de dans de la Palatul Copiilor, despre aceeasi problema.
Da, aici se practica, in special la copii si in special pentru boli de acest gen. Nu stiu daca as da vreodata copilului meu asa ceva, ma oripileaza ideea, dar probabil daca ajungi disperat o faci si pe asta...toxica nu cred sa fie...
Chiar sotul a achizitionat odata pentru un coleg din alta zona a tarii niste untura dintr-asta ca auzise omul ca pe la noi exista...stiu ca vroia sa-i administreze baiatului care avea astm daca nu ma insel.


Deci se practica si inca la greu pe aici, pentru asta bag mana in foc.
Insa eu tot pe la doctori tind sa te trimit, pe la cati e nevoie pana dai de un tratament adecvat.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

poti sa incepi sa experimentezi tu ca mama prima data, timp de doua trei saptamani. cate o lingurita dimineata pe stomacul gol. si apoi incearca sa-i dai si copilului.

pe mine numai ideea de untura-grasime in gura ma ingretoseaza, dar sa-i dau copilului? si el sa inghita ca asa vreau io.

acum mai am o dilema existentiala, cati bursuci trebuie sa fie ucisi ptr a exista untura pe piata???

Mergi la inceput