Aditia de os la maxilar ... reportaj de pe front

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

wow, Mirela, m-ai speriat de moarte

si eu trebuie sa fac intr-o luna aditie de os in vederea unui implant!
nu ma gandeam ca e asa rau, brrrr mi-e frica deja

apropo, fetelor cu aditie: mie mi s-a spus ca ma costa 1000 de euroi aditia asta (cu os natural , ca cel artificial, granule, cica nu ar fi eficient, ca am lipsa mare de os); cum vi se pare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

1000 euro aditia si apoi plus alti bani implantul?
ce de bani fac dentistii astia
pe mine ma costa 600 euro implantul dentar (fara aditie osoasa, am avut noroc ca nu era nevoie)

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

da, Giulia, o groaza de bani!
eu am luat un voucher la un cabinet dentar, pentru implant + bont protetic + coroana, cu 1200 lei, deci scap destul de ieftin in privinta asta; dar aditia asta ma "usuca" la buzunare

sunt curioasa daca astea sunt preturile sau incearca doctorul asta sa-si acopere diferenta de la voucher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


La mine in momentul extractiei (era o radacina de masea cu o coroana draguta deasupra) mi s-a pus material granulat ca sa se formeze osul si la operatia de care va spuneam l-a scos caci nu se formase un tesut dur, ci o bazaconie.
Pretul anuntat la mine cu implant si coroana pe deasupra e de 2200 euro.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

In 2 saptamani ma prezint iar la dentist sa vada cum a evoluat aditia si presupun (sau sper) ca o sa treaca la implantul propriu zis.
Fetele care au mai facut asa ceva - ce urmeaza de acum?

va pup
m

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Eu nu am avut nevoie de aditie, dar partea de implant mi s-a parut f. usoara.
Sub anestezie mi-a dezlipit gingia de pe os, mi s-a facut o mica gaura in os(probabil cu "bormasina") si a insurubat implantul, apoi a cusut gingia peste implant. Nu m-a durut nimic, am avut anestezie locala, simpla, cate 2 injectii pentru fiecare implant, nu s-a umflat nimic, toata operatia a durat 40 de min pentru 2 implante. Dupa 5 zile mi-a scos firele si apoi am asteptat vreo 5 luni sa se integreze implantul in os.
Apoi, mi s-a descoperit implantul si mi s-au montat bonturile de vindecare (un fel de suruburi ce ajuta gingia sa se vindece corect in jurul implantului). Cu bonturile de vindecare am stat cam o luna, timp in care mi s-au luat amprente ptr coronite. Fiind masele nu am avut nevoie de coronite provizorii ptr ca oricum nu se vedeau. Cand au fost gata coronitele, bonturile de vindecare au fost inlocuite cu coronite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Apoi, mi s-a descoperit implantul si mi s-au montat bonturile de vindecare (un fel de suruburi ce ajuta gingia sa se vindece corect in jurul implantului). Cu bonturile de vindecare am stat cam o luna, timp in care mi s-au luat amprente ptr coronite. Fiind masele nu am avut nevoie de coronite provizorii ptr ca oricum nu se vedeau. Cand au fost gata coronitele, bonturile de vindecare au fost inlocuite cu coronite.


deci asta ma asteapta pe mine acum...doare montarea bonturilor de vindecare?la mine e o singura masea...

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Gulia, procedura se face sub anestezie si nu simti nimic. Dupa ce trece efectul anesteziei s-ar putea sa doara putin. Depinde de cum s-a vindecat gingia peste implant. La mine un implant se vedea prin gingie si acolo nu m-a durut deloc. Peste celalalt gingia era groasa si m-a durut destul de tare in prima zi, si apoi suportabil inca vreo 2-3 zile.

Mergi la inceput