MONTIGNAC (165) ...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna de dimineata

Nina, buna-buna cafeaua . Acum o savurez si eu. Interesanta chestia cu germeniii de grau. Eu ii folosesc la wassa si sunt perfect monti. Dar gustul? A schimbat ceva?

Dana, intr-adevar am mancat multi carbohidrati in ultimul timp, probabil pe motive premenstruale. In plus simt acut lipsa legumelor proaspete . Si nu,nu vreau sa mai slabesc, ma multumesc cu mentinerea

Ochidut, felicitari tie si sotului pt kg pierdute . Te cred ca fiind inconjurati de atatea tentatii e greu sa rezistati. Eu zic sa incercati sa evitati chiar greselile majore gen cartofi, paine alba, dulciuri mai rarut. Nu va fi chiar un dezastru asa.

Trebuie sa arunc si eu un ochi la brownies alea ca prea le laudati

Despre sport, deocamdat fac kinetoterapie de doua ori pe saptamana si o data merg la aquagym. Iar din ianuarie zice kinetoterapeuta ca pot sa ma bag la pilates, tinut tot de ea. Sper sa reusesc sa ma tin cat mai mult mai ales ca impusc doi iepuri dintr-o data: imi protejez si coloana de alte evenimente neplacute si voi fi si missa ( a se citi frumoasa si modesta )

Ani de Stefana (23.01.2008)

Portocale pentru Mos Nicolae

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Puishorule, nu mi s-a parut ca ar da vreun gust germenii aia. ei simpli au gust de seminte, mi se pare mie, dar in sos... neglijabil.
Ochidutz, faina surpriza ti-a facut cantarul tau.
Brindu, cum ti-a iesit escalopul?
Child, nu se intareste crusta de tarate prea tare? la paneul de mozzarela ma refer.

meniul inca nu-l stiu, sa vedem. la MD o sa fie un pahar de lapte cu germeni de grau.

Va pup si la multi ani ptr ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Neata la pranz si de la noi. Eu tot am impresia ca azi e luni si ma gandesc ca n-am ce raport bun sa dau.

Azi- lapte cu fulgi ovaz
g pere
Pranz- spaghete cu sos de rosii
Apoi nu mai stiu ca tre s amai gatesc ceva cand dorm copiii.

Eu am o durere de stomac, mareee. Sunt si racita si am luat neste medicamente, eu care nu prea iau, cred ca de la ele, ca de la mancare nu are cum sa fie.
O sa-mi fac niste covrighei ceva azi sa rontai sa-mi mai treaca. O reteta aveti?

Am facut si eu ieri o budinca- mi-a adus moshu-mama o tigaie dry cooker si am pus dovlecei, ciuperci, ardei rosu, ceapa verde si am facut un sos cu tofu si faina de mei. Si rosii. A iesit delicios, au mancat toti.
Sa vedem azi ce mai improvizez.

O zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cris, laptele de la MD a fost degresat? Aici e o reteta de saratele http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/20161/Retete-Montignac-Saratele/ , una de covrigei http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/25188/Retete-Montignac-Covrigei/ si una de covrigi http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12642/Retete-Montignac-Covrigi/ .

Detaliezi un pic sosul ala? Tot cautam ceva retete cu mei sau cu hrisca. De fapt la hrisca am renuntat pt ca mi se pare exagerat de scumpa :(

Ani de Stefana (23.01.2008)

Portocale pentru Mos Nicolae

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mare sarbatoare mareee...sa fii sanatoasa, linistita si fericita PUISOARO si sa vii sa ne mai incanti cu ideei de bunatati de le incerci sau le inventezi

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

cris, dar meiul are IG mare, din cate stiu eu. peste 50. deci n-ar trebui mancat decat eventual in faza a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha inca nu am incercat escalopul dar cred ca o sa-l in seara asta ca am di tati: ceapa, ciuperci congelate, ardei si suc de rosii..si am luat si niste bulanase dezosate de pui special pentru escalop

de unde ai luat germanii aia ca parca imi suna cunoscut ..adik parca parca am vazut si prin carrefour cand eram acasa si cred ca a luat mama o data si aveau gust de ceva samanta necoapta..ca fasole cruda parca(ma insel??)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna ziua!!

LA MULTI ANI pt ieri.
LA MULTI ANI PUISOARO si sa ai parte de tot ce e mai bun

Cand ii am pe amandoi acasa,mai rar pe laptop,avem o conventie facuta si o respectam .
Ieri am facut wasa,Doamne,a avut un succes nebun,piciul deja refuza biscuitii lui deliciosi in favoarea feliilor de wasa,lucru care ma bucura enorm de mult,iar sotul a fost si el multumit.Concluzia:azi refac reteta .
Meniul ieri:
MD:lapte,branza,gem si compot
P:mancarica de praz cu masline,la care am pus si ciuperci.Din pacate am stricat tot gustul cu tarhon,desi nu il suport din sarcina,am vrut sa respect reteta.Big mistake.
C:salata de rosie cu ceapa
G:clementine si struguri.

Saddie eu in K. nu gasesc decat foarte rar alimente Monti,si atunci cate un sg fel,nu am de unde alege ceva bun pt mine.
Ieri am gasit in sfarsit orez salbatic,l-am preferat pe acesta in detrimentul celui integral din cauza Ig-ului.

Meniu astazi:
MD:wasa cu unt,rosie si branza
P:ciuperci cu cascaval la cuptor
C:salata de varza cu rosie
G:compot,alune crude

Smantana de care cumparati voi?Se poate face si frisca din ea?Am o reteta diplomat pe care as vrea sa o incerc de Sf Nici-o-laie ,dar vreau sa ma asigur ca e Monti.
O alta intrebare:care e painea Monti?Am citit despre ea dar detalii nu stiu,e posibil sa fi trecut peste,ma ajutati un pic??

Va pup si o zi faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Escaloapele voastre suna tare bine,cred ca maine voi face din muschiulet de porc,de asta mai am in casa.

Nu am reusit sa ajung in Carrefour pe motiv de pici acasa pentru a ma aproviziona cu faina integrala,asa ca am cumparat grau din K. pe care l-am macinat la vechea rasnita de cafea a mamei mele.Mi-a iesit wassa foarte gustoasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gabi painea monti e aia cu volume egale tarate/integrala
cat despre produse monti...daca stai in iasi ai carrefour gasesti acolo mai multe chestii "monti" dar fii sigura ca nu o sa scrie monti pe ele
smantana de frisca pe care o fol fetele e cea lichida Dorna care nu are asa multe grasimi ca smantana obisnuita(daca ai vreun penny prin iasi...eu luam de la penny spantana lichida fara zahara..cum are la Dorna)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput