Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Giuliana, m-am vopsit, spalat, uscat, dar dupa am ieshit imediat afara. Porii mai sunt deschisi o vreme, si e frig raaaaaaaaau. Asta e..



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


asa suntem noi femeile....pt frumusete uitam de sanatate. Iti doresc sa te insanatosesti repede si sa nu ia papusa mica de la tine raceala.
Eu sunt happy ca mama e bine, maine o externeaza, ma duc sa o iau si sa o duc acasuca si nu stiu dupa cate zile sa o primesc la noi, desi medicul a spus ca e bine, i-a trecut raceala, mie imi este frica sa vina la bebe

Legat de cat papa bebeii nostri la o masa, Eric papa maxim 100 ml, ffffff rar 130, 140, poate o data pe saptamana si indata are 3 luni. L-am cantarit ieri si are la 2 luni si 3 sapt, 6200 g. Cand vad ca ai vostri papa cate 200 sau 180 sau mai mult, ma intreb al meu de ce papa asa putin?

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






nu ar trebui sa ti faci deloc griji, dc eric are la aproape 3 luni 6300, pai iustin are la 4 luni greutatea asta. parerea mea este ca eric mananca f bine si nu e bine sa fie prea gras.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

ilida, eu stiu ca nu e bine sa usuci rufe in camera in care dormi.
eu una usuc rufele doar pe balcon, pt ca imi place sa "le prinda aerul rece".

eu momentan nu am umidificator pt bebe, dar vreau sa cumpar ceva in care sa pot pune si cateva picaturi de esente de eucalipt si alte uleiuri terapeutice, care desfunda nasucul si miros frumos.:)



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana
Legat de cat papa bebeii nostri la o masa, Eric papa maxim 100 ml, ffffff rar 130, 140, poate o data pe saptamana si indata are 3 luni. L-am cantarit ieri si are la 2 luni si 3 sapt, 6200 g. Cand vad ca ai vostri papa cate 200 sau 180 sau mai mult, ma intreb al meu de ce papa asa putin?



Andra e nascuta tot pe 26 august si acum are 4,700 gr, nascuta cu 3kg.

Nu am mai intrat in ultima vreme pt ca incercam sa ne obisnuim cu biberonul, eu pe 12 decembrie trebuie sa ma intorc la birou. Problema mare este ca nu accepta bibele nici cu LP nici cu LM, ba chiar refuza si sanul

Dupa ce ca nu a luat cine-stie-ce in greutate, acum slabeste

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Crisspy, poate e vorba de asta: http://www.askdrsears.com/topics/breastfeeding/common-problems/nipple-confusion
Inteleg ca rabdarea e singura solutie, mai aveti ceva timp pana-n decembrie sa se obisnuiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Adra mersi de link, am citit, foarte interesant. Unele chestii se aplica si la noi.

Ma supara situatia asta pt ca speram ca pe timpul zilei sa manance din biberon si seara, noaptea si dimineata sa suga la san. Insa se pare ca pt Andra e totul sau nimic.

Ce este si mai frustrant este ca in aproape 3 luni a luat numai 1,7kg ceea ce este foarte, foarte putin.

Oricum nu am alta solutie decat sa o obisnuiesc cu biberonul incet, incet. Asta cu riscul de a-mi refuza sanul complet - aici recunosc ca la cat am insistat cu alaptatul (si cat mi-am dorit eu sa pot face asta) imi e destul de greu sa accept ca se termina.

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Carmen imi pare rau ca Matei a cazut din pat, sper ca nu a patit nimic.
Babylicious multa sanatate.
Ilida eu usuc rufe in casa dar nu in camera unde dormim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Crisspy imi pare rau ca te chinui cu Andra,
Felicia ma bucur ca ti-ai mai revenit, stiu ca nu e usor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Anda, nici Eliza nu se rostogoleste, si are 4 luni! Nici nu pare sa aiba de gand, si nici nu este prevazut ca se rostogolesc copiii la varsta asta... Al Loredanei s-a rostogolit la 4 luni si...stai linistita, cand va fi pregatita o va face-o. Daca era o problema ti-o semnala doctorul, asta presupunand ca al tau e intreg la minte, nu ca tuta mea...



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)

Da.al meu s-a rostogolit si atunci de doua ori si....gata.De atunci nica.

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Ce liniste e pe aici
Fetelor pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Multumesc pt raspunsuri dragele mele

crisspy, e o domnisoara finuta a ta, o faci balerina...draguta de ea, parca prea putin a luat in greutate totusi nu? va doresc multa sanatate si sa fie totul bine

Pai incerc sa nu-mi mai bat capul, il las sa pape cat vrea, chiar daca papa sub 100 ml sau 100 ml la o masa.. De la san papa 100 ml dar LP niciodata mai mult de 90ml

Azi am fost iesiti toata ziua, sunt obosita, nici baie nu am chef sa-i fac, ma storc si ma bag la somn.
Va pup cu mult drag si ma iertati daca nu raspund la fiecare in parte, am si eu o varsta(hahaha) nu ma tin neuronii mereu, apoi mi-e teama sa nu-mi dau cu parerea aiurea la ceva

va pupu

Mergi la inceput