Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

laura, seara iustin mananca cam 300 ml. oricum rade 220. sigur sigur.
dar doarme 8 ore dupa.

si ziua cam rade la fiecare masa 180. rarisim sa rada 150-120. oricum o ia vertiginios la fiecare masa spre 200 ml. e adev ca mananca mult mai rar, cam la 4-5-6 ore. dc ies afara cu el mananca cam la 6 ore.


miha, nu cred ca toti racii sunt inchisi in ei. iustin al meu e f sociabil, adora sa l plimb cu masina si iesim zilnic, cel putin 4 ore, de la varsta de 10 zile. barem eu aproape zilnic ma duc la mall, sau prin baruri/terase de nefumatori, sau la shopping, munte, parcuri, vizite pe prieteni si atarn cu orele..
dar e adev ca dc stau in mediu ff galagios, bebelushii se epuizeaza si apoi plang mult pana adorm. de epuizare. nu toti, dar majoritatea. depinde de fiecare copil si este posibil ca imi sa semene sensibila ca tine si e normal sa fie supra stimulata de orice stimul si sa reactioneze asa. pana la urma bebelushii au si ei personalitatea lor, care poate mai seamana si cu a parintilor.
ori tu esti o femeie f sensibila.


in seara asta i-am luat si eu colacel lui iustin si l-am pus la inotat. a fost usor mirat si putin timid pt prima data, dar nici n a plans, nici nu s-a speriat. cred ca incet, incet, o sa i placa f mult.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Mariaruxi, fiecare bebel are ritmul lui, oricum de la o zi la alta fac progrese.Eu ieri ma plangeam ca nu intinde manuta spre jucarii si azi a intins.Prietena mea are un bebel de 5 luni si o saptamana, perfect sanatos si inca nu se rostogoleste nici macar pe o parte.Nici fetita mea nu se duce de pe spate pe o parte.

Miha ce te "bucataresti"...hmm si suna bine.Ador legumele la cuptor in special telina si pastarnacul.Tiramisu nu am facut niciodata, desi ador dulciurile.Cu siguranta o sa-ti iasa toate delicioase.Imi ce progrese a mai facut, a inceput sa se rostogoleasca?
Legat de centrele astea pt copii asa mici, ma gandesc oare se bucura ei acum de colectivitate?!
Legat de ras in hohote, am ras ca la cea mai buna gluma cand am auzit-o pe a mea.Si sa vedeti in ce circumstante.Sotul imi spunea ceva, care m-a facut sa rad.Ea fiind la mine in brate vazundu-ma si auzindu-ma ca rad s-a pus si ea pe un ras adorabil cum numai un copilas poate sa o faca si, radeam toti trei in hohot...A FOST MINUNAT!Si am observat apoi ca nu rade decat daca o provoc...incerc sa simulez un ras zgomotos si incepe si ea.Cu alte mijloace nu am reusit sa o fac sa rada, nici cu jucarii, nici cu maimutarele mele nici prin gadilat.

Fetelor eu nu mai alaptez si vreau sa ma apuc de o cura.Stiti vreuna echilibrata, care da si rezultate?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna seara fetelor!!!

Dupa o lunga absenta vin si io! Mai taras, mai grapis, mai cu un ochi vesel unul trist, ies si eu din groapa si incet incet vad ca lumea nu e chiar atat de neagra si sumbra

Ma bucur sa vad mamicile cum mamicesc de zor aici!!! D-aia cuibul nostru e plin de cupii frumosi, dolofanosi, cu atitudine si mai ales FERICITI!!!

Pupa mama pe toti in parte.


Despre noi ce sa va zicem: avem o zana care de pe acum ne mananca urechile: mie la propriu!!! De la 7 dimineatza cand se trezeste pana pe la 6- 6,30 seara suntem cam tot timpul in priza.
E o galagioasa si o mancacioasa si tot ce vreti voi! nu mai pot de dragul ei de primadona!
Azi mi-a facut capul calendar nu va spun... Eu ziceam una ea zicea 10, eu ii ziceam sa mai taca din gura ea mai tare incepea...ba aveam imresia ca ma cearta .
Asa ca am zis, hai sa ii cant ceva!!! Si ii cant si ii cant, cate-n luna si in stele, si a mea mandra ce face? Incepe sa rada cu hohote de mine!!! Eu cant, ea rade mai tare!!! Pesemne la cat de afona sunt cred ca-s tare amuzanta

Atunci am dat drumul la muzica: gen Cleopatra Stratan, Ducu Bertzi, ce are si omul pe net... Mai, va spun sincer, la cum ingana ea acolo pe toate vocile aveam impresia ca ea canta!!!

Cand nu ma capiaza cu ganguritul (care e pe mai multe tonalitati si pe diferite nivele de volum) isi baga mainile in gura...Dar nu asa, ca un copil normal...ea baga frate pumnul, ca o auzi cand se inneaca!! Si da-i alearga sa scoti copilul din primejdie! Ea rade cu gura pana la urechi!
Vrea tot timpul sa ne vada, sa stie ca e cineva langa ea...Uraste ideea de a fi singura...plange cu lacrimi de crocodil...are un plans...d-ala sanatos, de scoala tot blocul si sfarama orice inima de piatra!

Zilele astea in schimb a fost tare bolnavioara, o raceala destul de puternica, in care efectiv mi-a dormit in brate tot timpul. Ieri in schimb a transpirat puternic si azi am simtit-o mai vioaie.Chiar ne-am si jucat mult. Aaa si fiindca nu reusea sa pape bine zilele aastea, azi a recuperat...la fiecare ora papat!

Despre mine: ma simt ceva mai bine, incep sa iau lucrurile cu incetinitorul, sa vad lumea asa cum e. Sa nu ma mai astept de la nimic, bun rau, nimic. Sa fiu in schimb deschisa pentru orice. Viatza asta inseamna, schimbare continua, adaptare la orice situatie..iar eu trebuie sa invat sa ma adaptez din mers.

Puiul cel mare un nazdravan si jumatate, ma termina fizic si psihic uneori. Sincer pana la 12 am energie suficienta pentru amandoi dar pana la 6 cand vine sotul sunt terminata. Ciudat e ca in zilele cand merg la inot (de 3 ori pe saptamana de la 7 pana la 8, 8,30) ma simt mai plina de energie.

Hai ca am facut ditamai postul, merg sa imi termin ce mai am pe aici. Oricum mai arunc un ochi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Va multumesc mult pentru urari Niciodata nu m-a felicitat atat de multa lume...ce bine m-am simtit.

Eu am fost un pic ocupata, torturi, mancare,curatenie...alea alea si cam sunt chioara de somn.

Bun venit si revenit fetelor! Multa sanatate bolnavioarelor!

Lissa , uita-te si la dintisori!

Lui Petru, in scurt timp o sa-i iasa dintisorii !!! Inca nu stiu daca sa plang sau sa ma bucur; parca este prea devreme si vreau sa mai bebeluseasca.

Offf, ce repede mai trece timpul asta!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82


Legat de ras in hohote, am ras ca la cea mai buna gluma cand am auzit-o pe a mea.Si sa vedeti in ce circumstante.Sotul imi spunea ceva, care m-a facut sa rad.Ea fiind la mine in brate vazundu-ma si auzindu-ma ca rad s-a pus si ea pe un ras adorabil cum numai un copilas poate sa o faca si, radeam toti trei in hohot...A FOST MINUNAT!Si am observat apoi ca nu rade decat daca o provoc...incerc sa simulez un ras zgomotos si incepe si ea.Cu alte mijloace nu am reusit sa o fac sa rada, nici cu jucarii, nici cu maimutarele mele nici prin gadilat.


fiecare isi are propriile lui triggere. A mea rade cand cant/ vorbesc mai altfel/ sau cand ii recit poezii iar bblina ta rade cand razi tu...probabil ii pari tare haioasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi


Lui Petru, in scurt timp o sa-i iasa dintisorii !!! Inca nu stiu daca sa plang sau sa ma bucur; parca este prea devreme si vreau sa mai bebeluseasca.

Offf, ce repede mai trece timpul asta!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Nu e cam devreme????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Bun gasit fetelor!

Lissa, imi pare rau de Filip. Te-ai gandit sa-l duci la o examinare mai complexa la medic? Doamne fereste, dar macar sa excluzi diverse ate cauze.


Noi am fost la medic pt tura a II-a de vaccin. Nici nu am intrat bine ca puiul meu a inceput sa faca o criza de plans-urlat care l-a tinut macar 15 minute, pana cand am plecat la masina cu el. I-am spus ca toata saptamana a fost asa si abia atunci tipa l-a controlat si ea mai amanuntit
A zis ca are lichid in urechi dar nu are infectie. Mi se pare tare ciudat, mai ales ca suntem foarte atenti la fiecare baie. S-ar putea ca plansul lui isteric sa fie de la doza de sapt. trecuta, mai precis de la vaccinul DTaP, cica asta e un efect, mai rar intalnit dar exista.
Acum i-a prescris paracetamol ca sa-l dam la 4 ore. Sunt asa de necajita


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

babyblue, Iustin papa LM sau LP .200 ml de unde scoti la o masa daca papa cumva LM?

Miha, Cristina mea e zodia rac si este o veselaaaa, sociabila...nu am pomenit...o poti vedea in poze la mine pe FB...e mereu vesela:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

babyblue, Iustin papa LM sau LP .200 ml de unde scoti la o masa daca papa cumva LM?

Miha, Cristina mea e zodia rac si este o veselaaaa, sociabila...nu am pomenit...o poti vedea in poze la mine pe FB...e mereu vesela:))))

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)



Din cate stiu eu Iustin e pe LP. (sper ca nu ma insel Ramona ;)


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Tot eu, din nou. Sper ca totusi o sa mai citeasca cineva ce scriu, dat fiind ora tarzie si faptul ca e weekend, dar voiam sa va intreb ceva.

Tocmai m-am intalnit cu o mamica vecina, care mi-a zis ca sa nu mai usuc rufe la bebe in camera, ca mai bine iau umidificator. Zice ea ca practica asta ar produce astm la copii. Voi ati mai auzit asaceva?
Voi ce umidificatoare folositi? Scuze ca va intreb dupa ce subiectul a fost dezbatut (inca din sarcina :) dar eu am crezut ca datorita umiditatii de aici nu voi avea nevoie. Si totusi lui bebe i se usuca nasucul noaptea si nu stiu ce e mai bun ca sa ii cumpar :(
Merci de sfaturi, in avans!


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput