MAMA

MAMA | Autor: madybulancea

Link direct la acest mesaj

Mi-e tare dor de mama....luna asta pe 20 se fac 9 luni de cand cel mai bun suflet s-a ridicat la ceruri,de cand nu mai este langa noi,copiii ei,nepotii ei....ne iubea atat de mult,oricat greseam,oricat o suparam ea tot ne iubea...asa cum numai ea stia...a facut 5 copiii,a muncit mult,sotul (tata) nu a ajutat-o niciodata,ba chiar i-a grabit moartea,si cu toate astea m-a ajutat si pe mine sa imi cresc copilul,primul meu baiat....si l-a iubit probabil mai mult de cat ne-a iubit pe noi...mereu zicea "cu el am petrecut cei mai frumosi ani"....

a avut o moarte dureroasa,cancerul i-a mancat puterea de a trai...

MAMA TE IUBESC ATAT DE MULT!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Odihneasca se n pace mamica ta.....poate se intilneste cu a mea :((

Pina acum i am facut tot ce se cuvine si tot asa voi face pina la parastasul de 1 an.....dar mereu cind inchid ochii si o revad imi vine sa urlu de disperare ca nu mai e linga mine ea care.... ma iubea atit!
Prea curind plecata ea singurul meu sprijin...mama nu te pot uita si iarta ma daca ti am gresit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Sa se odihneasca in pace !
Incercati sa va ganditi la momentele frumoase, momente pe care trebuie sa le dati si voi mai departe copiilor vostri.
Stiu ca singuratatea e sufocanta uneori si durerea cumplita dar concentrati-va pe ce a fost bun, pe momentele cu cei dragi, bucurati-va in continuare de ele. Eu asa am reusit sa supravietuiesc dupa ce a murit Mami a mea.
Acum sunt insarcinata cu primul copil si uneori am mai plans de dorul ei dar era o femeie atat de puternica, atat de extraordinara incat m-a gandesc ca nu i-ar fi placut sa ma vada asa. Si ma ridic, incerc sa fiu buna pentru ea, sa am grija de cei din jur cum o facea ea, totul pentru ca ea sa fie mandra de mine si sa vada ca ce mi-a daruit nu s-a irosit. In felul asta mi se pare ca-i arat in fiecare zi ce mult o iubesc. Nu cu tristete ci cu bucurie caci am avut de la Dumnezeu imensul noroc sa am parte de femeia asta extraordinara in viata mea si orice sunt acum, orice am bun in mine este pentru ca ea Mami si cu Itu al meu m-au crescut si m-au iubit de la prima respiratie a mea.
O sa vina Craciunul, incercati sa faceti fapte bune, fapte pe care poate nu le-ati fi facut in mod normal pentru cei care s-au dus.
In rest va doresc sa va intareasca Dumnezeu sa treceti peste ce simtiti acum. E greu, e foarte greu dar in timp povara asta din suflet se va diminua si nu va mai atarna atat de greu. O sa va invatati cu dorul, o sa va invatati cu absenta oricat de imposibil vi s-ar parea acum.


+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

MAMAAAAAAAAAAAAAAAA MEAAAAAAAAA.........azi sunt 9 luni mama,de cand te iubim parca mai mult,de cand ne-am dat seama cat de MINUNATA AI FOST!!!!MAMAAAAAAAAA DORUL DE TINE MA OMOARA.....ma straduiesc sa merg mai departe sa am grija de copiii mei asa cum ai avut tu de noi....mamaaaa nimeni nu e,nu a fost mai MAMA decat tine....durerea mea se mareste pe fiecare zi ce trece,daca l-a inceput ma mai alina gandul ca nu te mai doare nimic,acum nici asta nu ma mai ajuta....DE CE A TREBUIT DOAR SA SUFERI?????

MAMAAAAAA TE IUBESC!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Fetelor daca va pricepeti credeti ca exact la pomana de un an se dau asternuturile cuvertura?? Ca as da asta in decembrie...s o putea?
?????????????
Eu stiu ca lucrurile vechi trebuiau date(le am dat) si la an trebuie imbracata o femeie cu nou totul.
Cu toate ca am impartit deja farfuriile pina in a 3 luna eu voi continua sa dau mincare cu farfurii si sa fac pachete pt cimitir.
Va pup si nu mai plingeti dragele mele ...pastrati amintirea in suflet!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Da, mama! Ce greu ne este fara ea!Cat de mult ne rusinam pt. cum ne-am comportat fata de ea!Toate problemele noastre i le-am aruncat in spate!Nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Fetelor daca va pricepeti credeti ca exact la pomana de un an se dau asternuturile cuvertura?? Ca as da asta in decembrie...s o putea?


Desi astea nu tin neaparat de cerintele bisericii, traditia spune ca orice dai de pomana poti da inainte de data respectiva (adica 3,6. 12 luni de la data decesului), dar nu dupa. Deci important e sa nu lasi sa treaca termenul de un an fara pomana. Stiu chestiile astea de la babe, lucruri aflate in situatii similare si nefericite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Fetelor daca va pricepeti credeti ca exact la pomana de un an se dau asternuturile cuvertura?? Ca as da asta in decembrie...s o putea?


Desi astea nu tin neaparat de cerintele bisericii, traditia spune ca orice dai de pomana poti da inainte de data respectiva (adica 3,6. 12 luni de la data decesului), dar nu dupa. Deci important e sa nu lasi sa treaca termenul de un an fara pomana. Stiu chestiile astea de la babe, lucruri aflate in situatii similare si nefericite.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

Chiar m a usurat mult raspunsul tau....multumesc din suflet!Mai ales ca acum vine Craciunul!
Sanatate sa ti dea DUMNEZEU!

ps acum am vazut ca mi ai raspuns scuze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Carmaw, Dumnezeu sa o odihneasca si tie iti doresc sa ai putere sa faci ce crezi ca e potrivit.

E un moment greu, dar cred te va linisti gandul ca ai indeplinit toate datinile.

Sa ai sarbatori linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Carmaw, Dumnezeu sa o odihneasca si tie iti doresc sa ai putere sa faci ce crezi ca e potrivit.

E un moment greu, dar cred te va linisti gandul ca ai indeplinit toate datinile.

Sa ai sarbatori linistite!

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Multumesc mult, o zi nationala frumoasa , si sarbatori cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Mama,azi e Craciunul,sarbatoarea ta preferata,te pregateai asa frumos si iti asteptai copiii acasa,si din putinul tau faceai o masa minunata si cadouri pline de dragoste....azi e atat de trist fara tine,azi noapte nu am putut sa adorm imi imaginam ca ne astepti acasa si ca te grabeai sa faci ultimele pregatiri....nimic nu mai e...azi ne adunam acolo in casuta ta draga,o sa fie greu fara tine,dar stim ca sigur te bucuri sa ne vezi acolo....MAMA TE IUBESC ATAT DE MULT SI IMI LIPSESTI ENORM...AI FOST O MAMA MINUNATA CUM PUTINI OAMENI AU NOROCUL SA AIBE!!!


Mergi la inceput